Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę a do pieszych o noszenie odblasków

  • Dodano: 2017-12-27 07:30, aktualizacja: 2017-12-27 07:45

Jesienna aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

Gdy pada deszcz, a na ulicy zalegają liście droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża. Zdradliwe również może być słońce, które skutecznie oślepi kierującego powodując, że przez moment straci z pola widzenia to co dzieje się na drodze. Apelujemy do kierowców o wolniejszą jazdę.

Wielu kierowców zapomina, że gdy nawierzchnia drogi jest śliska, koła łatwo tracą przyczepność, co przekłada się na wydłużenie drogi hamowania lub może spowodować, że samochód wpadnie w poślizg. Dlatego zmotoryzowani powinni pamiętać o dostosowaniu prędkości jazdy do warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni jezdni i wzmożeniu koncentracji szczególnie przed przejściami dla pieszych. Czasami świecące słońce nagle oślepia kierowcę, co powoduje, że przez chwilę traci on widoczność. Wtedy nie jest w stanie zauwazyć przechodzącego pieszego bądź samochodu, który zatrzymał się przed nim. Dlatego apelujemy do pieszych o kontrolowanie przez cały czas przechodzenia przez przejście tego, co dzieje się wokół. Zwiększy to z całą pewnością bezpieczeństwo pieszych. Gdy zatroszczy on się jeszcze dodatkowo o swoją widoczność poprzez noszenie odblasków, prawdopodobieństwo tego, że stanie się ofiarą wypadku na pewno się zmniejszy. Albowiem to właśnie element odblaskowy powoduje, że widoczność pieszego na drodze wzrasta nawet 5-krotnie.

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.