Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Rzecznik MZ: sklepy mogą nie obsługiwać klientów bez maseczek

 • Dodano: 2020-06-24 09:45, aktualizacja: 2020-06-24 10:54

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby – przypomniał rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik powtórzył apel, aby przestrzegać obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, autobusach i w tramwajach. Podkreślił, że rozporządzenie w sprawie nakazów związanych z epidemią daje właścicielom i obsłudze sklepów możliwość nieobsłużenia klienta, który nie ma założonej maseczki.

"Jeżeli klient przyjdzie do sklepu bez maseczki, rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia tego klienta. Jeżeli nie będzie chciał się dostosować do obowiązku założenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie" – wyjaśnił Andrusiewicz.

Dodał, że jeżeli klient nie zareaguje na prośbę, to "zawsze można wezwać odpowiednie służby, w tym policję".

Zdaniem rzecznika, jeśli będziemy ten obowiązek lekceważyć, to przekonamy się o tym, jak "drastyczne konsekwencje" może to wkrótce przynieść.

"Może okazać się, że do pewnych obostrzeń będziemy musieli powrócić" – ostrzegł.

Andrusiewicz pytany o to, w jaki sposób mogą zachować się członkowie komisji wyborczej, gdy wyborca nie będzie miał maseczki w czasie oddawania głosu, zaznaczył, że mogą go do lokalu wyborczego nie wpuścić i odesłać po nią "z uwagi na dobro i zdrowie pozostałych obywateli".

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • to ja

  Boże co za ludzie, co się stało z ludźmi? Są w stanie zniszczyć człowieka bo nie ma maseczki. Te maseczki to pic na wodę nie widzicie tego? Wam się wydaje, że ewentualne zagrożenie to tylko w sklepach istnieje? Na wiecach wyborczych już nie przeszkadza wam, że ludzie nie mają maseczek? Wy myślicie, że górnicy to wyjątkowa grupa podatna na jakiegoś wirusa, a panie kasjerki i obsługa sklepów to wyjątkowo odporna grupa?

 • Tak wg mnie

  Komentarz rzecznika MZ nie jest prawem, sklepy jawnie działają wbrew prawu. Skandal i tresura ludzi.

 • to ja

  pranie mózgów nadal trwa, ludzie wierzą w te maseczki jak w tarczę antykryzysową PIS

 • tak na marginesie

  Nie wdając się w kwestie merytoryczne/medyczne (nosić, czy nie nosić), to w warto zauważyć, że Pan Rzecznik sam nie nosi maseczki na konferencjach prasowych, zasłaniając się (nomem omen) tylko dosyć karkołomną interpretacją przepisów. Jego zwierzchnik Minister Zdrowia nie nosi maseczki, gdyż jest zdrowy i nie ma objawów. Na wiecach wyborczych, szczególnie głównych kandydatów na urząd Prezydenta, też dosyć często widać kuriozalne obrazki, jak na czas "straszliwej, światowej pandemii". Więc dlaczego dziwimy, się że co niektóry "szary Kowalski", biorąc przykład z "Większych i (zapewne) Mądrzejszych" też dosyć "luźno" podchodzi do tych obostrzeń.

 • Jan z Chropaczowa

  We wszystkich sklepach takich jak Biedronka, Kaufland, Lidl czy Aldi jest brak jakiejkolwiek kontroli, czasami połowa klientów chodzi bez masek a jeżeli już mają to opuszczone na brodę. Jeśli zwracam uwagę to patrzą na mnie jakbym z innej planety wylądował.

 • no coś w tym jest

  no tak patrząc na to co piszesz to faktycznie możesz być z innej planety, gdzie maseczki to taki amulet :)))

 • Ania

  Jak się zwróci uwagę to wszyscy twierdzą że mają astme.

 • no niestety

  Nikt się Tobie nie musi tłumaczyć co im dolega pani sygnalizator

 • to ja

  bo ty jesteś z innej planety

 • kasjerka

  na stacjach paliw znanego polskiego koncernu jest prikaz by obsługiwać klientów bez baseczek bo " klient jest najważniejszy i musi byc obsłuzony". Nie wazne ze on zarazi innych, wazne ze kase zapłaci i wroci znów cos kupic !!

 • Erwin

  zgadzam się, teraz po zatankowaniu trzeba odczekac az darmozjady hot doga kupia i stoja jak pajace w kolejce bez maseczek, szkoda ze ja tam nie pracuje bo mieli by pewne ze nap[lute maja do tego żarcia !!

 • no niestety

  darmozjady? klupnij się w czaszke, tobie kaftan trzeba założyć

 • to ja

  ten wirus jak widać to głównie mózgi atakuje

 • Jorg

  Życzę ci abyś nie zachorował i nie musiał być zaintubowany. Powikłania mogą zrobić z ciebie inwalidę. Tak że nie lekceważcie zaleceń.

 • no niestety

  Jorg weź się uspokój chłopie, nawciskały ci media do głowy

 • Hajna

  masz racje a najbardziej na sląsku

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.