Wiadomości z Świętochłowic

Dziś obchodzimy dzień Świętego Mikołaja! Zobaczcie najśmieszniejsze memy

  • Dodano: 2020-12-06 10:00, aktualizacja: 2020-12-06 14:38

Dziś obchodzimy dzień Świętego Mikołaja – z tej okazji życzymy wszystkim, aby ten biskup, który patronuje wielu zawodom i grupom, chociaż trochę przymknął oko na te momenty, w których niekoniecznie bylibyśmy grzeczni, a nie zapomniał o naszych dobrych uczynkach dnia codziennego.

Mikołajki

Mikołajki – to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.

Święty Mikołaj - biskup czy gruby brodacz z reklam coca-coli?

Sam Mikołaj żył w trzecim wieku, był biskupem Miry (dawniejsze miasto na terenie dzisiejszej Turcji), a 6 grudnia to de facto dzień jego śmierci. Święty Mikołaj – czuwa on nad dziećmi, ale jest także patronem bednarzy, gorzelników i piwowarów, cukierników i piekarzy, wytwórców guzików, panien szukających kandydata na męża, jeńców, kancelistów parafialnych, sprzedawców perfum, wina, zboża i nasion, kierowców, kupców, młynarzy, uczonych i studentów, notariuszy, obrońców wiary przed herezją, pielgrzymów i podróżnych, sędziów i więźniów, a że był biskupem miasta portowego, pod jego opiekę oddawali się również marynarze, rybacy i żeglarze.

Dziś co prawda święto to uległo komercjalizacji, a dawniejszy wizerunek biskupa z pastorałem coraz częściej zastępuje ubrana na czerwono postać rodem z amerykańskiej reklamy coca-coli, która pierwszy raz została wykorzystana w 1930 roku i jako taka została upowszechniona również w Europie.

Ciekawostki

Św. Mikołaj mieszka w Laponii?

Część z nas pamięta, że św. Mikołaj mieszka na biegunie północnym, część uważa, że w Laponii. Za tę drugą wersję odpowiedzialny jest Markus Rautio, fiński dziennikarz, który w 1927 r. w programie radiowym dla dzieci ogłosił, że kwatera Joulupukkiego (fińskiego odpowiednika Mikołaja) znajduje się właśnie w Laponii na górze Korvatunturi (dosł. Góra-ucho). Dzięki mieszkaniu na tym wzniesieniu Mikołaj miał słyszeć o wszystkich uczynkach dzieci. Co interesujące, Joulupukki znaczy tyle, co „kozioł bożonarodzeniowy”. Korvatunturi z kolei jest obecnie punktem na granicy Finlandii i Rosji. W 1940 r. po wojnie zimowej, kiedy granica ulegała zmianie, trzeba było Mikołaja "ewakuować" do Rovaniemi, gdzie obecnie mieści się jego wioska – lokalna atrakcja turystyczna.

Kto roznosi prezenty w Grecji?

Ciekawostką jest, że w Grecji to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom podarki 6 grudnia, lecz św. Bazyli Wielki 1 stycznia. Ta wersja tradycji rozdawania prezentów uformowała się niejako w kontrze do „zachodniego” św. Mikołaja.

Św. Mikołaj wchodzi do domu przez komin nie bez przyczyny.

Zgodnie z popularną legendą o trzech córkach, jeszcze przed wyborem na biskupa, Mikołaj miał bardzo niemiłego sąsiada, który drwił z jego pobożności. Bóg ukarał sąsiada, który stracił majątek i popadł w biedę. W efekcie postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić. Mikołaj postanowił uratować cnotę dziewcząt i trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, chciał dowiedzieć się, skąd biorą się pieniądze. Święty domyślił się, że może zostać zdemaskowany i postanowił wejść do domu sąsiada przez komin.

Św. Mikołaj miał moc przywracania do życia.

Inna popularna legenda głosi, że Święty Mikołaj przywrócił do życia trójkę dzieci. Zostały one podstępem zwabione przez rzeźnika, który zabił je, aby w czasie niedoboru żywności sprzedać ich ciała jako szynkę.

James Edgar, w 1890 roku, jako pierwszy przebrał się za Świętego Mikołaja, aby promować centrum handlowe.

Co roku, w okresie przedświątecznym, praktycznie w każdym centrum handlowym spotkamy mężczyzn przebranych za św. Mikołaja. Może się wydawać, że to całkiem nowy sposób na przyciągnięcie klientów. Jednak już w 1890 roku James Edgar włożył biało-czerwony strój, aby promować centrum handlowe w Massachusetts.

Dziadek Mróz

W Rosji św. Mikołaj był również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką.


Zapraszamy do obejrzenia galerii śmiesznych obrazków z Mikołajem w roli głównej!


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.