Wiadomości z Świętochłowic

Będą mieszkania w dawnej SP4

 • Dodano: 2013-07-18 07:45, aktualizacja: 2013-07-18 07:55
W niedawno zlikwidowanej szkole podstawowej nr 4 powstanie 25 mieszkań. Jednak obok tych 25 mieszkań komunalnych powstanie drugie tyle mieszkań socjalnych.
 
Na specjalnie zorganizowanej konferencji prezydent Dawid Kostempski poinformował o dwóch ważnych projektach. Pierwszy to uzbrojenie terenów inwestycyjnych (o tym pod tym linkiem), natomiast drugi to mieszkania w dawnej szkole podstawowej nr 4. W zabytkowym budynku przy ulicy Szkolnej 10 ma powstać w sumie 25 mieszkań komunalnych. 
 
Przedsięwzięcie obejmie m.in. docieplenie i odnowienie budynku, wymianę instalacji, budowę sanitariatów oraz wydzielenie lokali o powierzchni od niespełna 30 do ponad 50 metrów kwadratowych. Mieszkania te będą miały całkiem przyzwoity standard. Funduszu Dopłat.  To ważna inwestycja, bo z jednej strony ratujemy zabytkowy obiekt, a z drugiej tworzymy mieszkania, na które przecież czeka wielu mieszkańców – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.
 
Budynek został wybudowany w 1881 roku, czyli już ponad 130 lat temu. Cała inwestycja będzie kosztować 2,4 mln zł, natomiast niespełna milion Świętochłowice otrzymają z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat. BGK postawił jednak warunek, aby dostać takie pieniądze. Wraz z 25 mieszkaniami komunalnymi musi powstać także 25 mieszkań socjalnych. Miasto Świętochłowice zgodziło się na to i jak przekonuje prezydent: Już latem 2014 roku przybędzie nam w Świętochłowicach 50 mieszkań, które zostaną przeznaczone dla mieszkańców najbardziej potrzebujących, którzy w tej chwili umieszczani są na liście oczekujących.
 
Mieszkania będą się mieściły na parterze, pierwszym i drugim piętrze oraz na poddaszu. W piwnicy utworzonych zostanie 25 komórek lokatorskich. - Ze względu na to, że budynek jest ponad stuletni, nie posiada właściwych udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednak przyszli lokatorzy w razie potrzeby będą mogli korzystać ze „schodołazu”, który umożliwi transport osób niepełnosprawnych na wszystkie kondygnacje – tłumaczył Mateusz Szampera, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych UM.
 
Cieszymy się, iż w mieście powstaną nowe mieszkania, ponieważ ponad 200 osób oczekuje na swój przydział. Jest to jednak wciąż niewielki odsetek zapotrzebowania i wciąż potrzeba nowych mieszkań. 

Komentarze (6)    dodaj »

 • mieszkaniec (R)

  Zaraz, zaraz. Szkoła nr 4 to są dwa budynki - ten od ulicy Szkolnej i ten w głębi placu z wejściami od ul. Wodnej. Czuję niedosyt informacji w tym artykule, bo brak np. określenia co z tym drugim budynkiem i gdzie mają być te lokale socjalne? A tak nawiasem, w 1981 r. powstał chyba budynek ten w głębi placu, natomiast ten od ul. Szkolnej powstał później. Może się mylę a może ...(tu wpisz czego się domyślasz ;-)

 • jolka

  przecież to mają być lokale komunalne, nie socjalne!!

 • Daro

  A czytać nie potrafimy? "...Jednak obok tych 25 mieszkań komunalnych powstanie drugie tyle mieszkań socjalnych..."

 • xxx

  znajonc jego wizje to kto oa wiencej

 • Szubi

  To ciekawe co za "ekipa" zostanie zakwaterowana w socjalach w centrum miasta.

 • Sylwia

  Zapewne nieciekawa :P

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.