Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

 • Dodano: 2021-05-31 14:00, aktualizacja: 2021-06-01 12:36

Już w czwartek - 3 czerwca - będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Znamy trasy i godziny procesji Bożego Ciała w Świętochłowicach. Zobacz, którymi ulicami naszego miasta przejdą procesje!

Boże Ciało najbardziej kojarzone jest z coroczną procesją ulicami miast, która na czele z Najświętszym Sakramentem, przechodzi pomiędzy czterema ołtarzami. Każdy ołtarz symbolizuje jedną z czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od roku 1246, ale dopiero w 1317 roku ustanowiono ją oficjalnym świętem dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później wprowadzono ją w Polsce.


Znamy trasy i godziny procesji w Świętochłowicach:
 


 

Parafia pw. św. Piotra i Pawła (Centrum)

Procesja wyruszy po mszy św. o godz. 9.30 i przejdzie następującymi ulicami: Katowicką, Pocztową i Kubiny. Msze św. odbędą się o godz. 6.15, 8.00, 9.30 i 17.00.


Parafia pw. św. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Piaśniki)

Msze św. będą sprawowane o godz. 6:30, 8:00, 11:00 i 16:30 (nie będzie mszy św. w kaplicy szpitalnej). Po mszy św. o godz. 8:00 wierni wyruszą w procesji z Chrystusem Eucharystycznym ulicami: 3 Maja, Chorzowską, Zubrzyckiego, parkiem Heiloo pod kościół. W czasie procesji, wszystkich obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust.


Parafia pw. św. Augustyna (Lipiny)

Msze św. będą sprawowane o godz. 8:00 (po tej mszy wyruszy procesja), po zakończeniu procesji przy ostatnim ołtarzu, a następnie w kościele o godz. 12:00 i 16:30. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjną trasą, z tą różnicą, że zakończy się przy czwartym ołtarzu, (ul. Pieczki 11) gdzie zostanie odprawiona również msza św.


Parafia pw. św. Matki Bożej Różańcowej (Chropaczów)

W czwartek nie będzie tradycyjnej procesji po ulicach parafii. Po każdej mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwą i błogosławieństwem Eucharystycznym. 


Parafia pw. św. Józefa Robotnika (Zgoda)

Procesja wyruszy o godz. 8.30 spod kościoła. Po drodze wierni zatrzymają się przy 4 ołtarzach. Na cmentarzu przy krzyżu zostanie odprawiona msza św. Msze św. będą odprawione o 12:00 i 16:30 w kościele.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • PAMIĘTAMY!

  ZABLOKUJECIE TEGO gorola TAK JAK on BLOKUJE MIESZKAŃCÓW ŚWIĘTOCHŁOWIC

 • z koreji

  Te ehhhh jeszcze niedawno jak bys siedziol w restauracji to tez bys dostol mandat zol mi cie napisz wprost ze nienawidzisz kosciola a nie wypisujesz takie bzdety

 • anty

  Widza niy poradzisz spokopić o co mi łazi. A łazi o to, że te w kieckach mogom sie robic co chcom, a geszefciorze dostajom za to samo sztrofy i kontrole. I ja, za to niynawidza kościoła, że niy podlegajom takiemu prawu jak ludzie co płacom podatki z kerych potym oni w kościołach sie utrzymujom.

 • Parafianin

  Akurat tukej to je roz w roku

 • ehhhhh

  Jeszcze niedawno można było dostać mandat za ćwiczenie na świeżym powietrzu, a teraz pielgrzymki, procesje i inne gusła.

 • maks

  Pielgrzymki i procesje tyż były zabronione a poza tym jeszcze żech niy słyszoł żeby wtoś dostoł mandat za ćwiczynie czy lotanie na świyżym lufcie. Czyli knajpy tyż powinny być zawarte a na szpilach puste trybuny. Nojlepi zabarykaduj się drzwi i siedź w doma przi kompie.

 • anty

  maks, ale luzowanie zgromadzeń publicznych dopiero zostało ogłoszone, a pielgrzymka była już tydziyń tymu. A to, że żeś niy słyszoł o sztrofie za ćwiczenie na świeżym lufcie to sie poszukej informacji np. z Białegostoku.

 • Ecik

  Kaj tam Białystok jak my tu w Lipinach somy

 • Uno

  Widać żeś gorol i komuch bez korzeni bez przywiązania do tradycji i pięknych strojów Takie nic wychowane przez patole

 • hahaha

  Jakiej tradycji? Marszów w środku pandemii kaj jeszcze niydawno niy szło zjeść nawet w restauracji? Jo komuny nawet niy pamiyntom ciu.lu. Wielki katol. Co to za tradycja? Jezus tyż łaził we wiankach we wosach i ciepoł kwiotki na zol?

 • Ecik

  Jezus łaził w kwiotkach bo to dzieciok kwiotkuf buł

 • maks

  A do marketu niy boisz się łazić? Niy słyszoł żeś że pandymio wygaso?

 • anty

  maks niy łazi o to czego sie boja ino tego, że prawo niy je równe wobec wszystkich i jak zwykle cornuchy w kieckach majom sie lepij.

 • Mieszkaniec

  Anty tak było jest i bydzie ciśnij na wyrszy stołek to bycie nom cacy

 • Parafianin

  Dej żyć innym A inni dają żyć tobie

 • Franca

  A ty hanys-prostak przyjmujący bezkrytycznie te bzdury propagowane przez gwałcicieli w kieckach

 • 2023

  PAMIĘTAMY!

 • Miś

  Będzie przewodzić Beger?

 • zapytanie

  czy pan prezydent pójdzie w pochodzie?

 • maks

  Jasne że pódzie bo tam bydzie TV a trza sie pokozać.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.