Wiadomości z Świętochłowic

Będą mieszkania w dawnej SP4

 • Dodano: 2013-07-18 07:45, aktualizacja: 2013-07-18 07:55
W niedawno zlikwidowanej szkole podstawowej nr 4 powstanie 25 mieszkań. Jednak obok tych 25 mieszkań komunalnych powstanie drugie tyle mieszkań socjalnych.
 
Na specjalnie zorganizowanej konferencji prezydent Dawid Kostempski poinformował o dwóch ważnych projektach. Pierwszy to uzbrojenie terenów inwestycyjnych (o tym pod tym linkiem), natomiast drugi to mieszkania w dawnej szkole podstawowej nr 4. W zabytkowym budynku przy ulicy Szkolnej 10 ma powstać w sumie 25 mieszkań komunalnych. 
 
Przedsięwzięcie obejmie m.in. docieplenie i odnowienie budynku, wymianę instalacji, budowę sanitariatów oraz wydzielenie lokali o powierzchni od niespełna 30 do ponad 50 metrów kwadratowych. Mieszkania te będą miały całkiem przyzwoity standard. Funduszu Dopłat.  To ważna inwestycja, bo z jednej strony ratujemy zabytkowy obiekt, a z drugiej tworzymy mieszkania, na które przecież czeka wielu mieszkańców – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.
 
Budynek został wybudowany w 1881 roku, czyli już ponad 130 lat temu. Cała inwestycja będzie kosztować 2,4 mln zł, natomiast niespełna milion Świętochłowice otrzymają z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat. BGK postawił jednak warunek, aby dostać takie pieniądze. Wraz z 25 mieszkaniami komunalnymi musi powstać także 25 mieszkań socjalnych. Miasto Świętochłowice zgodziło się na to i jak przekonuje prezydent: Już latem 2014 roku przybędzie nam w Świętochłowicach 50 mieszkań, które zostaną przeznaczone dla mieszkańców najbardziej potrzebujących, którzy w tej chwili umieszczani są na liście oczekujących.
 
Mieszkania będą się mieściły na parterze, pierwszym i drugim piętrze oraz na poddaszu. W piwnicy utworzonych zostanie 25 komórek lokatorskich. - Ze względu na to, że budynek jest ponad stuletni, nie posiada właściwych udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednak przyszli lokatorzy w razie potrzeby będą mogli korzystać ze „schodołazu”, który umożliwi transport osób niepełnosprawnych na wszystkie kondygnacje – tłumaczył Mateusz Szampera, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych UM.
 
Cieszymy się, iż w mieście powstaną nowe mieszkania, ponieważ ponad 200 osób oczekuje na swój przydział. Jest to jednak wciąż niewielki odsetek zapotrzebowania i wciąż potrzeba nowych mieszkań. 

Komentarze (6)    dodaj »

 • mieszkaniec (R)

  Zaraz, zaraz. Szkoła nr 4 to są dwa budynki - ten od ulicy Szkolnej i ten w głębi placu z wejściami od ul. Wodnej. Czuję niedosyt informacji w tym artykule, bo brak np. określenia co z tym drugim budynkiem i gdzie mają być te lokale socjalne? A tak nawiasem, w 1981 r. powstał chyba budynek ten w głębi placu, natomiast ten od ul. Szkolnej powstał później. Może się mylę a może ...(tu wpisz czego się domyślasz ;-)

 • jolka

  przecież to mają być lokale komunalne, nie socjalne!!

 • Daro

  A czytać nie potrafimy? "...Jednak obok tych 25 mieszkań komunalnych powstanie drugie tyle mieszkań socjalnych..."

 • xxx

  znajonc jego wizje to kto oa wiencej

 • Szubi

  To ciekawe co za "ekipa" zostanie zakwaterowana w socjalach w centrum miasta.

 • Sylwia

  Zapewne nieciekawa :P

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.