Wiadomości z Świętochłowic

Parlament Europejski przyjął pakiet energetyczno-klimatyczny

  • Dodano: 2008-12-18 09:04

W trakcie historycznego szczytu UE (11-12 grudnia) Rada Europejska osiągnęła porozumienie ws. pakietu klimatyczno-energetycznego. 17 grudnia został on przyjęty przez Parlament Europejski Parlament Europejski przyjął w środę uzgodniony na niedawnym szczycie UE pakiet klimatyczno-energetyczny (cztery dyrektywy, jedna decyzja i jedno rozporządzenie).

Wszystkie te akty prawne były głosowane osobno, uzyskując za każdym razem ogromne poparcie około 600 deputowanych na nieco ponad 700 głosujących. Mimo że akty te dotyczą tak wrażliwych politycznie i skomplikowanych technicznie spraw, zostały przyjęte w pierwszym czytaniu. To rzadkość w na ogół długim procesie decyzyjnym UE.

Celem pakietu jest zmuszenie krajów UE do "zielonej rewolucji" w przemyśle i energetyce: odejścia od wysokoemisyjnego węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz oszczędzania energii. W skrócie pakiet określa się "3 x 20": ograniczenie emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020, a także zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. oraz wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE z obecnych 8,5 do 20 proc

Postanowienia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli dotyczące klimatu i pobudzenia gospodarki

Po dwudniowych intensywnych negocjacjach przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie dotyczące sposobu realizacji ambitnych celów w zakresie zmian klimatu. Zatwierdzono również opiewający na 200 miliardów euro plan wzmocnienia słabnącej unijnej gospodarki. Razem z Irlandią ustalono plan dotyczący ratyfikacji traktatu z Lizbony.

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso uznał porozumienie za "historyczne wydarzenie" i wezwał świat do pójścia śladem działań UE dotyczących zmian klimatu. "Tak, inni również mogą pójść w nasze ślady" – powiedział na konferencji prasowej podsumowującej ostatni w tym roku szczyt UE.

Spotkanie w Brukseli było postrzegane jako ważny sprawdzian zobowiązań podjętych przez Europę na rzecz walki z globalnym ociepleniem. UE postawiła sobie najbardziej ambitne na świecie cele w zakresie zmian klimatu, m.in. w zakresie 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020. Przez niemal cały rok unijni przywódcy i prawodawcy zastanawiali się nad tym, jak doprowadzić do osiągnięcia tych celów. Pod wpływem kryzysu finansowego i jego oddziaływania na gospodarkę w Europie, zwiększyły się obawy niektórych krajów przed wysokimi kosztami ponoszonymi przez przemysł.

Dzięki porozumieniu UE będzie przemawiać silniejszym głosem podczas przyszłorocznych międzynarodowych rozmów w sprawie zmian klimatu. UE ma nadzieję, że inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Rosja i Brazylia, pójdą za jej przykładem. "Europa zdała sprawdzian wiarygodności" – powiedział José Manuel Barroso.

Kraje UE osiągnęły również porozumienie w sprawie planu pobudzenia unijnej gospodarki, mającego złagodzić skutki kryzysu finansowego. Na jego realizację zostanie przeznaczone 200 miliardów euro – równowartość 1,5 proc. PKB UE. Większość tych środków – 170 mld euro – będzie pochodzić z budżetów krajowych. Pozostałe 30 mld euro – z budżetów UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rządy wydadzą pieniądze w sposób najwłaściwszy dla ich potrzeb gospodarczych.

W odniesieniu do traktatu lizbońskiego Irlandia zgodziła się przeprowadzić w przyszłym roku kolejne referendum, jak tylko rozwiane zostaną obawy irlandzkich wyborców. W czerwcowym referendum odrzucili oni traktat, odwlekając tym samym długo oczekiwaną reformę unijnych instytucji.

Źródło: www.silesia-region.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również