Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Piaśnicki Zespół Opieki Zdrowotnej na liście "szpitali w sieci"

 • Dodano: 2017-07-06 11:45, aktualizacja: 2017-10-05 13:26

Szpital Powiatowy, wchodzący w skład Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach, od 1 października będzie funkcjonował w tzw. sieci szpitali czyli w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Co to oznacza dla pacjentów, którzy mają zaplanowany zabieg albo od lat leczą się w piaśnickim szpitalu?

Ogłoszona została lista szpitali, które stworzą tzw. sieć. Zostały one podzielone na trzy stopnie i  do I z nich został zakwalifikowany świętochłowicki szpital w Piaśnikach. Zakres świadczeń w ramach których będzie mógł udzielać świadczeń obejmuje: chirurgię ogólną, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologię, neonatologię i pediatrię.

Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami -  czytamy na oficjalnej stronie internetowej rządowego projektu sieci szpitali

Co wprowadzenie sieci oznacza dla pacjentów takiego szpitala? Przede wszystkim to, że przez najbliższe 4 lata nie musi martwić się o umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93 proc. środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.  - czytamy na oficjalnej stronie internetowej rządowego projektu

Prezesa świętochowickiej placówki zapytaliśmy, czego w perspektywie zmian mogą się spodziewać zwykli pacjenci, na przykład ci, którzy w piaśnickiem szpitalu mają zaplanowaną za kilka miesięcy operację.

Zmiany, które dokonają się od października nie wpłyną na termin zaplanowanych zabiegów, hospitalizacji  lub wizyt  w naszych poradniach - odpowiada Dariusz Skłodowski, prezes zarządu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach

Szpitale w tzw. sieci mają być rozliczane ryczałtowo na podstawie wykonania z 2015 roku, a co ze szpitalami i oddziałami które w sieci się nie znalazły? W Świętochłowicach to dwa piaśnickie oddziały:  psychiatria oraz otolaryngologia. Dla nich pozostało 7 proc. pieniędzy przeznaczonych na lecznictwo szpitalne w ramach NFZ, o które mogą się ubiegać w ramach konkursów. Na pewno będziemy brać w nich udział i składać nasze oferty  - zapowiada Skłodowski.

A co z osobami, które do tej pory były stałymi pacjentami szpitala, który w sieci się nie znalazł?

Pacjent w przypadkach nagłych może w każdej chwili zgłosić się do naszej Izby Przyjęć gdzie zostanie mu udzielona konieczna pomoc. Pacjenci, którzy  mają wymagane skierowania do hospitalizacji lub poradni specjalistycznych mogą umówić się telefonicznie lub za pośrednictwem naszej strony internetowej. Muszą oni jednak pamiętać o konieczności dostarczenia oryginału skierowania do naszej rejestracji lub sekretariatu oddziału. Niestety dokumentację medyczną z innych ośrodków powinien w formie papierowej lub nośników elektronicznych dostarczyć nam do wglądu - wyjaśnia prezes zarządy piaśnickiej placówki


Na oficjalnej stronie internetowej rządowego projektu czytamy także, że zapowiadane zmiany mają przyczynić się do znacznego skrócenie kolejek na SOR i w izbach przyjęć, bo kierowani tu dotychczas chorzy “ze zwykłym przeziębieniem” będą przyjmowani w przychodni nocnej lub świątecznej .W świętochłowickim szpitalu działają one od lat obok Izby Przyjęć w ramach Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, i jak zapewnia prezes zarządu placówki, wprowadzane zmiany nie wpłyną na ich funkcjonowanie.

Jedyną zmianą, którą wprowadziliśmy od początku bieżącego roku jest utworzenie, w ramach działającego już Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Poradni Medycyny Rodzinnej. Mamy więc przychodnię POZ, która działa 24 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, że Poradnia Rodzinna działająca w trybie dziennym od 8 do 18 i od poniedziałku do piątku wymaga złożenia deklaracji przez osobę chcącą korzystać z jej usług - dodaje Skłodowski

Czy i jak dokładnie wprowadzane zmiany wpłyną na opiekę medyczną przekonamy się dopiero za kilka miesięcy.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • świetochłowiczanka

  Niektore pielegniarki sa naprawde wporzadku ale spotkala mnie rowniez empatia ze strony lekarzy

  • świetochłowiczanka
   2017-07-18 08:17
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kres

  Ten szpital nie ma najlepszej renomy, na taką opinię od lat pracuje cała administracja i personel szpitala. Na poprawę w jakości usług przyjdzie jeszcze poczekać. Brak empatii do pacjentów to podstawowa przeszkoda, nieprzestrzeganie podstawowych norm sanitarnych personelu to już jawne narażanie pacjentów. Posiłki małe, bo musi starczyć dla całego personelu nie tylko dla pacjentów i często niedobre itp itd.

 • Pacjent

  Przestań opowiadać [...]y trzy lata temu miałem tam zabieg usunięcia woreczka żółciowego i złego słowa nie powiem,pielęgniarki aż do przesady chodziły po pokojach i pytały czy czegoś nie potrzeba!A co do jedzenia to szpital zamawia je z zewnątrz jak większość szpitali.Natomiast co innego mógłbym powiedzieć na zespół szpitali miejskich w Chorzowie,ale to już inny temat.

 • pacjent

  Tyle lat żyłem w nieświadomości" Piaśnicki Zespół Opieki Zdrowotnej" Zawsze myślałem że Świętochłowicki ,no cóż jak to człowiek może się pomylić! Dobrze że chociaż jeszcze pacjentów z Świętochłowic przyjmują!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.