Przed sklepami sieci Lidl zorganizowano ogólnopolskie pikiety, sprzeciwiające się budowie Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie. W sobotę, 15 lutego na terenie całego kraju odbyło się blisko 150 protestów, w tym 2 z nich miały miejsce w Świętochłowicach. [Aktualizacja] Jest oficjalne stanowisko firmy dotyczące zarzutów na temat inwestycji.
[Aktualizacja] Oficjalne stanowisko Lidl Polska dotyczące inwestycji
Przedstawiciele Lidl Polska przygotowali oficjalną odpowiedź firmy dotyczącą zarzutów związanych z potencjalnym wpływem na środowisko oprotestowywanej inwestycji. Stanowisko, które otrzymaliśmy można przeczytać poniżej:
W związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji. Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo.
Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu i liczne protesty — o co chodzi?
Organizatorem i pomysłodawcą protestów przed sklepami sieci Lidl jest Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu. Osoby zrzeszone w organizacji prowadzą pikiety, których zadaniem jest wyrażenie sprzeciwu względem planów niemieckiej sieci dyskontów, dotyczących budowy Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie.
Gietrzwałd to położona w województwie warmińsko-mazurskim wieś, w której w 1877 roku miało dojść do 160 objawień Maryjnych, zatwierdzonych przez Kościół rzymskokatolicki. W okolicy wsi znajduje się także Dolina Pasłęki, której krajobraz jest obszarem prawnie chronionym.
Negatywny wpływ na środowisko i powagę miejsca pielgrzymkowego
Uczestnicy pikiet wskazują negatywny wpływ Centrum Dystrybucyjnego Lidla na terenie Gietrzwałdu, zwracając uwagę na fakt, iż inwestycja ma spełniać funkcję magazynowania odpadów, będąc przy tym zlokalizowaną na obszarze chronionym Doliny Pasłęki, na powierzchni 40 ha. Największy obiekt ma mierzyć blisko 24 metry, zaś wymiary najdłuższej hali mogą wynosić 440 metrów długości i 153 metry szerokości. Centrum według planu Lidla ma również znajdować się w odległości kilkuset metrów od Sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu wystosował publiczne pytania organom administracji, które podejmowały rozstrzygnięcia w sprawie budowy Centrum. Adresatami pytań był Wójt Gminy Gietrzwałd, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Inwestor Lidl sp. z o.o. sp. k, ich przedmiotem była natomiast wydana decyzja środowiskowa oraz jej zgodność z prawem panującym na terenie objętym ochroną, jej negatywny wpływ na środowisko, a także ingerencja w powagę miejsca ważnego z punktu widzenia historii oraz religii. Ponadto Komitet prowadzi postępowania administracyjne.
Prowadzimy dwa postępowania administracyjne mające podważyć pozwolenie na budowę oraz decyzję środowiskową. Do tego celu zostali zaangażowani prawnicy mający duże doświadczenie prawnicze w sprawach administracyjnych i cywilnych. — czytamy na ulotkach rozdawanych podczas świętochłowickich pikiet.
Pikiety w Świętochłowicach
Protesty w Świętochłowicach odbywały się w dwóch lokalizacjach - na ulicy Śląskiej 8 o godzinie 10:00 oraz na ulicy Bieszczadzkiej 1 o godzinie 13:00, nie wzbudzając jednak większego zainteresowania. Obecnych było kilku uczestników pikiety, głoszących postulaty za pomocą mikrofonu oraz przygotowanych transparentów. Protestujący wyrażali swoje obawy dotyczące wpływu inwestycji niemieckiego dyskontu na środowisko naturalne Gietrzwałdu oraz jego znaczenia religijnego, ponieważ wieś i zlokalizowane w niej Sanktuarium jest obecnie popularnym miejscem pielgrzymek. Wielokrotnie zaznaczano, że aktualne działania nie są wymierzone w sieć sklepów, a jedynie w ideę Centrum Dystrybucyjnego. Pikiety będą odbywać się do momentu, aż firma Lidl nie zrezygnuje ze swoich planów inwestycyjnych.
Stop Lidlowi! Pomoc Gietrzwałdowi! Gietrzwałd dla pielgrzymów, nie dla śmieci magazynów! — mogliśmy przeczytać na przygotowanych przez protestujących transparentach.
Pikiety nie zakłócały działań sklepów. Klienci dyskontu w przeważającej ilości nie zwracali uwagi na przekazywane postulaty. Podobne protesty odbyły się tego dnia przed około 150 sklepami w całym kraju.