Wiadomości z Świętochłowic

Budżet Obywatelski 2017. Ostanie dni na zgłoszenie projektu

 • Dodano: 2017-02-27 08:00, aktualizacja: 2017-02-27 08:10

Ostatnie dwa dni na zgłaszanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego! Na każdą dzielnice ponownie przypada po 100 tys. zł. W tegorocznym regulaminie pojawiły się jednak trzy bardzo ważne zmiany. Jakie?Jeszcze tylko do 28 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozcyje do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego . Mogą to zrobić osoby pełnoletnie i zameldowane na stałe lub czasowo w Świętochłowicach. Wniosek dostępny jest w Punkcie Obsługi Mieszkańców świętochłowickiego magistratu przy ul. Katowickiej 54, a także na stronach internetowych www.swietochlowice.pl i www.twoje.swietochlowice.pl. Lektura regulaminu BO 2017 pokazuje, że do tegorocznej edycji wprowadzono kilka zmian.


Liczba podpisów popierających propozycję

W zeszłym roku propozycje mieszkańców musiały być poparte podpisami co najmniej 10 mieszkańców danej dzielnicy. W tym roku liczbę te zwiększono do 40.Nie tylko inwestycje

Zgodnie z ubiegłorocznym regulaminem BO zadania polegające na przeprowadzeniu prac remontowych nie mogły być realizowane ze środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Remonty jak i np. wydarzenia kulturalne nie były bowiem „wydatkami inwestycyjnym”. W tym roku uległo to zmianie. Nowy regulamin rozszerza możliwość realizacji projektów o zadania bieżące, czyli tzw. inwestycje miękkie – np. o charakterze kulturalnym czy społecznym. Pozostałe warunki to m. in.: poprawność danych wnioskodawcy i osób popierających wniosek, koszt realizacji inwestycji nie przekraczający 100 tys. zł, zgodność z obowiązującym planem zagospodarowania terenu.Zadania dopuszczone do II etapu

W poprzednich latach Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego spośród zadań, które spełniły formalne warunki realizacji wyłaniał maksymalnie trzy, które uzyskały największe poparcie społeczne. I tylko te propozycje były poddane pod głosowanie. W tym roku do głosowania dopuszczone zostaną wszystkie propozycje, które spełnią warunki formalne wymienione w regulaminie - stanowi on część tegorocznego Zarządzenia Prezydenta Miasta.

Inicjatywa Budżetu Obywatelskiego w Świętochłowicach cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Z każdym rokiem inwestycje zgłaszane przez mieszkańców są coraz ciekawsze. Cieszę się, że świętochłowiczanie są świadomi własnej roli w kształtowaniu otoczenia, wspólnie zmieniamy dzielnice na lepsze. Podczas każdej edycji Budżetu Obywatelskiego zwycięskie propozycje staramy się realizować jeszcze w tym samym roku. Zależy nam, aby mieszkańcy jak najszybciej mogli dostrzec efekty – powiedział Bartosz Karcz, I zastępca prezydenta miasta Świętochlowice

Pomoc?

W tym roku ponownie uruchomiony został Telefoniczny Punkt Konsultacyjny do spraw Budżetu Obywatelskiego Miasta Świętochłowice. Do 29 marca br. (w godzinach pracy urzędu) pod numerem tel. 32 349 18 23 mieszkańcy mogą uzyskać informacje oraz porady dotyczące  prawidłowego wypełnienia wniosku zgłoszeniowego i zasad głosowania.Weryfikacja i opiniowanie złożonych Wniosków zgłoszeniowych potrwa do 9 marca. Wtedy również poznamy listę zadań poddanych pod głosowanie . Te zacznie się 10, a zakończy 24 marca. Zadania do realizacji zostaną ogłoszone 30 marca

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Lucyfer

  To może tym razem zamiast placu zabaw zagłosujcie na wykonanie profesjonalnego [...]za dla czworonogów i wreszcie w mieście będzie bez śmierdzących niespodzianek na każdym kroku!

 • Hajduki

  Budżet POlityczny.Pani Beato na moim piętrze 6 głosów mniej "dziękujemy" wstyd

 • Świętochłowiczanin

  Co to jest 100 tys.zł.Żarty sobie stroicie.Ulice brudne,podwórza brzydkie,nieposprzątane,ruiny domów.Takich świętochłowic brzydkich jeszcze nie było,opróćz ul.Katowickiej.Za komuny kanty chodnikó malowali na biało,domy malowali,odnawiali wszystko co się da,teraz na nic nie ma pieniędzy a w UM zarabiają kupę kasy.Wszystko po studiach tylko efektó nie widać.

  • Świętochłowiczanin
   2017-02-27 19:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • MIKI

  Co z Zgoda!?

 • Tiruriru

  Pewnie jak zwykle plac zabaw bo nic innego nie potrafią wymyślić !W około syf i krzywe chodniki ,zaniedbana zieleń,szaro ,buro i śmierdząco ale plac zabaw musi być!

 • Mieszkańcy bloku

  Ul.Szkolna 21-29 chodnik dziurawy,popękany,można się przewróćić albo zabić.Prosimy o remont .

 • Ave

  Haha, otóż to! No bo gdzie będzie bawić się 500+ w lato :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.