Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Chcą odwołania prezydenta Daniela Begera. Czy dojdzie do referendum?

 • Dodano: 2020-01-17 16:00, aktualizacja: 2020-01-20 08:54

Grupa inicjatorek złożyła dziś w Urzędzie Miasta Świętochłowice powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Daniela Begera. Podpisało się pod nim sześć osób, które zarzucają prezydentowi m.in. „kolesiostwo”, odstraszanie inwestorów i brak płynności finansowej miasta. 

Inicjatorki referendum zarzucają prezydentowi Begerowi m.in. „kolesiostwo”

Sytuacja Świętochłowic jest zła, co wynika z braku kompetencji prezydenta Daniela Begera i jego złego zarządzania. W mieście zapanowała stagnacja i brak jest wizji rozwoju – uważają inicjatorki referendum. Pod wnioskiem podpisały się: Beata Łukasiak, Katarzyna Posmik, Aneta Solich, Dorota Chojnacka, Teresa Stondzik oraz Wioletta Czernecka.

- Chodzi m.in. o złą politykę polityka personalną, którą prowadzi Daniel Beger - zarówno w Urzędzie Miejskim,  jak i w jednostkach organizacyjnych i spółkach komunalnych, która doprowadziła do tego, że jest wszechobecne „kolesiostwo”. Na intratnych stanowiskach są zatrudniani ludzie z najbliższego otoczenia politycznego prezydenta Begera i ich rodziny. Doprowadziło to do tego, że zwolniono wieloletnich i doświadczonych pracowników, także dyscyplinarnie – podkreśla Beata Łukasiak, pełnomocnik inicjatorów referendum.

Inicjatorzy referendum zarzucają prezydentowi także m.in. brak płynności finansowej miasta, złą sytuację finansową szpitala powiatowego, bak dialogu z nauczycielami i odstraszanie potencjalnych inwestorów. 

- Chodzi przede wszystkim o firmę Panattoni, która chciała stworzyć 500 miejsc pracy w Świętochłowicach, a dodatkowo 400 mln zł zasilałoby budżet gminy. Jeżeli nasze miasto stać na takie pomyłki, to ja nie widzę w Świętochłowicach miejsca w dla prezydenta Daniela Begera – dodała Beata Łukasiak.

Do pomysłu referendum w mediach społecznościowych odniósł się Łukasz Respondek, ze Stowarzyszenia „Razem dla Świętochłowic”.

- Nasza ocenia działań prezydenta Begera jest bardzo krytyczna – doskonale rozumiemy inicjatorki referendum. Na razie czekamy na konkret: decyzję RIO odnośnie budżetu Świętochłowic. O ewentualnym włączeniu się w tę inicjatywę zdecydujemy kolegialnie – napisał radny Respondek.

Wiceprezydent Trzebińczyk: To działanie polityczne, a zarzuty są bezpodstawne

Prezydent Daniel Beger przebywa na urlopie, więc na zarzuty inicjatorek referendum odpowiedział Adam Trzebińczyk, zastępca prezydenta Świętochłowic. 

- Każdy w demokratycznym państwie ma prawo do organizacji takiego referendum, ale dziwne jest to, że te panie nigdy nie próbowały się kontaktować z prezydentem Begerem, czy z jego współpracownikami. Jesteśmy zdziwieni, że od razu jest taki atak, co wskazuje, że to działanie polityczne. Zaś zarzuty formułowane przez tę grupę są bezpodstawne – podkreśla zastępca prezydenta.

Adam Trzebińczyk dodał, że obecny zarząd miasta skupia się na pracy merytorycznej i wyprowadzeniu miasta na prostą, a głównym celem jest doprowadzenie do finansowej stabilizacji Świętochłowic.

- Podkreślam, że nigdy nie zostały zerwane żadne rozmowy z inwestorami. Ciągle trwają prace nad ich pozyskaniem, ale największym problemem w tym przypadku jest brak infrastruktury, za c odpowiada były prezydent Dawid Kostempski – dodał Adam Trzebińczyk. 

Gmina ma 14 dni na przekazanie grupie inicjatywnej informacji dotyczącej liczby wyborców, co związane jest z wymaganą liczbą podpisów pod wnioskiem o referendum oraz liczbą osób, które muszą wziąć udział w referendum, aby było ono ważne. Grupa inicjatywna ma 60 dni na zebranie podpisów pod wnioskiem o referendum.

Zobacz także

Komentarze (180)    dodaj komentarz »

 • Świętochłowiczanin 81 lat

  Żaden prezydent nie pomoże, tu musi wejść inwestor i zainwestować w przemysł,budownictwo i połowę Świętochłowic rozwalić, bo ruiny domów grożą zawaleniem i śmiercią.A jak nie ma inwestora to zlikwidować UM bo niepotrzebnie siedzi tam mnóstwo urzędników,nie mają co robić a dostają wielkie pensje razem z prezydentem.

  • Świętochłowiczanin 81 lat
   2020-03-07 12:34
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • gość

  Ta dama w tym pelcmantlu sie niy boji że ją seblekom

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  Czy to Berger,czy Kostempski,czy Moś in tak nic nie zrobią i nie zrobili ,bo kasa pusta,nie ma przemysłu,wszystko zamknęli,polikwidowali i z czego brać zyski na rozbudowę miasta. Musiałby przyjść jakiś milioner i zainwestować w miasto,ale niestety państwo polskie też biedne.poza tym,prezydent powinien przyciągać inwestorów do miasta a nie wieczne spotkania przy kawce.W tej chwili bawimy się w żebraków,żeby nam tam coś odgórnie rzucili i uważam,że Urząd powinien być zlikwidowany i miasto powinno być przyłączone do miasta,gdzie się coś dzieje,gdzie są inwestorzy,bo nasze miasto wraz z UM powoli umiera.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2020-02-05 16:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  Czy to Berger,czy Kostempski,czy Moś in tak nic nie zrobią i nie zrobili ,bo kasa pusta,nie ma przemysłu,wszystko zamknęli,polikwidowali i z czego brać zyski na rozbudowę miasta. Musiałby przyjść jakiś milioner i zainwestować w miasto,ale niestety państwo polskie też biedne.poza tym,prezydent powinien przyciągać inwestorów do miasta a nie wieczne spotkania przy kawce.W tej chwili bawimy się w żebraków,żeby nam tam coś odgórnie rzucili i uważam,że Urząd powinien być zlikwidowany i miasto powinno być przyłączone do miasta,gdzie się coś dzieje,gdzie są inwestorzy,bo nasze miasto wraz z UM powoli umiera.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2020-02-05 16:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkanka

  Panie wkurzony , zna Pan zabawę w głuchy telefon, to właśnie Pan bierze w niej udział.Znam babcie i interweniując u Pani Szydło rozchodziło się tylko o łamanie prawa Konstytucyjnego i Ustawy, nie o węgiel czy mieszkanie dla córki. Jej dzieci są zaopatrzone w lokum od dawna. , a węgiel by potrzebowała dla sportu, by w worku nosić na plecach biegając po schodach., Tak właśnie powstają plotki, gdy poważni ludzie nie kontrolują własnych wypowiedzi, a były Prezydent, prawnik miał do pomocy dodatkowych prawników , wydaje mi się, że świadomie łamał prawo w przedstawionej mu sprawie, bo przez osiem lat rządów miał czas by się dokształcić. Babcia Wam tego nie napisze, bo nie zna obsługi komputera.

 • mieszkanka

  Panie wkurzony i wszyscy inni , ile w Was nienawiści do drugiego człowieka, ziejecie ogniem, trujecie jadem,co nie świadczy dobrze o Waszej osobowości, czy nie można inaczej, bardziej merytorycznie bez poniżania, bezpodstawnie obrzucania błotem . Posługujecie niesprawdzonymi faktami, czy to przystoi, już nie mówię inteligentnemu człowiekowi.Robicie tak samo jak robi opozycja w kraju i zagranica. Lata wstecz nasi dziadowie oddawali życie za nasz kraj, za powrót Sląska do Polski, a co Wy z tym krajem robicie.Każdy Prezydent większością głosowa otrzymuje mandat od społeczeństwa, więc uszanujcie to, pozwólcie mu się wykazać.Kiedy poprzedni rujnował miasto przez osiem lat, Wy mu tylko przyklaskiwaliście , czyżby żeście zbierali profity?, dlatego tak głośno krzyczycie, Każdy Prezydent ma prawo zmienić sobie kadrę, i nic nowego nie robi. Co uciekły Wam stołki z pod tyłka ciepłej posadki. Na takie zmiany to by i mój pies warczał., dlatego Wasze warczenie rozumie.Wyzywacie ludzi od goroli, a to oni razem z Wami budują ten Ślaski , bo większość Ślązaków wyrzekła się Ojczyzny i uciekła do rajchu. Niestety , Repatrianci ze Wschodu, czy Gorole to Polacy , którzy mają prawo do życia we własnym kraju,jak daleko sięgają jego granice, a Wy Państwo Ślązacy nie macie prawa obrzucać ich błotem, ale trudno, są dwie kategorie Ślązaków:: tych dobrych i tych złych. Do jakiej kategorii należycie zadecydujcie sami . Kolejne wpisy tego dowiodą.

 • mieszkanka

  Panie Wkurzony, i znów się powtarza to o czym pisałam wcześniej. Pan nie słuchał ze zrozumieniem wypowiedzi babci. Kobieta musiała interweniować u Pani Premier Szydło walcząc o swoje prawa, bo Pan Kostemski złamał Konstytucję i Ustawę, a prawdopodobnie jest prawnikiem. Jak Pan nie potrafi zrozumieć, co w trawie piszczy, to niech nie zabiera głosu. Tak właśnie budujecie nienawiść do drugiego człowieka. Ile jest Pan wart , że w Panu tyle złości.Wiele rzeczy, które się dzieją nie zna, bo wściekłość Panu zasłania rzeczywistość, a Pani Premier Szydło powiedziała, z kolesiostwo w Świętochłowicach się skończyło, ale chyba nie, bo do tej pory Pan Prezydent dokładnie nie pozamiatał. i musi to jeszcze potrwać.Pan P Prezydent spotyka się z mieszkańcami, wiec gdzie Wy jesteście z tym Waszym jazgotem,taka jest właśnie praworządność, a nie obrzucanie kogoś błotem tylko merytoryczna dyskusja. Nie jesteście w przedszkolu.

 • wkurzony

  pani czyta to co sama pisze KOLESIOSTWO a za tego prezydenta jest co?pan prezydent swoich kolegow to skad zebral moze z naszej klasy:)i z calym szacunkiem ale dlaczego ciagle wciagacie kostepskiego jego nie ma tu juz i ani widu ani slychu o nim a tu ciagle to samo a i zeby niebylo nie jestem ani za tym ani za tamtym prezydentem pisalismy o babci ktora tak ponoc dobila te panie:)i niech pani niepisze ile wemnie zlosci czy nienawisci bo tu nie o to chodzilo sami umiecie sie wysmiewac z ludzi innych chodzby o te panie a jak przyjdzie krytyka na was to momentalnie obracacie kota ogonem z szacunkiem dla tego kota

 • mieszkanka

  Babcia nie musi się tłumaczyć przed ludźmi nie znających faktów, a paniusia w futrze nie chciała posłuchać argumentów z życia wzięte i stchórzyła. Babcia węgla ani innych gratisów nie pobierała, ale domagała się tylko przestrzegania Konstytucji i Ustaw, które świadomie łamano.Z nowym Prezydentem też nie ma nic wspólnego,nigdy nie zamieniła z nim ani jednego słowa, chodzi tylko o prawdę i zastanówcie się nad swoimi wypowiedziami, bo w nich tylko agresja. Spójrzcie na swoich sąsiadów czy nie potrzebna jest im pomoc, a nie ze wściekłością wylewacie pomyje nie znając sedna sprawy.. Pan Kostemski ponoć jest prawnikiem, więc dlaczego łamał prawo, mało miał wypłaty?, dlatego musiał okradać miasto Należy wgłębiać się w sprawy , logicznie myśleć i wyciągać wnioski, anie korzyć się służalczo przed prowodyrem..Nie jestem za żadną strona, ale słucham ludzi . Mieszkańcy, skąd u Was tyle nienawiści do drugiego człowieka, kto mieczem wojuje ten od miecza ginie.Pan Prezydent powinien również zorganizować spotkanie a odważni niech mu rzucą zarzuty prosto w twarz, bo każdy ma prawo do obrony,a nie jak tchórze pod jego nieobecność z ukrycia, bo doskonale wiedzieli że P. Prezydent jest nieobecny, a na zarzuty byłej władzy mam dowody. Czyżby bali się prawdy?. Nie zamierzam walczyć o stołek w Radzie choć w okresie tamtej władzy od członka Rady dostałam propozycje, która nie przyjęłam. Wpojono mi uczciwość i żadna władza, ani konszachty z nią mnie nie interesują, liczy się prawda i twarde dowody, a nie pyskówka.Wierzę, że nowa władza w mieście wyciągnie nas z kłopotów,a opozycji pluć w twarz, to mówią że deszcz pada, nie poddajcie się tej propagandzie z ich strony.Mieszkańcy Wasza rodzina to nasze miasto, więc zadbajcie o nie. Zawsze możecie Wasze argumenty rzucić na posiedzenie Rady Miasta, choć to będzie trudne, bo wielu radnych jest z tamtej epoki i broni zajadle swojego koryta. Osobiście się o tym przekonałam. ale czy wystarczy Wam odwagi? Wszyscy z którymi rozmawiam boją się zemsty niektórych urzędników, ja to doświadczyłam, wolą anonimowość, a radnym z naszego miasta radze zapoznać się z przepisami prawa niż wydawać durne decyzje niezgodne z prawem.

 • wkurzony

  a sluchalas dobrze tej babci? bo ona powiedziala ze beata szydlo jej corce zalatwila u prezydenta mieszkanie nie prezydent proste ta bacia sama niewiedziala co ma mowic bo mieszala i nic jej niewyszlo

 • Mieszkanka

  Obecny Prezydent prosił o trzy lata na okres naprawczy. Wije się jak wąż między starymi umowami, by miasto nie musiało płacić wysokich kar umownych, taką schedę otrzymał po P. Kostemskim..a ja pytam wszystkich przeciwników, w tym poprzednią Rade Miasta, gdzieście byli, gdy było łamane prawo: Konstytucja i Ustawy o których tak głośno krzyczycie Wszyscy byliście głusi na tragedie jakie przechodziły rodziny. To nowy Prezydent pochylił się nad losem skrzywdzonych i mam na to dowody.P. Kostępski to był jedyny Prezydent zadufany w sobie, który nie widział nic oprócz swego nosa i kolesiów. Miałam odwagę w przeciwieństwie do Was mieszkańcy wielokrotnie rzucić mu to prosto w twarz.Za moją odwagę zapłaciłam haracz.Kiedy samotna matkę z genetycznie chorym dzieckiem walcząca o życie dziecka, łamiąc prawo skazano na głodową śmierć, a wtedy P Prezydent za nasze podatki ze swoją świtą zwiedzał Chiny. Okradł Pan z godności nie tylko miasto i swoich mieszańców, którym miał Pan służyć. Odcięcie od koryta bardzo boli. Niech Pan jako mężczyzna odejdzie z honorem i da nam mieszkańcom spokój, Myślę że mieszkańcy zmądrzeją i odstąpią od Pana nagonki. Ci co korzystali z Pana usług na ich rzecz podburzani przez Pana na pewno nie odejdą, i dalej będą walczyć o swoje wpływy, mając tych słabszych w dalekim poważaniu, tak jak to miał Pan.To nasze miasto , nasz dom, nasza rodzina. , a ten bogaty czy biedny ma takie same prawa, Mieszkańcy zwłaszcza Ci najsłabsi zaufajcie P. Prezydentowi i dajcie mu czas o który prosił. Kierujcie się własnym rozumem i nie idźcie jak owce za baranem, a referendum to duże pieniądze które można przeznaczyć na wartościowy cel, chyba że te Panie z honorem pokryją koszty z własnej kieszeni.Dlaczego P. Prowodyrka uciekła , gdy starsza pani chciała oświecić ją prawdą jaka istniała za rządów byłego Prezydenta.Panie Prezydencie proszę kupić porządną miotle i ze wszystkich urzędów wymieść te śmieci by nie służyły cwaniakom, bo na pewno znajdą się inni którzy pomyślą o mieszkańcach, a wykształcenie nieważne,tylko przedsiębiorczość, uczciwość i zaangażowanie w sprawę. ,

 • Haha

  Mon Fraj?

 • wkurzony

  to napewno ona niech pilnuje dzieci zeby jej nieuciekaly a nie zajmowac sie fejsem i komentowaniem za kase

 • Słoneczko

  Podłość tej kobiety nie zna granic, parcie na szkło do potęgi, robi celowe zamieszanie, obraża całe grupy ludzi ale chytrze potem usuwa materiały, ale mamy skreny pani futrzak, nie jest tak że w państwie prawa można bez konsekwencji tak robić. sprawiedliwe wyroki i tak mocno po kieszeni a to zaboli w sądzie.

 • Człowiek

  Wytapetowana blondi w futrze dostała wścieklizny, tak skowycze na fb ale ludzie po niej jadą, ciekaw jestem wyniku w sądzie, trzeba będzie sprzedać futerko ?!

 • krist

  Najlepszy komentarz dzisiaj znalazłem pod artykułem na stronie gazety wyborczej - cytuję - | Największe zaufanie budzi u mnie ta Pani w futrze. Chyba przyszła prosto z planu Ogniem i mieczem. " bueahahahahahahahahahaha i rzeczywiście jha ha, tam była taka jedna nazywała sie Horpyna !!! Pasuje jak ulał

 • Tj

  Smiejesz sie jak glupi do sera, mądry w necie a [...]....w świecie jak większość zwolenników Bergera którego ani jednego nie było na konferencji...HAHA to ja bym się ńie śmiał z "małpy w futrze" bo jeśli "małpa w futrze" potrafiła zrobić pierwszy krok i zamęt (czego nie można powiedzieć o was-bergerowe lemingi którzy to ile już złożyło pozwów do prokuratury?Analfabeci :D)to co dopiero inny zdeterminowani ludzie o czym nie wiecie :D

 • wiedziałem

  Panie..... odpuśc Pan.... odcieli Cię od koryta i stekasz

 • wiola

  ..POdobno delfin chodzi PO śmietnikach czyli PO Lipinach i zebrze o głosy?

 • Duch

  Witam!Trzeba odwołać tego Prezydenta on po prostu się do tej funkcji nie nadaje, nie widzi prawdziwych problemów zwykłych mieszkańców miasta i dzielnic! Trzeba to zrobić jak najszybciej bo będzie jeszcze gorzej.Pozdrawiam

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.