Wiadomości z Świętochłowic

(Don) Boskie kolędowanie

  • Dodano: 2016-01-11 09:00, aktualizacja: 2016-09-25 17:25
Dokładnie miesiąc po zainaugurowaniu w Watykanie przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” doszło do szczególnego wydarzenia.
 
Zdecydowano się tam bowiem przybliżyć ideę Franciszkowego nauczania poprzez organizację spotkania kolędowego. Dodatkowo była to okazja do pożegnania obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, która zawitała na świętochłowicką Zgodę w ramach peregrynacji we wspólnotach zakonnych archidiecezji katowickiej.
 
 
Nie było to pierwsze w historii kolędowanie w „Don Bosko”, nigdy jednak do tej pory nie odbywało się ono w tak uroczystej oprawie. Niemalże dwieście zgromadzonych osób, na czele z zaproszonymi gośćmi, miało sposobność wysłuchać niepowtarzalnych interpretacji bardziej lub mniej znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Szkoły. Obecny na spotkaniu ksiądz biskup Adam Wodarczyk skomentował: Jesteśmy jeszcze w okresie świątecznym i między innymi dzięki takim przedsięwzięciom możemy sobie to w dalszym ciągu uświadamiać i przedłużać radość z bycia w bliskości z Nowonarodzonym. Wydarzenie to pięknie wkomponowało się z rozpoczętym miesiąc temu Rokiem Miłosierdzia – myśli papieża Franciszka są uniwersalne i wydaje mi się, że mogą być kierunkowskazem nie tylko teraz, ale również przez cały bieżący rok, włączając w to czas Światowych Dnia Młodzieży w lipcu bieżącego roku.
 
 
Zebrani byli pod wrażeniem doboru repertuaru oraz aranżacji utworów w wykonaniu uczniów salezjańskiej szkoły. Główny ciężar przygotowania wokalistów i instrumentalistów wzięli na siebie nauczyciel muzyki Jacek Milej oraz katecheta ks. Paweł Centnar. Ich praca z podopiecznymi zaowocowała niejednokrotnym włączeniem się publiki do śpiewu, a na końcu rzęsistymi oklaskami. Jedną z osób doceniających wysiłki młodzieży był zastępca prezydenta miasta Świętochłowice, Stanisław Korman: Jestem wdzięczny za to, że w tej szkole kultywuje się tak piękne tradycje. Dziękuję również za to, że ucząca się tutaj młodzież ma możliwość kształtowania nie tylko swojego światopoglądu. Ważne jest to, że to właśnie tutaj tworzona jest szansa na doszlifowywanie talentów, które dziś pokazały się w pełnej krasie.
 
 
Słowom tym wtórował obecny na kolędowaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Grzegorz Tobiszowski: To fantastyczne, że są jeszcze miejsca, gdzie pielęgnuje się tradycję wspólnego kolędowania. W przestrzeni publicznej jest tego coraz mniej. Popatrzmy na to, co się dzieje w centrach handlowych, w których już od listopada pobrzmiewają świąteczne dźwięki, co stoi jakby w sprzeczności z naszym charakterem. Wystarczy jednak, że Boże Narodzenie formalnie się zakończy, a w tych samych supermarketach atmosfery Świąt już brakuje. Dobrze, że u Salezjanów jest inaczej.
 
 
Być może idea uroczystego kolędowania w towarzystwie zacnych gości, wśród których nie zabrakło również dyrektorów współpracujący ze Szkołą instytucji – Centrum Kultury Śląskiej oraz Muzeum Powstań Śląskich – czy też przewodniczącego Rady Miejskiej Świętochłowic, to zaczątek kolejnej nowej tradycji w murach „Don Bosko”. Wypada dopingować więc tamtejszych pedagogów w ich pracy codziennej, ale również w wysiłkach nad tego typu przedsięwzięciami.
 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również