Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Piaśniki: Co dalej z fińskimi domkami?

 • Dodano: 2017-10-24 09:30, aktualizacja: 2017-10-25 08:42

Pięć domków fińskich przy ulicy Chorzowskiej ma być wyburzonych z powodu złego stanu technicznego. Mieszkańcom są proponowane inne lokale, jednak chętnych do przeprowadzki brak.

O wysiedlaniu mieszkańców tzw. fińskich domków w Piaśnikach mówi się od wiosny. Powód? Zły stan techniczny i ograniczone środki na modernizację.

Nakłady, jakie należałoby ponieść na utylizacje azbestu i wyremontowanie dachów, są znaczące i nieadekwatne do korzyści. Kolejna kwestia jest taka, że na 12 zajętych mieszkań 7 jest zadłużonych, w tym jeden cały domek - mówi Robert Błaszczyk, prezes zarządu MPGL Świętochłowice sp. z o.o .

Mimo to zarządca zdecydował się kilka lat temu na wymianę instalacji elektrycznej we wszystkich domkach.

Mówienie o tym, że naganne jest zabezpieczenie nieruchomości, nawet jeśli ma być wygaszana, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, jest nadużyciem - mówi prezes MPGL.

W każdym z pięciu domków o powierzchni około 120 m2 znajdują się trzy lokale. Obecnie kilka mieszkań stoi pustych, większość jest jednak zadbana i po remontach. Nie zostawiamy mieszkańców z niczym - przekonuje prezes MPGL. W ramach rekompensaty mieszkańcom proponuje się trzyletnie zwolnienie z czynszu oraz pomoc przy większych remontach w nowych lokalach. Potwierdza to jeden z mieszkańców domków i równocześnie wyjaśnia, dlaczego nie zdecydował się na wyprowadzkę

Nam zaproponowano dwa lokale, jeden był za wysoko, a drugi, w innej dzielnicy, nawet mi się podobał. Ale był do generalnego remontu - opisuje swoją sytuację jeden z mieszkańców. Rzeczywiście zaoferowano nam pomoc, ekipa miała zrobić okna, drzwi, ściany...a my wykończenia. Ale ich podejście było takie, że się nie zdecydowaliśmy. Propozycje dostaliśmy kilka miesięcy temu, wprost powiedziano, że z remontem nie ruszą ani w sierpniu, ani we wrześniu... A przecież jeszcze po mojej stronie są do wykonania niezbędne do wprowadzenia się prace. I wyszłoby na to, że dokumenty najmu podpisane są w czerwcu, a przeprowadzka może dopiero na wiosnę. A trzyletni czas ulgi leci... - mówi lokator jednego z domków i dodaje, że obecnie nie ma od MPGL żadnej propozycji.

Od tygodni lokatorzy domków mają więc dylemat - kupować opał na zimę, czy nie? Wstrzymują się też z nawet drobnymi remontami czy kupnem mebli, zwłaszcza na wymiar.

A co, jak mi powiedzą, że mam się nagle wyprowadzić? Co ja z tym węglem zrobię? - zastanawia się świętochłowiczanka.

Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynika, że jeszcze żadna z 12 rodzin nie przyjęła zaproponowanego im lokalu. Ba, nie wszyscy nawet złożyli odpowiednie wnioski w MPGL, w których opisują dotychczasowe warunki mieszkaniowe. Niektóre rodziny mieszkają w domkach od kilku lat, inne nawet kilka dekad. Pewnie, że będzie żal się wyprowadzić  - przyznaje jedna z pań.

Ja rozumiem sentyment, ale to są domki z innej epoki i ich miejsce jest w skansenie - podsumowuje prezes Błaszczyk.

I taki też może być finał, bowiem chorzowski Górnośląski Park Etnograficzny nie wyklucza, że jeden ze świętochłowickich fińskich domków "wyląduje" na terenie ich Muzeum.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Jaki będzie los tego terenu po wyburzeniu budynków? Właścicielem gruntu jest miasto i to ono zadecyduje. O planach mówiono już w lutym podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami dzielnicy.

W nowych planach zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod budowę wielorodzinną. Docelowo powstanie w tym miejscu budynek wielorodzinny, ale to jeszcze kwestia dwóch, trzech lat – odpowiedział wówczas Bartosz Karcz, I wiceprezydent miasta Świętochłowice.

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj komentarz »

 • Tiruriru

  Szkoda tylko tej laski co łysemu robiła za tło ! Panie Nowak liczę że pan wystartuje w wyborach bo nikogo innego tu nie widzę. Tu trzeba świeżej krwi !

 • Fikimiki

  Łysy z Tunelowej już się powoli może zacząć pakować!

 • Szakira

  Obrona domków, których walor zabytkowy jest znikomy ( setki w naszym regionie, całe osiedla, a nie tylko szereg jak w Świętochłowicach) to kolejna polityczna zabawa władzy, opozycji i przyjaznych dla zbicia wyborczego kapitału. W Świętochłowicach mamy piękne budynki oraz kompleksy zabudowy robotniczej w Centrum, na Chropie i w Lipinach i jakoś nikt nie krzyczy. A prawda jest taka, że ewentualnie wykwaterowani mieszkańcy winni dostać mieszkania o takim samym lub lepszym standardzie, bez konieczności ich remontu i w lokalizacji nie gorszej niż obecna. Domki są byle jakie, ale ci Mieszkańcy (tak jak wszyscy inni) są ważni i to ich interes powinien być zabezpieczony, w tej czy innej lokalizacji. Skończy się tak, że kilka badziewnych chałup zostanie, ktoś odtrąbi sukces, a w innych dzielnicach dziesiątki budynków i lokali zniszczeje i nikt o tym i o losie mieszkańców nawet nie wspomni. A walor zabytkowy, architektoniczny i historyczny wielu obiektów w Świętochłowicach jest o wiele wyższy niż typowych, jednych z wielu na śląsku domków fińskich. Wyremontujecie domki, a MPGL i tak ich nie będzie w stanie utrzymać. Zbyt dużo zasobu w złym stanie technicznym. A teraz proszę, skaczcie sobie dalej do gardeł. POPiS-owo udało się skłócić Polaków nawet w lokalnych społecznościach.

 • antyPO

  Świetny tekst !!! Jesteś jednym z lepszych (jeśli nie najlepszym) z propagandzistów "Jaśnie Pana". "Władzy" nie da się obronić tak wprost, "łopatologicznie", na to nikt się już nie nabierze, więc chcesz to rozegrać "inteligentnie". Próbujesz do jednego poziomu sprowadzić "władzę", "opozycję" i "Przyjazne". Sprytne :-) Wszyscy są po jednych pieniądzach. Wszyscy są tak samo źli. Część Czytelników i Wyborców po raz enty nabierze się na taki "myk". To tacy Wyborcy i Czytelnicy, którzy np. nie dostrzegają żadnej różnicy pomiędzy radnym Nowakiem a radnym Łatasiem. Ludziom zależy na Świonach i podnoszą "krzyk". Wystarczy na "twarzaku" wpisać "koszmary MPGL". Polecam ! Problemem jest to, że istnieją pewne obawy, że najmniej chodzi tutaj o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców, ale przede wszystkim o atrakcyjny teren. W programie TVP Info prezes MPGL, miał okazję zdecydowanie przeciąć te spekulacje, ale w tej sprawie "kluczył". Szkoda, że nikt z UM nie wykorzystał okazji i nie złożył jednoznacznej deklaracji. PiS-owi trzeba "patrzeć na ręce", zarówno w skali kraju, regionu, jak i lokalnie. Dali już nie raz ku temu powody:-/ Zresztą żadnemu bez wyjątku politykowi nie wolno (zbytnio/w ogóle) ufać. Ale nie zapominajmy, że "PO to zło" :-)

 • Szakira

  Zgadzam się z tobą za jednym wyjątkiem, to nie propaganda władzy. Bo w mojej opinii oni wszyscy są niestety równi. Nowak, to na chwilę obecną zupełnie inna liga w stosunku co do reszty radnych prezentujących żenujący poziom. I chwała mu za to. Ale jak spojrzymy na jego działalność przez wszystkie kadencje to już tak różowo to nie wygląda. A tak na marginesie ty też bardziej interesujesz się tym co się stanie z terenem a nie co będzie z mieszkańcami. A niezależnie od tego czy domki zostaną, czy nie to interes mieszkańców winien być najważniejszy.

 • Finka

  to nie Stare Miasto, bez przesady. Mój dziadek mo więcej na karku i lepij się czymie

 • krist

  powinny zburzyć te rudery !!!

 • Heiloo

  Była wizyta dewelopera w gabinecie, bardzo interesujące.....

 • Maja

  Kiedy będzie w TVP info to jest temat wyświetlany odcinek? Czy przeoczylam

 • bolek

  Za temat mieszkań odpowiada zastępca prezydenta Bartosz Karcz i powinien z hukiem opuścić to stanowisko, na imprezy, rozdawnictwo gadżetów, kwiatki itp. to ma czas a na mieście syf.

 • Przedszkolak

  Tylko odsuniecie od władzy obecnej ekipy ratunkiem dla miasta.Upadek imperium PO dla niektórych będzie niesłychanie bolesny i nie skończy się na utracie apanaży itp. Temida się upomni, kto się niby bawił i odwiedzał delfina w miejscu w którym go nikt nigdy nie widział, kłamstwa mają krótkie nóżki a ci mają też i lepkie łapki.

 • Maja

  Szkoda tych domków i ludzi którzy mieszkają tam całe życie, te domki dawno mogli wyremontować a nagle teraz przeszkadzają znam to miejsce bo wychowałam się na osiedlu obok i te domki to taka wizytówka Piasnik żal poprostu zal

 • kewin

  Palka nie może być wszędzie jednocześnie. Nie jest jedynym radnym PiS. Jakoś dziwnie się składa, że radnej Zięby nigdzie nie widać. Ani na sesje nie chodzi, ani nie dba o potrzeby mieszkańców. A taka radna roku według Dziennika.Gdzie pozostali Radni? Jena Helena i jeden Zbyszek wiosny nie czynią. Ci, co się czepiają powinni zapytać o radnych z Piaśnik.

 • Stolarz

  Mebelki???

 • Wichura

  fajny prezent dla delfina taka wojenka w pis; idealnie na wybory :-( to co stawiamy zakłady kto przejdzie do razem ale bez na kolanach ale przed, kto za Palką kto za Ziembą

 • Vigoron

  Rozumiem że nie przyszli żołnierzyki prezia ale że nie było Palki to źle

 • bartek

  Ci ludzie z domków pewnie liczyli że będzie delegacja pis ale sie przeliczyli. W tym mieście tylko na radnego Nowaka można liczyć. Jeden plus za odwagę do Pani Kubicy radnej a przecież w mieście jest radnych 21 tak? to gdzie ta reszta była?

 • Tekla

  Ma bankiecie seniorow w muzeum

 • Anka

  Ta reszta głosowała za kaską na drogę na mały Paryż więc jak miała przyjść. Oni nie mają mieszkańcom nic do powiedzenia, dla nich jesteśmy mięsko albo śrubki jak mówiono na przesłuchaniach komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie. Radzę posłuchać choć raz. Potrzebni jesteśmy raz na 4 lata do zagłosowania. Potem władza robi co chce tak samo butna jak kiedyś. A przecież u nas PIS nie istnieje bo ci co 4 lata temu startowali z tych list po wyborach prędko przeszli do PO. Mam nadzieję, iż będziecie wyborcy o tym pamiętać.

 • mieszkanka

  To, ze nie płacą jest kłamstwem. Zadłużenia narastały od wielu lat i to wina zarządzających iż w porę nie reagowali wobec dłużników. I skoro remontowali na własny koszt to chyba nie dlatego by za zadłużenie groziła im eksmisja.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.