Wiadomości z Świętochłowic

Antykorupcyjny certyfikat

 • Dodano: 2015-08-03 08:15, aktualizacja: 2015-08-03 07:43

Świętochłowice jako pierwsze miasto w kraju otrzymało certyfikat Czyste Ręce IPSO ORDO. Jest on ważny cztery lata i przyznawany tym samorządom, które decydują się zwiększać świadomość antykorupcyjną swoich pracowników. Robią to poprzez szkolenia, prewencję i monitoring.


Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic podkreśla, że zależy mu na transparentności tego, co dzieje się w urzędzie.


- Tylko w ciągu czterech lat w mieście przeprowadziliśmy inwestycje o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.Nie pojawiły się przy tym żadne problemy. Jednak tak naprawdę nigdy nie można być pewnym, czy przy okazji np. następnych w stosunku do któregoś z urzędników nie pojawi się korupcyjna propozycja. Powinien wiedzieć jak nie dopuścić do takiej sytuacji, a jeśli jednak do niej dojdzie - to jak się zachować, kogo poinformować. Dlatego też korzystamy z oferty Fundacji Akademickiej IPSO ORDO – mówi prezydent Kostempski.Przez cztery lata co roku przeszkolonych zostanie po 15 pracowników samorządu. W sumie 60 osób. Pierwsze szkolenie ruszy już we wrześniu.


Z doświadczeń fundacji wynika, że samo już nadanie certyfikatu Czyste Ręce IPSO ORDO potrafi działać na nieuczciwych przedsiębiorców odstraszająco.- W najbliższym czasie takie certyfikaty jak Świętochłowice otrzymają cztery kolejne miasta. W październiku zaś na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się konferencja na temat zapobiegania korupcji w samorządach. Weźmie w niej udział Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego – mówi dr Agnieszka Turska-Kawa, prezes fundacji IPSO ORDO.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Gogo

  Jeden juz taki byl co przekladal swe przetargi nad godnosc miasta i teraz siusiu pod siebie robi hehehe mam nadzieje ,ze pan tego bledu nie popelni

 • edi

  Szkoda ze ten co teraz w kryminale gnije a rodzinie sie jego pobyt dluzy taki czysty nie byl bravo Panie Kostempski,niech kryminalista z duzym juz teraz otworem z Pana przyklad bierze

 • kres

  Czyste ręce = pełna kabza

 • jo

  Szkoda, że osoba odpowiedzialna za stronę miasta i informacje tam zawarte zapomniała napisać czym jest certyfikat Czyste Ręce IPSO ORDO.Otóż to nic innego jak TYLKO potwierdzenie zawarcia umowy pomiędzy fundacją a UM:Umowa podpisywana jest na czteroletni cykl szkoleń w każdym roku Zamawiający zobowiązuje się do organizacji jednego szkolenia z oferty Fundacji.Każda umowa sygnowana jest certyfikatem, który Urząd otrzymuje w formie wielkoformatowego obrazu. (http://ipsoordo.org/certyfikat-czyste-rece/) - obraz wielkoformatowy jest np. na zdjęciu w tekście. Oprócz tego nie napisano ile ten certyfikat kosztuje:Koszt jednego szkolenia bezpośredniego to 4025 zł netto (15 osób, każda dodatkowa osoba płatna 200 zł), e-learningowego 2425 zł netto (15 osób, każda dodatkowa osoba 100 zł). (źródło jak wyżej)A jakby było mało to:W sytuacji wystąpienia incydentu korupcyjnego lub innych potrzeb z inkryminowanej problematyki może on skorzystać z 10 bezpłatnych godzin konsultacji prawnych z zakresu unormowań antykorupcyjnych w kancelarii Pirożek&Pirożek (http://pirozek.pl/pl/jaroslaw-wichura)O incydentach pisać nie będę.

 • Alex

  Szkolenie, nadzór, piękny i wielki dokument widoczny, a kieszenie urzędników nadal głębokie. Do nich nikt nie zagląda. To co jest przekazywane "pod stołem" też niewidoczne. Ten certyfikat to czysta przykrywka dla rządzących - " bo myśmy zrobili wszystko co było możliwe i mamy na to certyfikaty". Budują sobie jako władza piękny wizerunek ku potomnym i na potrzeby potencjalnych wyborców. A życie i działalność "kopertowa" nadal ma się w najlepsze. Moim zdaniem ta fundacja to pełna ściema za wielkie pieniądze do kapelusza znajomego "królika". Jest to prawdopodobnie jedna z wielu fundacji działających na zasadzie "fundujemy Ci częściowe (całkowite) opróżnienie portfela (konta) w zamian za określone usługi, bez gwarancji spełnienia, czy powodzenia". Zawsze można udowodnić, że firma się bardzo starała, ale sorry nie wyszło. Oczywiście nie z winy fundacji.Za odpowiednią opłatą mogę w każdej chwili przeprowadzić stosowne szkolenia i wystawić certyfikat nie taki jak na zdjęciach, ale w postaci bannera reklamowego dowolnej wielkości, nawet ciągniętego przez samolot po całym Śląsku! Polecam się!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również