Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Piaśniki: Co dalej z fińskimi domkami?

 • Dodano: 2017-10-24 09:30, aktualizacja: 2017-10-25 08:42

Pięć domków fińskich przy ulicy Chorzowskiej ma być wyburzonych z powodu złego stanu technicznego. Mieszkańcom są proponowane inne lokale, jednak chętnych do przeprowadzki brak.

O wysiedlaniu mieszkańców tzw. fińskich domków w Piaśnikach mówi się od wiosny. Powód? Zły stan techniczny i ograniczone środki na modernizację.

Nakłady, jakie należałoby ponieść na utylizacje azbestu i wyremontowanie dachów, są znaczące i nieadekwatne do korzyści. Kolejna kwestia jest taka, że na 12 zajętych mieszkań 7 jest zadłużonych, w tym jeden cały domek - mówi Robert Błaszczyk, prezes zarządu MPGL Świętochłowice sp. z o.o .

Mimo to zarządca zdecydował się kilka lat temu na wymianę instalacji elektrycznej we wszystkich domkach.

Mówienie o tym, że naganne jest zabezpieczenie nieruchomości, nawet jeśli ma być wygaszana, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, jest nadużyciem - mówi prezes MPGL.

W każdym z pięciu domków o powierzchni około 120 m2 znajdują się trzy lokale. Obecnie kilka mieszkań stoi pustych, większość jest jednak zadbana i po remontach. Nie zostawiamy mieszkańców z niczym - przekonuje prezes MPGL. W ramach rekompensaty mieszkańcom proponuje się trzyletnie zwolnienie z czynszu oraz pomoc przy większych remontach w nowych lokalach. Potwierdza to jeden z mieszkańców domków i równocześnie wyjaśnia, dlaczego nie zdecydował się na wyprowadzkę

Nam zaproponowano dwa lokale, jeden był za wysoko, a drugi, w innej dzielnicy, nawet mi się podobał. Ale był do generalnego remontu - opisuje swoją sytuację jeden z mieszkańców. Rzeczywiście zaoferowano nam pomoc, ekipa miała zrobić okna, drzwi, ściany...a my wykończenia. Ale ich podejście było takie, że się nie zdecydowaliśmy. Propozycje dostaliśmy kilka miesięcy temu, wprost powiedziano, że z remontem nie ruszą ani w sierpniu, ani we wrześniu... A przecież jeszcze po mojej stronie są do wykonania niezbędne do wprowadzenia się prace. I wyszłoby na to, że dokumenty najmu podpisane są w czerwcu, a przeprowadzka może dopiero na wiosnę. A trzyletni czas ulgi leci... - mówi lokator jednego z domków i dodaje, że obecnie nie ma od MPGL żadnej propozycji.

Od tygodni lokatorzy domków mają więc dylemat - kupować opał na zimę, czy nie? Wstrzymują się też z nawet drobnymi remontami czy kupnem mebli, zwłaszcza na wymiar.

A co, jak mi powiedzą, że mam się nagle wyprowadzić? Co ja z tym węglem zrobię? - zastanawia się świętochłowiczanka.

Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynika, że jeszcze żadna z 12 rodzin nie przyjęła zaproponowanego im lokalu. Ba, nie wszyscy nawet złożyli odpowiednie wnioski w MPGL, w których opisują dotychczasowe warunki mieszkaniowe. Niektóre rodziny mieszkają w domkach od kilku lat, inne nawet kilka dekad. Pewnie, że będzie żal się wyprowadzić  - przyznaje jedna z pań.

Ja rozumiem sentyment, ale to są domki z innej epoki i ich miejsce jest w skansenie - podsumowuje prezes Błaszczyk.

I taki też może być finał, bowiem chorzowski Górnośląski Park Etnograficzny nie wyklucza, że jeden ze świętochłowickich fińskich domków "wyląduje" na terenie ich Muzeum.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Jaki będzie los tego terenu po wyburzeniu budynków? Właścicielem gruntu jest miasto i to ono zadecyduje. O planach mówiono już w lutym podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami dzielnicy.

W nowych planach zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod budowę wielorodzinną. Docelowo powstanie w tym miejscu budynek wielorodzinny, ale to jeszcze kwestia dwóch, trzech lat – odpowiedział wówczas Bartosz Karcz, I wiceprezydent miasta Świętochłowice.

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (77)    dodaj komentarz »

 • Tiruriru

  Szkoda tylko tej laski co łysemu robiła za tło ! Panie Nowak liczę że pan wystartuje w wyborach bo nikogo innego tu nie widzę. Tu trzeba świeżej krwi !

 • Fikimiki

  Łysy z Tunelowej już się powoli może zacząć pakować!

 • Szakira

  Obrona domków, których walor zabytkowy jest znikomy ( setki w naszym regionie, całe osiedla, a nie tylko szereg jak w Świętochłowicach) to kolejna polityczna zabawa władzy, opozycji i przyjaznych dla zbicia wyborczego kapitału. W Świętochłowicach mamy piękne budynki oraz kompleksy zabudowy robotniczej w Centrum, na Chropie i w Lipinach i jakoś nikt nie krzyczy. A prawda jest taka, że ewentualnie wykwaterowani mieszkańcy winni dostać mieszkania o takim samym lub lepszym standardzie, bez konieczności ich remontu i w lokalizacji nie gorszej niż obecna. Domki są byle jakie, ale ci Mieszkańcy (tak jak wszyscy inni) są ważni i to ich interes powinien być zabezpieczony, w tej czy innej lokalizacji. Skończy się tak, że kilka badziewnych chałup zostanie, ktoś odtrąbi sukces, a w innych dzielnicach dziesiątki budynków i lokali zniszczeje i nikt o tym i o losie mieszkańców nawet nie wspomni. A walor zabytkowy, architektoniczny i historyczny wielu obiektów w Świętochłowicach jest o wiele wyższy niż typowych, jednych z wielu na śląsku domków fińskich. Wyremontujecie domki, a MPGL i tak ich nie będzie w stanie utrzymać. Zbyt dużo zasobu w złym stanie technicznym. A teraz proszę, skaczcie sobie dalej do gardeł. POPiS-owo udało się skłócić Polaków nawet w lokalnych społecznościach.

 • zapytanie

  Szakiro to jest bełkot, taki sam jak u delfina. Może Ty mu te jego płomiennie przemówienia piszesz?

 • antyPO

  Świetny tekst !!! Jesteś jednym z lepszych (jeśli nie najlepszym) z propagandzistów "Jaśnie Pana". "Władzy" nie da się obronić tak wprost, "łopatologicznie", na to nikt się już nie nabierze, więc chcesz to rozegrać "inteligentnie". Próbujesz do jednego poziomu sprowadzić "władzę", "opozycję" i "Przyjazne". Sprytne :-) Wszyscy są po jednych pieniądzach. Wszyscy są tak samo źli. Część Czytelników i Wyborców po raz enty nabierze się na taki "myk". To tacy Wyborcy i Czytelnicy, którzy np. nie dostrzegają żadnej różnicy pomiędzy radnym Nowakiem a radnym Łatasiem. Ludziom zależy na Świonach i podnoszą "krzyk". Wystarczy na "twarzaku" wpisać "koszmary MPGL". Polecam ! Problemem jest to, że istnieją pewne obawy, że najmniej chodzi tutaj o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców, ale przede wszystkim o atrakcyjny teren. W programie TVP Info prezes MPGL, miał okazję zdecydowanie przeciąć te spekulacje, ale w tej sprawie "kluczył". Szkoda, że nikt z UM nie wykorzystał okazji i nie złożył jednoznacznej deklaracji. PiS-owi trzeba "patrzeć na ręce", zarówno w skali kraju, regionu, jak i lokalnie. Dali już nie raz ku temu powody:-/ Zresztą żadnemu bez wyjątku politykowi nie wolno (zbytnio/w ogóle) ufać. Ale nie zapominajmy, że "PO to zło" :-)

 • Szakira

  Zgadzam się z tobą za jednym wyjątkiem, to nie propaganda władzy. Bo w mojej opinii oni wszyscy są niestety równi. Nowak, to na chwilę obecną zupełnie inna liga w stosunku co do reszty radnych prezentujących żenujący poziom. I chwała mu za to. Ale jak spojrzymy na jego działalność przez wszystkie kadencje to już tak różowo to nie wygląda. A tak na marginesie ty też bardziej interesujesz się tym co się stanie z terenem a nie co będzie z mieszkańcami. A niezależnie od tego czy domki zostaną, czy nie to interes mieszkańców winien być najważniejszy.

 • Finka

  to nie Stare Miasto, bez przesady. Mój dziadek mo więcej na karku i lepij się czymie

 • krist

  powinny zburzyć te rudery !!!

 • mieszkaniec

  Jakie rudery jak siechopie nie znosz to sie nie odzywej

 • Heiloo

  Była wizyta dewelopera w gabinecie, bardzo interesujące.....

 • Maja

  Kiedy będzie w TVP info to jest temat wyświetlany odcinek? Czy przeoczylam

 • bolek

  Za temat mieszkań odpowiada zastępca prezydenta Bartosz Karcz i powinien z hukiem opuścić to stanowisko, na imprezy, rozdawnictwo gadżetów, kwiatki itp. to ma czas a na mieście syf.

 • Przedszkolak

  Tylko odsuniecie od władzy obecnej ekipy ratunkiem dla miasta.Upadek imperium PO dla niektórych będzie niesłychanie bolesny i nie skończy się na utracie apanaży itp. Temida się upomni, kto się niby bawił i odwiedzał delfina w miejscu w którym go nikt nigdy nie widział, kłamstwa mają krótkie nóżki a ci mają też i lepkie łapki.

 • Maja

  Szkoda tych domków i ludzi którzy mieszkają tam całe życie, te domki dawno mogli wyremontować a nagle teraz przeszkadzają znam to miejsce bo wychowałam się na osiedlu obok i te domki to taka wizytówka Piasnik żal poprostu zal

 • kewin

  Palka nie może być wszędzie jednocześnie. Nie jest jedynym radnym PiS. Jakoś dziwnie się składa, że radnej Zięby nigdzie nie widać. Ani na sesje nie chodzi, ani nie dba o potrzeby mieszkańców. A taka radna roku według Dziennika.Gdzie pozostali Radni? Jena Helena i jeden Zbyszek wiosny nie czynią. Ci, co się czepiają powinni zapytać o radnych z Piaśnik.

 • Stolarz

  Mebelki???

 • Wichura

  fajny prezent dla delfina taka wojenka w pis; idealnie na wybory :-( to co stawiamy zakłady kto przejdzie do razem ale bez na kolanach ale przed, kto za Palką kto za Ziembą

 • Vigoron

  Rozumiem że nie przyszli żołnierzyki prezia ale że nie było Palki to źle

 • bartek

  Ci ludzie z domków pewnie liczyli że będzie delegacja pis ale sie przeliczyli. W tym mieście tylko na radnego Nowaka można liczyć. Jeden plus za odwagę do Pani Kubicy radnej a przecież w mieście jest radnych 21 tak? to gdzie ta reszta była?

 • Tekla

  Ma bankiecie seniorow w muzeum

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu