Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice na starych fotografiach. Tak kiedyś wyglądało miasto!

  • Dodano: 2022-07-08 13:00

Lata lecą, a z roku na rok Świętochłowice coraz bardziej się zmieniają. Duże zmiany można dostrzec spoglądając na fotografie, na których uwieczniono dawny krajobraz miasta. Znaleźliśmy dla was kilka ciekawych zdjęć miasta sprzed lat!

Kościół świętego Józefa

Na kilku fotografiach uwieczniono budowę oraz pierwsze lata istnienia Kościoła św. Józefa na Zgodzie. Kościół w obecnej formie wybudowano w 1931 roku. Już w latach 20.  XX wieku mieszkańcy zgody zaczęli domagać się własnej świątyni, gdyż aby dotrzeć do innych, musieli pokonywać długą drogę. Kościół zmieniał się przez lata, jednak jego bryła przetrwała do dziś w niezmienionym stanie.

koci w Jzefa

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Parafia pw. św. Józefa, rok 1937

Huta „Zgoda”

Za fotografiach z dawnych lat możemy również zobaczyć obiekty, które zniknęły z miejskiego krajobrazu. Należy do nich m.in. Huta „Zgoda”, zlikwidowana w 2008 roku. W latach świetności, świętochłowicka huta była jedną z najważniejszych w kraju pod kątem produkcji. W 1947 huta przyjęła nazwę Zakładów Urządzeń Technicznych. W pierwszej dekadzie XXI wieku produkowała silniki spalinowe, pracy hydrauliczne, konstrukcje stalowe i odlewy z żeliwa szarego.

huta zgoda

Urząd Miejski

Wygląd tego budynku doskonale znają wszyscy mieszkańcy Świętochłowic – mowa tu oczywiście o charakterystycznym Ratuszu, który powstał na przełomie lat 1925/1926. Od początku budynek był siedzibą władz – najpierw starostwa, później miasta Świętochłowice. W tym momencie również pełni taką rolę – w ratuszu rezyduje Rada Miejska oraz Prezydent Miasta, Daniel Beger.

um kiedyś i dziś

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/UM Świętochłowice

Huta Florian

Kolejne kilka fotografii w galerii przedstawia widok na hutę „Florian”, świętochłowicką hutę żelaza. Obiekt powstał około 1930 roku, z inicjatywy hrabiego Karola Łazarza Henckel von Donnersmarcka. W okresie II wojny światowej zakład znajdował się pod zarządem niemieckim i produkował wyroby na potrzeby cywili, a także Wehrmachtu. Po zakończeniu działań wojennych „Florian” był jedną z hut śląskich, która najwcześniej ponownie uruchomiła produkcję. Obecnie huta znajduje się w strukturach największego koncernu stalowego na świecie. Na ten moment zajmuje się produkcją blach ocynkowanych i powlekanych lakierami.

Huta florian

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, lata 1939-1944

Codzienność w mieście

W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego pojawiły się również fotografie uwieczniające codzienne życie mieszkańców Świętochłowic. Dzięki zdjęciom możemy zobaczyć dawne realia i ocenić, jak zmieniły się Świętochłowice na przestrzeni lat. Udało nam się dotrzeć do fotografii uwieczniającej miejsce zbrodni!

Zbrodnia
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, rok 1934
 

Na zdjęciu widzimy tłum gapiów, który zgromadził się u wylotu ulicy Długiej, gdzie chwilę wcześniej doszło do strzelaniny. Na ziemi widać plamę krwi zasypaną białym wapnem. Przy okazji możemy się również przyjrzeć się ówczesnej modzie panującej wśród mieszkańców, a także miejskiemu krajobrazowi. 

Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii dołączonej do artykułu i zobaczcie więcej dawnych fotografii!

Komentarze (6)    dodaj »

  • wstyd

    Świony na starych fotografiach ? Na zdjęciu WOLKA z widokiem na gmach banku w którym teraz SZMATEKS jakiś dureń wymyślił Piękny gmach banku niszczeje cóż tak IIIRP wygląda ,że banki sprzedano i jakieś tam ING holenderskie szacunku nie ma do ślaskiej moderny

  • Marian Piegza

    Magistrat był w Polsce nazwą oficjalną do 1933 roku. Natomiast Prezydium do pokłosie po czasach socjalizmu. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej był to organ zarządzający miastami w PRL. Prezydia te były 5. osobowymi kolegialnymi organami zarządzającymi, powstawały na mocy ustawy o radach narodowych z września 1944 roku. Cóż, każdy używa nazwy, która mu jest bliższa, ważne że wiadomo o co chodzi.

  • gość

    ratusz? o bosz!!!! P R E ZY D I U M!!!! tak się na to mówi w naszym mieście

  • enst

    Autochton bydzie godać ratusz. Prezydium tyż, eli coraz mniy słysza to od starzików.

  • Kwicza

    Miasto Świętochłowic i jego historię zna jak nikt inny Prezydent Miasta Świętochłowic Daniel Beger gdzie jego dziadek pracował na grubie Schlesische AG für Bergbau und Zink Hüttenbetrieb a ojciec na falvie.a on sam wychowywoł się z bajtlami obok kamerliköw

  • observer

    No i co dalej?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również