Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

9 lat z zapadliskiem po szybie Kopalni Matylda

 • Dodano: 2017-11-14 12:30

Zapadlisko w miejscu byłego szybu wentylacyjnego nr III w rejonie ul. Krasickiego w dzielnicy Piaśniki powstało w październiku 2008 roku. Czy kiedykolwiek zostanie zlikwidowane?

Choć od tych wydarzeń minęło już ponad 9 lat, doskonale pamięta je pan Waldemar, który mieszka na tutejszym osiedlu od 46 lat.

To się stało w nocy o godz. 2.30. To nawet nie był huk, tylko taki szum, jak to wszystko spadało kilkaset metrów w dół. Jakby tama jakaś puściła. Nie powiem, wystraszyłem się. - wspomina pan Waldemar.

Przypomnijmy, nieruchomość jest obecnie własnością miasta, ale wcześniej był to teren Katowickiego Holdingu Węglowego i gmina do dziś stoi na stanowisku, że to właśnie eksploatacja górnicza spowodowała powstanie zapadliska. Miasto domagało się naprawienia szkody na drodze sądowej, powództwo zostało jednak rozpatrzone negatywnie.

Od lat teren wokół starego szybu jest ogrodzony murem oraz siatką. Zapadlisko, zabezpieczone kratownicą, przez całą dobę monitoruje firma ochroniarska w ramach umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach. I choć wiceprezydent Bartosz Karcz wielokrotnie powtarzał, że nie wyobraża sobie, aby miasto płaciło za coś, co powstało nie z jego winy, to niestety tak jest, bo rachunek za pracę ochroniarzy pokrywa budżet miasta. 

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Po wyczerpaniu drogi sądowej miasto zapowiadało, że będzie ubiegać się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie są fundusze dedykowane usuwaniu skutków działalności górniczej.

Wystąpimy z wnioskiem, kiedy będzie odpowiedni nabór, najprawdopodobniej nastąpi to w przyszłym roku - mówi Bartosz Karcz, I zastępca prezydenta miasta Świętochłowice.

Kilka miesięcy temu, podczas spotkania władz z mieszkańcami Piaśnik, przyznano, że wspomniane dofinansowanie mogłoby pokryć nawet 85 proc. kosztów likwidacja piaśnickiego szybu.

9 lat z zapadliskiem po szybie Kopalni Matylda

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Beata

  Niestety to kolejny przypadek gdzie kopalnia szkodzi,ale to i tak mniej strat niż w Bytomiu,miasto i piękne zabytkowe kamienice z zostały zniszczone przez działalność tamtejszych kopalni.Tutaj zapewne znajdą się obrońcy kopalń i górników,ktorzy nie widzą że płacimy nadal za szkody górnicze.Wczesniej deputaty węglowe,pieniadze dla właścicieli działek i domów z tytułu szkód górniczych,renty,odszkodowania ,a najważniejsze niesamowite niebezpieczeństwo pracy górników.Ktos z Państwa nadal za kopalnia i wydobyciem węgla?Może przy okazji warto zastanowić się nad innymi alternatywnymi sposobami ogrzewania w mieście niż węglowe i pseudo ekologiczny groszek ?Czas na zmiany,bo inaczej nasze dzieci nie będą miały czym oddychać

 • Bartek bez kartek

  już nie ma czym oddychać, inne miasta podłączają swoje budynki do sieci ciepłowniczych albo dają ludziom dofinansowanie do zmiany ogrzewania, u nas na problemy muruje sie pustaki albo zabija dyktą

 • Podpiwiadajcy

  Największy przekręt lapowkarski w swietochlowicach

 • Mariola

  Wiesz coś na ten temat czy zgadujesz?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.