Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co dalej z terenami po ZUT?

 • Dodano: 2017-11-08 14:00, aktualizacja: 2017-11-09 15:01

Czy teren po ZUT w dzielnicy Zgoda będzie kiedyś znowu tętnił życiem? Władze miasta rozkładają ręce, bo nie są właścicielami i zachęcają do udziału w aukcjach komorniczych. Roszczenia zakładu wciąż wynoszą miliony.

Roszczenia nieistniejących Zakładów Urządzeń Technicznych (ZUT) na Zgodzie wciąż wynoszą kilkanaście milionów złotych. Szansą na wyczyszczenie ksiąg wieczystych i zwiększenie atrakcyjności działek są regularnie przeprowadzane aukcje komornicze.

Środki uzyskane z aukcji komorniczych są przekazywane na spłacenie wierzycieli. W pierwszej kolejności jest to Skarb Państwa, następnie ZUS z tytułu zaległych składek ubezpieczeń społecznych byłych pracowników, potem ewentualnie gmina i dalsze, prywatne niespłacone podmioty - mówi Bartosz Karcz, I zastępca prezydenta miasta Świętochłowice

W 2016 roku na terenach kupionych od komornika zakład produkcyjny wybudowała firma von Schaewen (obecnie główny wjazd znajduje się od strony ulicy Krauzego, za CKŚ) specjalizująca się w obróbce metali. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 60 osób, w znacznej części ze Świętochłowic. Firma cały czas się rozwija, ostatnio powiększyła się o wypalarnię blach.

Tereny po ZUT są o tyle atrakcyjne, że właściwie uzbrojone i nieskażone. Potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak najpierw stawić czoło procedurom i biurokracji. Jak udało nam się dowiedzieć, firmie von Schaewen zakup działki "zajął" trzy lata.

Zakład Urządzeń Technicznych (wcześniej Huta Zgoda) zajmował ważne miejsce na mapie przemysłu maszynowego w Polsce. Produkowano tu m.in: prasę hydrauliczną, urządzenia dźwigowe, czy silniki okrętowe. Te ostatnie były chlubą zakładów. Swoje wyroby „Zgoda” eksportowała do krajów z całego świata. Czasy prosperity kończą się na przemianie ustrojowej. Wtedy to zaczęły się problemy ZUT Zgoda i powolna degradacja przedsiębiorstwa. I choć jeszcze z początkiem XXI wieku produkowano tu różnego rodzaju konstrukcje i maszyny przemysłowe, zakładów nie dało się już uratować. Ostatecznie ZUT Zgoda w 2008 roku postawiono w stan likwidacji. Budynek administracyjny "B", ulokowany na ulicy Wojska Polskiego,  zniknął z powierzchni ziemi w 2013 roku.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Mariola

  A kto ma się tym zająć? Przecież Państwo ma to wszystko w[...]ie. Gospodarka ma sama się dziać. Balcerowicz i Bielecki mówili przed laty o niewidzialnej ręce rynku. Skutki jej działania widzimy na Zgodzie. Kiedyś powołano świętochłowicko-rudzkie przedsiębiorstwo pn Śląski Park Przemysłowy z terenami po Kopalni Wawel, Polska i ZC Silesia, które miało szukać inwestorów. W Rudzie Południowej powstała logistyka Biedronki a w Świonach? G..no. Szkoda, że do nas nawet Chińczycy nie chcą przyjść.

 • Anna

  A to taki super teren na osiedle mieszkaniowe, obok dwie szkoły, dom kultury

 • Monia

  A to mógłby byc taki super teren na osiedle mieszkaniowe. Dwie szkoły obok, dom kultury.

 • Renilka

  Szkoda tak prężnego zakładu,mógłby w to miejsce powstać taki sam,lecz więcej zmodernizowany i nowocześniejszy.

 • POroniony

  no to jak trzy lata zajeły formalności z naszym urzędem to ja dziękuje... wole Chorzów gdzie to idzie zrobić nieporównywalnie szybciej... wiem z własnego doświadczenia... miasto chce przedsiębiorców a g...o robi w tym kierunku... zróbmy festyn dla przedsiębiorców i misje gospadarczą do Buenos Aires...

 • niebieski1111

  Żal na to patrzec. Teraz jeszcze te domy obok się ładnie wyremontowały a zaraz obok te resztki pięknch zakladów..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.