Wiadomości z Świętochłowic

Przedsiębiorcy i samorządowcy o rozwoju miasta

  • Dodano: 2014-11-04 08:00, aktualizacja: 2014-11-03 16:23

Spadek bezrobocia i dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w mieście, to główne wnioski płynące z konferencji "Świętochłowice bliżej biznesu". W spotkaniu zorganizowanym w Muzeum Powstań Śląskich wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw i samorządowcy. Była to okazja do prezentacji firm funkcjonujących w Świętochłowicach oraz działań poprawiających warunki rozwoju biznesu.

Miasto zabiega o dobry wizerunek w oczach inwestorów. Właśnie dlatego prezentuje swoje tereny inwestycyjne na międzynarodowych targach, ale także pozyskuje pieniądze na ich uzbrojenie. Za kwotę ok. 6 mln zł przygotowane pod inwestycję zostały tereny przy Drogowej Trasie Średnicowej oraz przy ul. Zielonej. Świętochłowice swoim obszarem zasiliły także Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. A to znacznie podnosi ich atrakcyjność, ze względu na ulgi dla przedsiębiorców.

- Od 4 lat tworzymy dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości. Z pieniędzy unijnych uzbrajamy tereny inwestycyjne, włączyliśmy  nasz obszar w granice KSSE. Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców w tym także z Rady Gospodarczej. Dzięki naszym staraniom sukcesywnie obniżamy stopę bezrobocia – przypomina Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Działania miasta są wspierane przez Powiatowy Urząd Pracy i Centrum Integracji Społecznej. Obie instytucje skutecznie pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej.

- Poziom bezrobocia w mieście spada. We wrześniu br. wyniósł 15,7 proc. gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku osiągnął 18,2 proc. Obecny wynik jest najniższy od lipca 2011r . W ciągu czterech ostatnich lat, w projektach PUP wzięło udział 2500 osób, które skorzystały ze staży, szkoleń i dotacji. Na realizację tych form pomocy przeznaczono 18 mln zł, pozyskanych z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego – wyjaśnia Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach.

Prężnie działa także Centrum Integracji Społecznej w Lipinach. Realizując projekty „Nowe szanse i możliwości” oraz „Drogowskaz” profesjonalnie przygotowują osoby długotrwale bezrobotne do podjęcia zatrudnienia. W sumie z tych form pomocy skorzystały już 492 osoby. Co ważne zarówno PUP, jak i CIS mają jeszcze pieniądze na dofinansowanie miejsca pracy, a także organizację staży i szkoleń.

Istotnym elementem sprzyjającym rozwojowi biznesu są inwestycje. A tych w Świętochłowicach nie brakuje. Remonty dróg, nowe mieszkania, modernizacja „Skałki”, budowa basenu ekologicznego, a także powstanie Muzeum Powstań Śląskich – wszystko to wpływa na rosnące zainteresowanie inwestorów.

Na początku listopada nieopodal zabytkowych wież po kopalni „Polska” w dzielnicy Zgoda zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę siedziby INVESTEKO - firmy konsultingowo - projektowej specjalizującej się w ochronie środowiska. Ma zacząć działać pod koniec 2015 roku. Obecnie firma zatrudnia 30 osób, ale planuje rozwój.

- W Świętochłowicach rozpoczęliśmy budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz instalacji demonstracyjnej do wysokowydajnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wybraliśmy tę lokalizację m.in. ze względu na znakomite skomunikowanie oraz dobrą współpracę i otwartość władz miasta. Cieszy fakt, że specyfika naszej działalności została zrozumiana przez samorząd - mówi Arkadiusz Primus, prezes zarządu INVESTEKO S.A.

O tym, że przedsiębiorcy zaczęli postrzegać Świętochłowice, jako miejsce dobre do inwestycji świadczy także obecność firmy XENAKIS DEVELOPMENT. To ona zakupiła teren i buduje osiedle mieszkaniowe. W dzielnicy Chropaczów powstają dwupoziomowe mieszkania z niezależnym wejściem i własnym ogródkiem. Przedstawiciele firmy zdecydowali się na ten krok, ponieważ – jak sami twierdzą – miasto się „przebudziło”, zaczęło się rozwijać i sprawiło, że ludzie chcą w nim pozostać. Przy okazji zatrudnienie znalazło 20 pracowników budowlanych ze Świętochłowic, a firma już teraz zapowiada, że w mieście zrealizuje więcej projektów.

W konferencji „Świętochłowice bliżej biznesu” wzięli także udział przedstawiciele dużych firm, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. ArcelorMittal, Baterpol i Delta Trans zatrudniają najwięcej pracowników w mieście. ArcelorMittal słynie w Europie z najwyższej jakości blach powlekanych organicznie. Są one wytwarzane w świętochłowickim oddziale firmy, który daje pracę 550 osobom.

Z kolei Baterpol prowadzi skup i przerób złomu akumulatorowego. Jest także znaczącym producentem ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu. W świętochłowickim Zakładzie Przerobu Złomu Akumulatorowego pracuje ok. 50 osób.

Natomiast Delta Trans zajmuje się transportem, magazynowaniem i logistyką, outsourcingiem produkcyjnym oraz obsługą celną. Pod swoim szyldem zatrudnia ponad  1100 pracowników.

Wiele wskazuje na to, że miasto obrało właściwy kurs dla swojego rozwoju. Wkrótce jego działania powinny przynieść jeszcze lepsze efekty.

- Samorząd powinien tworzyć odpowiedni klimat sprzyjający inwestorom. Cieszę się, że w tym roku Świętochłowice zostały włączone do Strefy, a już niebawem znajdą się  w niej kolejne wasze tereny. Dostosowywanie obszarów  do potrzeb inwestorów będzie procentować w przyszłości. KSSE nie podejmuje współpracy z miastami, które nie są zdeterminowane na sukces – zapewnia Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.