Wiadomości z Świętochłowic

Budżet Obywatelski nie tylko dla pełnoletnich?

 • Dodano: 2017-09-19 14:00

Ugrupowanie Nowoczesna.Świętochłowice zaproponowało obniżenie dolnej granicy wieku dla osób chcących uczestniczyć w działaniach Budżetu Obywatelskiego z 18 na 16 lat. Czy to dobry pomysł?

Obecnie propozycje zadań do realizacji mogą składać  osoby pełnoletnie i zameldowane na stałe lub czasowo w Świętochłowicach. Nowoczesna proponuje, aby umożliwić udział w BO również młodszym mieszkańcom, a dokładnie młodzieży od 16 roku życia. Petycję w sprawie zmiany obowiązującego regulaminu skierowali do magistratu. 

Propozycja w przedmiotowej sprawie została przyjęta do wiadomości i  będzie rozważana w trakcie przygotowań do organizacji kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego - czytamy w odpowiedzi UM Świętochłowice,  opublikowanej na fanpage'u Nowoczesna.Świętochłowice

Dotychczasowe zmiany w regulaminie BO

Wdrożenie propozycji Nowoczesnej nie byłoby pierwszą zmianą w regulaminie świętochłowickiego BO. Od 2017 roku:

 • zadania muszą zostać poparte podpisami nie 10, a co najmniej 40 mieszkańców danej dzielnicy
 • rozszerzono możliwość realizacji projektów o tzw. "inwestycje miękkie", jak zadania o charakterze kulturalnym czy społecznym
 • zmieniano zasady dopuszczania propozycji do II etapu. W poprzednich latach Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego spośród zadań, które spełniły formalne warunki realizacji, wyłaniał maksymalnie trzy, które uzyskały największe poparcie społeczne. I tylko te propozycje były poddane pod głosowanie. W tym roku do głosowania dopuszczono wszystkie propozycje, które spełnią warunki formalne wymienione w regulaminie

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Być może po petycji Nowoczesnej regulamin po raz kolejny zostanie zmodyfikowany tak, aby w BO mogli wziąć udział także niepełnoletni mieszkańcy. Być może w ten sposób zaktywizuje się młodszych mieszkańców do zainteresowania najbliższą im okolicą, co podniesie też ogólne zainteresowanie budżetem partycypacyjnym w mieście.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Przypomnijmy, w 2017 roku już po raz czwarty świętochłowiczanie mogli przedstawiać pomysły na inwestycje w swoich dzielnicach. Na zadania przekazano pół miliona złotych. W tym roku zdecydowano m.in. o budowie wielopokoleniowego miejsca aktywnego wypoczynku i rekreacji w Piaśnikach. W lipcu otwarto plac zabaw z elementami zręcznościowymi w rejonie ul. Ślęzan w Chropaczowie.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Karina

  Bicie piany jak zwykle w tej psełdopartii i lizanie tyłka urzędnikom

 • Koleś

  Ten budżet to wielka ściema, inwestycje robione to te które i tak urząd by robił i przechodzą wnioski grupy prezydenckiej potem robią z tego wielkie widowiska

 • Kasia

  Może napiszecie coś o inwestycji na skwerze przy ul. Komandra/Wiśniowa. Jakaś wizualizacja, projekt? To co widzę za oknem jest przerażające! No i mieszkańcy bronią stołu do pin-ponga, który chcą skasować.

 • Tyskie

  Proponuję jeszcze wydzielić z dwie ławeczki dla biesiadników mini delikatesów tych co mordy drą co niedziela już o 12 w południe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.