Wiadomości z Świętochłowic

Dwie wieże - postępy prac

  • Dodano: 2015-03-31 09:15
Postępują prace związane z rewitalizacją dwóch zabytkowych wież wyciągowych po kopalni „Polska”.  
 
 
Przypomnijmy, że  u ich podnóża powstaje nowoczesny kompleks, który będzie pełnił funkcje kulturalne i rekreacyjne. Znajdzie się tutaj ekspozycja związana z wydobyciem węgla oraz antresola widokowa w wieży basztowej. Strefy wokół wież zostaną połączone ścieżką dydaktyczną: labirynt poprowadzi przez wodę, ziemię, powietrze, stal i drewno, czyli żywioły i materiały związane z pracą pod ziemią.
 
Obecnie w miejscu tym prowadzone są prace polegające m.in. na  czyszczeniu konstrukcji stalowej obu obiektów, które zabezpieczane są farbami antykorozyjnymi i powłokami renowacyjnymi. Ponadto w wieży basztowej prowadzone są prace konserwatorskie ścian szkieletowych, oraz trwa adaptacja przestrzeni, w której niegdyś znajdowała się maszyna wyciągowa, na cele widokowe i muzealne.   
 
Wykonano także konstrukcję stalową budynku zaplecza, jego ściany murowe zewnętrzne i wewnętrzne. W 70 proc. jest gotowa instalacja sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Obecnie powstają elementy zagospodarowania terenu takie jak schody, pochylnie, ogrodzenie, a także części labiryntu.
 
Rozpoczęła się budowa tzw. trzonu komunikacyjnego, czyli klatki schodowej oraz szybu windowego prowadzących na tarasy widokowe w wieży basztowej. Prace w tym zakresie prowadzone są na wysokości 17 metrów licząc od poziomu terenu.  
 
 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • igor

    szkoda pieniedzy lepiej wyburzyc

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.