Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Wiadomości lokalne

Świętochłowicki smród

Mieszkańców okolic Ajski od dłuższego czasu męczą zapachy dobiegające z pobliskiej hałdy. Postanowiliśmy zadziałać w tej sprawie. 
 
Do naszego portalu wpłynęło zgłoszenie mieszkanki Świętochłowic, która uskarżała się na smród unoszący się nad Świętochłowicami prawie po każdym deszczu. Dostaliśmy także zdjęcia, które można oglądać powyżej. 
 
- Ustaliłam, że fetor pochodzi z działek o numerach 900/174, 2918, 1149/177. Nie wiem jednak do kogo należy ten teren. Jakiś czas temu przesłałem nawet zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale nie raczyli nawet na nie odpowiedzieć. Zamierzam oczywiście przesłać je ponownie tyle, że w formie papierowej. Myślę, że to jest ważne czym oddychają mieszkańcy Świętochłowic. Śląsk i Zagłębie i tak już zostały wystarczająco skazane na ekologiczną zagładę i Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego zezwalają tutaj na budowę prawie wszystkiego – mówi Pani Irena.
 
Po zgłoszeniu zajęliśmy się tą sprawą, a prezydent Kostempski obiecał przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Przedstawiciele Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami przeprowadzili w dniu 19 lipca 2013 r. wizje w terenie i potwierdzili, że działki stanowią własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Katowickiego Holdingu Węglowego. Spółka ta przekazała ten teren w celu rozbiórki zwałowiska i niwelacji terenu
Stwierdzono, iż przedmiotowe działki znajdują się w bliskim sąsiedztwie zaś występowanie nieprzyjemnego zapachu wynika z faktu występowania zgrzewania wewnątrz zwałowiska odpadów co przy naruszaniu struktury zwałowiska poprzez jego rozbiórkę powoduje stany zapożarowania.
 
- Zapożarowanie terenu jak i w jego efekcie powstające gazy oraz zadymienie są główną przyczyną uciążliwości zapachowych. Podczas kontroli przypomniano wykonawcy robót na przedmiotowym terenie o konieczności zabezpieczenia i podjęcia działań p.poż. zgodnie ze złożonym w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach zgłoszeniem planowanych działań związanych z wykonaniem zabezpieczenia p.poż. na przedmiotowym terenie. O zaistniałej na terenie prac sytuacji został również poinformowany Katowicki Holding Węglowy S.A. – dowiedzieliśmy się w Wydziale Ekologii i Gospodarki Odpadami
 
Mamy nadzieję, że problem zostanie pozytywnie zakończony. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona następna wizja w celu potwierdzenia wykonania działań mających na celu likwidację emisji gazów oraz zadymienia stanowiącego główną przyczynę nieprzyjemnego zapachu.

(Adrian Blondzik)

Komentarze (4)     dodaj komentarz »

 • ewa - nie dziwie sie ze nie dosta...

  ewa 2014-04-14 12:38

  nie dziwie sie ze nie dostała pani odpowiedzi bo kto by podpisał to pismo wszyscy w urzedzie sie boja i tylko szukaja winy w mieszkancach i to na każdym kroku. wyeksmitowac tych samorzadowcow co biora przykład stad skad przyszli czyli z katowic od uszxoka

 • realista - Ugaszenie palącej się hałdy to...

  realista 2013-09-18 09:01

  Ugaszenie palącej się hałdy to kosztowna sprawa i zadanie raczej na lata niż na miesiące.

 • ex - Była fajna hałda, która nie wy...

  ex 2013-09-17 19:20

  Była fajna hałda, która nie wydzielała gazów - odbywały się tam kiedyś zawody motocrossowe - parę lat temu zadomowił się tam off-road, to komuś ona przeszkadzała i postanowiono ją rozebrać. No to teraz się dzieje, jak się dzieje. Teraz to trzeba cały teren zneutralizować wapnem, tak jak to zrobiono kiedyś pod Chebziem, koło stawu. Tam też wiecznie się paliły gazy pod ziemią i powstawały niebezpieczne leje, tuż pod gruntem, do których można było wpaść - że o smrodzie nie wspomnę. Człowiek siedział na rybach i człowieka prawie mdliło z tego smrodu.

 • jo - A coż to za nowomowa: "Zapożar...

  jo 2013-09-17 11:37

  A coż to za nowomowa: "Zapożarowanie"?Też sobie ktoś wymyślił słowo!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na Swiony.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego swiony.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

Sonda

Co najbardziej przeszkadza Ci w zachowaniu innych pasażerów w komunikacji miejskiej?
 • brak higieny osobistej
 • nieustępowanie miejsca osobom potrzebującym
 • chamstwo kierowców
 • używanie niecenzuralnych słów
 • głośne słuchanie muzyki
 • rozmowy przez telefon komórkowy
zobacz wyniki

R E K L A M A

Imprezy dodaj »

 

 

 

Rekomendacje

1325
Twój schowek