Wiadomości z Świętochłowic

Kuchar: dane MZ są optymistyczne, ale prawdopodobnie zaniżone ze względu na długi weekend

  • Dodano: 2021-05-04 06:00, aktualizacja: 2021-05-04 06:16

Dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia są optymistyczne, ale prawdopodobnie zaniżone ze względu na długi weekend majowy - powiedział PAP dr hab. Ernest Kuchar.

Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 2525 osób. Zmarło 37 osób.

Dane opublikowane przez MZ są optymistyczne, ale prawdopodobnie znacznie zaniżone ze względu na długi weekend majowy" - wskazał Kuchar, odnosząc się do najnowszych danych resortu.

Ekspert poproszony o podsumowanie weekendowej akcji szczepień, powiedział, że ogromne kolejki przez mobilnymi puntami świadczą o tym, że centralny system rejestracji przez internet i infolinię "pozostawia wiele do życzenia".

Rejestracja na przez internet dla wielu, zwłaszcza starszych ludzi, jest po prostu zbyt trudna, natomiast dodzwonienie się na infolinię, wymaga czasu, często kończy niepowodzeniem i wielu chętnych rezygnuje z zapisu na szczepienia - wskazał.

Podkreślił, że ogromne zainteresowanie szczepieniami bez rejestracji dowodzi, że obowiązujący system organizacji wymaga poprawy.

Pytany o skuteczność dostępnych obecnie szczepionek na tzw. indyjski wariant koronawirusa, powiedział, że "tego nie wiemy, ale należy się spodziewać, że przynajmniej złagodzą one objawy choroby". Jest to - jak zaznaczył - bardzo ważne, biorąc pod uwagę przebieg choroby i wysoką śmiertelność wśród zakażonych.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie u 2 805 756 osób, z których 68 105 zmarło.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.