Wiadomości z Świętochłowic

Klub „Śląsk Świętochłowice” ma już 104 lata!

  • Dodano: 2024-02-22 08:30, aktualizacja: 2024-02-22 08:40

Co za piękny jubileusz! MKS Śląsk DEMARKO Świętochłowice obchodzi w tym roku 104. rocznicę powstania. Jak rozwijał się ten klub na przestrzeni lat? Zapraszamy na podróż w przeszłość!

Kolejnych stu lat!

20 lutego klub Śląsk Świętochłowice skończył 104 lata! O tym pięknym jubileuszu klub poinformował w swoich mediach społecznościowych.

- Szczere gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla wszystkich sportowców Miejskiego Klubu Sportowego Śląsk - dziękujemy, że jesteście i godnie reprezentujecie barwy Klubu. Niech kolejne lata działalności Klubu obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty sportowe i sympatyków sportu – czytamy w poście MKS Śląsk DEMARKO Świętochłowice.

Historia Śląska Świętochłowice

Klub powstał 20 lutego 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, który zwołał zebranie założycielskie. Pierwszym prezesem klubu został Stefan Szafranek. Pierwszy mecz klubu odbył się 21 marca 1920 roku, podczas którego pokonał Polonię Bytom 2:1. Klub po raz pierwszy awansował do ekstraklasy w 1928 roku i powrócił do niej w 1935 roku. Dwóch piłkarzy Śląska Świętochłowice, Ewald Cebula i Zygmunt Kulawik wystąpili w piłkarskiej reprezentacji Polski.

Dobrą passę klubu brutalnie przerwała II wojna światowa. Niemcy tworzyli w Świętochłowicach własny klub TuS Schwientochlowitz, którego szeregi zasiliła większość zawodników Śląska Świętochłowice. Niestety, wielu piłkarzy z czasem trafiało do Wehrmachtu. Klub został reaktywowany po zakończeniu wojny.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Stefan

    Rajnold słuszna uwaga. Hanys pisze w duchu nacjonalizmu. A gdzie się wychował? A czy jest spolonizowany? Chyba nie, bo pisze w sposób niezrozumiały. A co do powstań - tu racja: przedstawiane s a jednostronnie, ze szkodą dla historii.

  • Rajnold

    Niestety, rzetelna wiedza o Górnym Śląsku krótko po I WŚ wciąż kuleje w przestrzeni publicznej. Mamy albo skrajnie polonocentryczne mitologizowanie, albo nacjonalistyczne zniekształcenia z drugiej strony. Wszystko to szkodzi historii jako takiej, a także regionowi. Śląsk nie był od setek lat jednolity. To, że ktoś mianuje się Ślązakiem, śląskim Polakiem albo śląskim Niemcem, czy Czechem, nie ujmuje w żadnym wypadku przywiązaniu do naszej małej ojczyzny.

  • Hanys

    Wczora bōł Dziyń Ślōnskij Gŏdki. Portal ôczywiście ô tym niy szrajbnōł, bo po co? I jak jŏ mōm mieć Polŏkōw we zŏcy, skoro durch mie polonizujōm, fanzolōm ô "powstaniach", historio mojigo Hajmatu majōm kajś, a przed amtym wŏlōm powiesić ukraińsko fana miŏst ślōnskij? Ino autōnōmijõ może tymu zaradzić!

  • Rajnold

    Znowu kwik, jak co roku... Trzeba było napisać do redakcji w tej sprawie. Też mi przykro, że nie było wzmianki o tym ważnym dla nas dniu, ale nie jęczę litaniami o "złych Polokach" zwalając na inne nacje swoje osobiste czy narodowe przywary.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również