Wiadomości z Świętochłowic

RAŚ chce dwujęzycznych tablic na Śląsku. Ma to umożliwić ustawa o języku śląskim

 • Dodano: 2024-03-22 13:15, aktualizacja: 2024-04-16 10:31

Wczoraj, 21 marca na granicy Świętochłowic i Rudy Śląskiej, miast, w których liczba deklarujących w spisie powszechnym język śląski przekroczyła 20%, odbył się briefing Ruchu Autonomii Śląska. Jerzy Gorzelik oraz działacze RAŚ wskazywali, że ustawa o śląskim jako języku regionalnym pozwoli m.in. na zamontowanie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości i dzielnic.

Ruch Autonomii Śląska chce dwujęzycznych tablic na Śląsku

W briefingu wzięli udział: prezes Śląskiej Partii Regionalnej, Pro Loquela Silesiana - Rafał Adamus, lider RAŚ - Jerzy Gorzelik, oraz kandydaci na radnych miast, popierani przez RAŚ: Jacek Tomaszewski z Katowic i Roman Kubica z Rudy Śląskiej. Autonomiści zaprezentowali projekty tablic z nazwami "Świyntochlowice" i "Ruda Ślōnskŏ".

Rafał Adrian Adamus kandydat autonomistów do sejmiku województwa śląskiego w okręgu nr 5, zaapelował do startujących w wyborach samorządowych o zadeklarowanie poparcia dla wprowadzania śląskich nazw miejscowych obok polskich. Możliwość wprowadzenia dwujęzycznych tablic daje uznanie języka śląskiego za język regionalny. Projekt zmiany ustawy procedowany jest od środy w Sejmie. 

- Uznanie śląskiego za język regionalny stwarza możliwość wprowadzenia tablic ze śląskimi nazwami miejscowości. W wielu przypadkach nazwy te nie różnią się od polskich, bowiem polskie oparto na lokalnych słowiańskich, a więc śląskich. Są jednak i przypadki, kiedy nazwa śląska jest inna. Jeśli gminę zamieszkuje ponad 20% osób deklarujących w spisie język śląski, nazwy śląskie mogą być wprowadzone na wniosek rady gminy. Jeśli warunek ten nie został spełniony, samorząd może zarządzić konsultacje społeczne i, jeśli ponad 50% uczestników wypowie się pozytywnie, także wystąpić do MSWiA o zgodę na wprowadzenie tablic. Apelujemy do przyszłych radnych, by tam, gdzie ma to uzasadnienie w postaci różnic między nazwą śląską a polską, skorzystali z tych możliwości. Nie przez przypadek spotykamy się na granicy Rudy Śląskiej i Świętochłowic. To dwa miasta na prawach powiatu, w których ponad 20% mieszkańców zadeklarowało używanie języka śląskiego - mówił Adrian Adamus podczas konferencji prasowej. 

Gmin w województwie śląskim, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechnym, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, jest aż 43 i 25 w województwie opolskim.

Pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie

W środę 20 marca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy uznającej śląską godkę za język regionalny. Krótko przed godz. 19:00 Sejm głosował nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. W głosowaniu wzięło udział 432 posłów. 179 było za, 252 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Za odrzuceniem projektu ustawy  opowiedzieli się posłowie klubów Prawa i Sprawiedliwości, oraz Konfederacji. Projekt ustawy skierowano do dalszych prac w komisji.

Komentarze (20)    dodaj »

 • Jpo

  Inicjatywa bardzo dobra, nikomu to nie powinno przeszkadza

 • jorg

  czy naprowdy niy ma no co na świonach dować kasy? aż tak sa potrzebne tablice ?

 • miejscowa

  JESTEM POLKĄ MIESZKAM W ŚWIĘTOCHŁOWICACH....TU JEST POLSKA

 • zaniepokojony

  Mnie, rodowitemu Ślązakowi, odmawia się prawa do nazywania się Ślązakiem, nazywa się gorolem, bo nie popieram szowinizmu regionalnego opartego na czymś zwanym "językiem śląskim", w którym nie słyszałem, aby ktoś się czysto posługiwał.

 • marian57

  Tu jest Śląsk w Polsce i mieszkają Ślązacy obywatele polski

 • Amiga

  Jo ślązok mieszkom w ŚWIĘTOCHŁOWICACH. Inne tabule są mi niepotrzebne.

 • Resovia

  Ja, Polak, ale szanujący region, w którym przyszło mi żyć, pochwalam inicjatywę RAŚ. Są u siebie więc niech decydują za siebie. Wszędzie w cywilizowanym świecie tak jest

 • hmmm tak ino

  Jakbyś był taki echt Ślonzok to byś wiedzioł, że w ślonskij godce niy ma ą, ę.

 • Alfons Begerec

  Zgadzam się całkowicie. Ale tylko czysto po śląsku nie zniemczone.

 • gienek

  Otóż to.

 • gienek

  Mam tylko nadzieję, że na tabliczce na pewno będzie napisane po naszymu Świyntochłowice, a nie jakieś dziwaczne Świyntochlowicyj czy Świyntochłowicyj.

 • Ginter

  Świyntochlowice jako śląska nazwa wypada najlepiej, chociaż Świyntochłowice niykere starziki tyż godajom.

 • Frądzel

  Jak u mnie w domu chodzi się w kapciach to żaden polok nie będzie łaził w strzewikach a jak mu się nie podobo to na cug i w [...]. Są my na Śląsku i powinni my gwara szanować wszyndzie w mieście szkołach parkach. Tak by każdy polok wiedzioł kaj jest.

 • AUTochton

  We welōnku "podziynkujymy" szczegōlnie posłowi Fritzowi ze Kōnfy, kery płomiynnōm przemowōm we Syjmie dowodziōł, że Ślōnzŏki sōm barzi polskie ôd Polŏkōw. Strzōdkowym palcym :)

 • Szlonzak

  Chopie, ino on mioł recht. Do tego nauka językoznawstwa doszła już dawno temu. Poczytaj o historii ślunskiyj godki jej relacji do polszczyzny.

 • AUTochton

  Jak bydziesz suchoł ino Miodka to tak bydziesz fanzolōł, Bralczyk abo Tambor niy majōm nic przeciwko ślōnskij gŏdce, a je tych prŏfesorōw wiyncy. We grudniu powstoła Rada Języka Śląskiego, pytej sie ich ô gŏdka, niy mie;)

 • hahahaha

  Tamten o jednym, Ty o drugim. Relacje między staropolszczyzną a śląską mową to fakt naukowy, niezależnie czy odróżniasz język śląski od polskiego, czy nie. To czysta lingwistyka, tak jak fakt np. wielu wyrazów polskich mających swe źródło w odpowiednikach niemieckich.I jeszcze klasyka musiałeś zarzucić: wspomnieć prof. Miodka (znienawidzonego, nie wiem czemu, przez ślązakowskich szowinistów, z tego co zauważyłem), kiedy przywoływany przez Ciebie poseł Fritz mówił o prof. Marku."We grudniu powstoła Rada Języka Śląskiego, pytej sie ich ô gŏdka, niy mie;)" - no pozamiatane. Negujesz wypowiedź posła, potem się oburzasz na kogoś w necie, że niby "fanzoli", ale na poparcie swoich tez masz żelazny argument "pytaj się tamtych, niy mie". xD Śmiechu warte. Nie zdziwiłbym się, jakby użytkownik Szlonzak opluł monitor ze śmiechu.

 • hahaha

  Tyś chyba tej wypowiedzi nawet nie wysłuchał ze zrozumieniem, skoro tak Cię zbulwersowała. xD

 • Sznita

  Czekam na wpis jakiegoś przyjezdnego czyli GOROLA któremu to przeszkadza.Start

 • Franc Żymełka

  Powiedz czemu hanysy są takie wredne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również