Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Proboszczowie w Świętochłowicach. Ile to już lat?

 • Dodano: 2017-10-02 13:30, aktualizacja: 2017-10-04 11:29

Pasterz i zarządca parafii - rola proboszcza jako ojca duchowego jest niezwykle ważna. Sprawdziliśmy, który jest z nami najdłużej.

Dekanat świętochłowicki, należący do Archidiecezji Katowickiej, tworzy dziewięć parafii, z czego pięć znajduje się na terenie naszego miasta. Najkrócej rolę proboszcza w Świętochłowicach pełni ks. Bogusław Jonczyk. Jest proboszczem Parafii św. Józefa Robotnika w dzielnicy Zgoda od 30 lipca tego roku. W rozmowie ze swiony.pl przyznał, że to jego debiut w Polsce na tym stanowisku, wcześniej przez wiele lat służył jako proboszcz w Czechach.

Od 12 lat nie zmienili się kierujący parafiami w Centrum oraz w Lipinach. W parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła to ks. Grzegorz Borg, a w lipińskiej parafii pw. św. Augustyna ks. Bogdan Wieczorek. Ten ostatni obchodzi w tym roku 30-lecie święceń kapłańskich.

Od 15 lat głową parafii w Piaśnikach w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest ks. Marek Kotyczka. Zastąpił w tej roli ks. Józefa Palkę, za którego "kadencji" powstał obecny budynek kościoła.

Najdłużej proboszczem w Świętochłowicach jest ks. Eugeniusz Pluta, który służy w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie od 1999 roku, czyli już 18 lat. Przez ten czas przeprowadził wiele gruntownych prac remontowych ponad 100-letniej świątyni od dachu przez ogrzewanie i instalacje elektryczne.

Warto wspomnieć także o proboszczu kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Świętochłowicach. Księdz Marcin Brzóska został uroczyście wprowadzony na urząd dokładnie 25 lutego 2007 roku. 

Jak oceniacie świętochłowickich proboszczów?

A parafian ubywa w zastraszającym tempie za jego kadencji.Ania2017-10-08 00:10

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Grazyna

  Nasz probosz z lipin to człowiek bez skazy naprawdę ma powołanie ksiedza

 • Ewka

  Nasz nowy proboszcz na Zgodzie robi bardzo dobre wrażenie znamy się krótko ale w kontakcie bezpośredni zawsze miły i uśmiechnięty. Nowi księża którzy też teraz przyszli bardzo sympatyczni. Oby tak było cały czas. A nasz były proboszcz to był cudowny człowiek. Teraz odpoczywa

 • Eh

  Ks.proboszcz Marek Kotyczka wspaniały razem z wikariuszami tworzą dużo dobrego dla młodzieży i parafian.

 • kasia

  Proboszcz Grzegorz Borg przemiły ksiądz wymagający ale przede wszystkim od Siebie:)

 • Ania

  A parafian ubywa w zastraszającym tempie za jego kadencji.

 • Ika

  Dla siebie.

 • Parafialna

  Jestem szczęśliwa ze należę do parafii w Chropaczowie wspaniali księża zawsze uśmiechnięci.

 • Piaśniczanka

  Ja bardzo lubię księdza proboszcza z Piaśnik. Zawsze miło pogada.

 • zosia

  Proboszcz Wieczorek z Lipin naprawdę wspaniały .Podziwiam ,ze dalej ma pełno energii i zapału

 • Grazyna

  To prawda

 • Grześ

  Pozdrowienia od ministrantów z Nowego Bytomia.

 • Ziomek

  Proboszcz ks Eugeniusz Pluta , jednym słowem i zdaniem można napisać to jest obecnie najlepszy "Szef" ...w Chropaczowie, druga sprawa że mamy drugiego proboszcza seniora i tez był świetny !! A o wikarych to można było by się rozpisywać wiele wiele dobrego ..myślę że biskup winnien ks Eugeniuszowi dac miano ks prałata !!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.