Wiadomości z Świętochłowic

"Świętochłowice stawiają na sport" - wywiad z Danielem Begerem [cz.2]

 • Dodano: 2021-12-03 15:00, aktualizacja: 2021-12-11 10:44

Kto dziś zarządza Muzeum Powstań Śląskich? Dlaczego Daniel Beger zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Parku Śląskiego? Czy Świętochłowice stawiają na sport?  Na rozmowę z prezydentem miasta zaprasza Wojciech Kocjan. 

Pomnik ofiar obozu Zgoda

Wojciech Kocjan: Dlaczego nie chce Pan budowy pomnika upamiętniającego ofiary obozu Zgoda? Społecznicy zawiązali komitet, jest projekt, zbiórka funduszy, podobno początkowo był pan przychylny temu pomysłowi?

Daniel Beger: Ja cały czas jestem przychylny temu pomysłowi i doprowadzę do tego, że pomnik w postaci bramy powstanie przy byłym obozie Zgoda. Dzisiaj najwięcej w tym temacie krzyczą ci, którzy przez kilka lat stanowili władze regionu i nie zrobili nic, aby temat dokończyć. Dzisiaj dla nich wygodną pozycją jest atakowanie Prezydenta Miasta Świętochłowice, dlatego, że ma pomysł na to, jak przedsięwzięcie zrealizować. Oczywiście, kwestią sporną dzisiaj pozostają środki finansowe, natomiast bardzo mnie cieszy fakt, że w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbywają się konkursy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na tego typu inicjatyw. Będę robił wszystko, żeby środki w wysokości 300-400 tys. zł na budowę takiego pomnika pozyskać.

Czyli pomnik powstanie, ale nie według projektu społeczników, ale według pańskiego projektu?

Nie, w żadnym wypadku tego nie powiedziałem. Projekt jest przygotowany już od 2004 roku. On wymaga jedynie aktualizacji, co będzie kosztowało kilkanaście tysięcy złotych.

Dopytuję dlatego, że społecznicy zadeklarowali, że pomnik powstanie, ale na znajdującym się nieopodal cmentarzu, z tym, że już na terenie Rudy Śląskiej. W takim razie będą dwa pomniki?

Co powstanie na terenie Rudy Śląskiej, nie leży w moich kompetencjach, natomiast jeżeli deklarują to te same osoby, które kilka lat temu były u władzy i miały możliwość postawienia pomnika na Zgodzie, to dziś nie należy traktować poważnie deklaracji tych osób odnośnie jego powstania na terenie Rudy Śląskiej.

Świętochłowice stawiają na sport

Nie wiemy zatem, czy powstanie jeden, czy dwa pomniki, ale na pewno powstanie nowoczesna hala widowiskowo sportowa na Skałce. To też był jeden z punktów pańskiego programu wyborczego. Świętochłowice stawiają na sport?

Zdecydowanie tak! Duża część środków finansowych, które pozyskaliśmy w ciągu ostatniego półtora roku, a przypomnę, że jest to ponad 85 milionów złotych, jest dedykowana właśnie infrastrukturze sportowej. Celem nadrzędnym jest hala sportowa – pozyskaliśmy środki na przygotowanie dokumentacji projektowej, która powinna zostać sporządzona do marca przyszłego roku.  Oprócz tego za stadionem na Skałce powstanie świetna baza treningowa do piłki nożnej. Dofinansowanie wynosi 7 milionów złotych – w jego ramach mieści się pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, boisko trawiaste i renowacja Orlika. Oczywiście boisko ze sztuczną nawierzchnią będzie wyposażone w oświetlenie, trybuny, jak i kontenery, które posłużą za szatnie.

Do tego w przyszłym roku, dzięki pracy środowiska związanego ze stowarzyszeniem Przyjazne Świętochłowice oraz jego prezesa Jacka Kamińskiego, a także dzięki udziałowi mieszkańców poprzez budżet obywatelski, powstanie również tor żużlowy na stadionie.

Wyposażymy szkołę podstawową nr 5, gdzie od kilkunastu lat planowano postawienie hali sportowej. Dziś nie jest to możliwe, ponieważ miejsce musi także posiadać stanowiska do parkowania pojazdów, które mieszczą się na terenie planowanej hali, natomiast powstaną tam boiska wielofunkcyjne, a także boisko do piłki nożnej. To nastąpi do końca wakacji przyszłego roku.

Wspieramy także kluby sportowe, które w mieście funkcjonują. Przypomnę, że reaktywowane zostały Tygryski, czyli kobieca drużyna piłki nożnej. Świetnie rozwija się dzisiaj klub powstały 2 lata temu w Lipinach, czyli Tornado Team, który oprócz rozwoju aktywności fizycznej pełni również funkcje wychowawcze, a dla młodych mieszkańców Lipin ma to niebagatelne znaczenie. Tak więc rzeczywiście, Świętochłowice sportem stoją.

A kiedy żużlowe rozgrywki ligowe wrócą do Świętochłowic?

Wrócą wtedy, kiedy będziemy mieli sponsora będącego w stanie utrzymać drużynę na odpowiednim poziomie. My dziś mówimy o odnowie toru żużlowego na Skałce i rozpoczęciu tam budowy szkółki żużlowej od podstaw. Wierzę, że akademia, która będzie tam rozwijała, pokaże potencjalnym inwestorom, że warto stawiać na ten sport, a dzięki temu w najbliższej przyszłości rozgrywki ligowe wrócą do naszego miasta. Dziś skupiamy się na tym, aby powstała szkółka. A podstawowym moim determinantem jest to, aby żużel wrócił do Świętochłowic na stałe. Nie raz na jakiś czas, nie na jednorazowe wydarzenia. Chodzi o to, żeby ryk silników wybrzmiewał tu systematycznie. 

Muzeum Powstań Śląskich oraz Park Śląski

Miasto nie sprawuje już pieczy nad Muzeum Powstań Śląskich. Opozycja zarzuca Panu, że oddał Pan to miejsce w ręce PIS-u.

Opozycja, gdy nie ma pomysłu na to, jak rozwijać miasto, to krytykuje. To jest ich główna domena, co widać po tym, jaki był poprzednio styl zarządzania miastem. Jeżeli chodzi o muzeum, pakiet większościowy pozostał w rękach miasta Świętochłowice, bo to jest podział 51% do 49%, czyli ostateczną decyzję zawsze będzie miał prezydent miasta. Druga kwestia to sprawa finansowa. Od 500 do 600 tys. zł wpływa dzięki temu podziałowi do budżetu miasta, co możemy przeznaczyć na inną działalność kulturalną lub sportową. Trzecia rzecz to funkcjonowanie różnych jednostek tego typu w województwie. Większość takich instytucji jest całkowicie podległych Urzędowi Marszałkowskiemu i one mają się świetnie – to zapewnienie finansowania, dostęp do dużych organizacji, tak więc Muzeum Powstań Śląskich powinno na tym tylko zyskać.

Na początku listopada zrezygnował Pan ze stanowiska w radzie nadzorczej Parku Śląskiego.
Napisał Pan, tutaj cytuję: Mam nadzieję, że o jego dalszych losach będą decydowały osoby łączące wiedzę, kompetencje, umiejętności oraz pasję i zaangażowanie, które umożliwią wytyczanie kierunków rozwoju Parku i skuteczną zespołową realizację zakładanych celów. Dziękuję Właścicielowi, Zarządowi Spółki oraz pozostałym członkom Rady za cztery miesiące wspólnej pracy. Rodzi się pytanie, na czym polegała ta wspólna praca w ciągu tych czterech miesięcy?

Miałem możliwość nadzorować pracę byłej pani prezes Agnieszki Bożek i uważałem, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. To, co zadziało się w międzyczasie, to powód, dla którego zrezygnowałem z uczestnictwa w radzie. To była moja osobista decyzja. Życzę nowemu zarządowi powodzenia, natomiast jak to będzie dalej wyglądało, życie pokaże.

Pytam, bo czasami odnoszę wrażenie, że włodarze miast wciskają się w różne rady nadzorcze traktując to po prostu jako źródło dodatkowego dochodu. Jak rozumiem w Świętochłowicach nie ma aż tyle roboty, więc można jeszcze tu i ówdzie się zaangażować?

Park Śląski jest naszym dobrem wspólnym, a nie tylko Chorzowa, na terenie którego działa, albo Katowic, gdzie funkcjonuje zarządzający nim urząd. Poza tym potrzeba tam osób, które mają duże doświadczenie w nadzorowaniu i zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego, które przecież funkcjonują jak małe i duże firmy. Ja, pomimo tego, że jestem młodym samorządowcem, bo zaledwie z trzyletnim stażem, doświadczeniem mógłbym obdzielić kilku kolegów samorządowców, którzy swoje kadencje ponawiają dwa czy trzy razy. Natomiast w przypadku Parku Śląskiego wiedziałem, że można pokazać tam wiele kierunków, w jakich można zmierzać. Ze względu na to, że nie godzę się z pewnymi decyzjami personalnymi, miała jednak miejsce moja rezygnacja.

Czy dzisiaj Daniel Beger zostałby ponownie wybrany na gospodarza Świętochłowic?

O to trzeba zapytać mieszkańców, natomiast ja cieszę się, że będę miał jeszcze dwa lata, aby świętochłowiczanie mogli dostrzec te rzeczy, które już się dzieją, a których efektów namacalnych jeszcze nie widać. W przyszłym roku, kiedy miasto stanie się dużym placem budowy, jestem przekonany, że to pytanie będzie bardziej zasadne. Wtedy też większość mieszkańców nie będzie miała wątpliwości, jak na nie odpowiedzieć.

Na koniec pytanie luźniejsze - był Pan na ostatnim meczu naszej reprezentacji z Węgrami. Jak ocenia pan naszą grę? Mamy jakieś szanse w barażach?

Wszystko zależy od decyzji personalnych. Nie ma co ukrywać, drużyna opiera się na Robercie Lewandowskim. Bez jednego znaczącego lidera ta drużyna dużo mniej znaczy. Tutaj porównanie, na które pan redaktor mnie nieco ukierunkował – to samo mamy w samorządzie. Natomiast wierzę w to, że Robert Lewandowski w kolejnych meczach zagra, dzięki czemu będą emocje w barażach. Czy z nich wyjdziemy zwycięsko - czas pokaże, ale na pewno drużyna z tym liderem pokaże się z dobrej strony.

A więc emocje w barażach, emocje w Świętochłowicach. Dziękuję Panu za rozmowę.

Dziękuję bardzo.
 


Pierwsza część wywiadu z prezydentem Świętochłowic Danielem Begerem: "Ostatnie trzy lata to był trudny czas" - wywiad z Danielem Begerem [cz.1]

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • Pamietamy

  RODZINA DELFINOW TO ZLODZIEJE Z PO

 • redaktor

  Dawid K. poinformował nas, że w piątek zwoła konferencję prasową, na której odniesie się do zarzutów prokuratury (ostatecznie jej nie zwołał).

 • głupia Gienia

  Najgorszy prezydent jaki się trafił w tym biednym mieście na dodatek oszust i kłamca.

 • Solenizantka

  Dawid Kostepski aresztowany , tymczasowo osadzony na 3 mc

 • Mieszkańcy

  Wiewiórki donoszą, że Beger będzie mieć ciepło.Jakaś grubsza afera się szykuje.Mamy nadzieję, że go pozamiata.

 • Danielek do łopaty

  Dzień dobry, redakcjo prosimy o informację kiedy pojawi się artykuł, że 58% ankietowanych uważa działania prezydenta za negatywne dla miasta? Miałby honor sam by zrezygnował, a tak będzie w zaparte twierdził, że nic lepszego nie mogło spotkać miasta, na te urojenia to już nawet służba zdrowia jest bezradna.

 • FAELIX42

  Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic, wpłacił 100 tys. zł kaucji, ma zakaz opuszczania kraju i musi meldować się na komisariacie. To decyzja prokuratury w Gliwicach, która prowadzi śledztwo w jego sprawie.

 • Ziomal

  Ha ha ha, dobry kawał, Świętochłowice i sport za Begera, pierwsze co zrobił to zlikwidował rowery miejskie, każde miasto na tym zarabia, a nasze NIE :(Nie ma u nas sportu, ale komisja ds sportu jest, powołana przez Begera...

 • gość

  poprawka: nie zlikwidował tylko nie podpisał umowy po okresie próbnym. co do dochodowości to nie są rowery miejskie dochodowe w żadnym mieście. co do zasady rowery pełnią rolę inną funkcje i powinny być w świętochłowicach co zresztą pokazuje popularność stacji rowerów chorzowakich tych przy granicach z naszym miastem

 • Mieszkaniec

  Po złości. Jak to gorol

 • xy

  Tornado działa rewelacyjnie. ale to chyba dzięki Adamowi i pomocnikom, nie dzięki Panu Begerowi. A to wyraźnie pan prezydent sugeruje.

 • dziad wszystkich dziadów

  Jeszcze jeden taki przybysz jak ten zostanie prezydentem Świętochłowic i na wjezdzie do Świon postawimy budki i będziemy sprzedawać bilety do skansenu bo nic innego tu nie będzie.

  • dziad wszystkich dziadów
   2021-12-05 16:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Piotr

  Kadencja Begera to stracony czas dla Świętochłowic.

 • Mieszkaniec

  Na rozwój sportu nie ma co liczyć tak jak i na inne obietnice tego Pana. Pamiętamy zachwyt nad spółdzielniami socjalnym i co dziś widzimy wielką klapę, a super dyrektorka CIS-u z Sosnowca uciekła. I tak też się zakończy prezydentura Begera - totalną klapą. !!!! Po prostu wstyd. Nie można pchać się do czegoś o czym nie ma się zielonego pojęcia!!!

 • Fińskie domki

  Dziękujemy begerze za remont fińskich domków. Powinni drukować pocztówki z nimi jako obiekt godny pochwał dla Świętochłowic dla reszty świata. Chiny mają swój mur, Berlin swoją bramę, Paryż swoją wieże a my mamy fińskie domki.... Brawo

 • miejscowa

  Panie Prezydencie jesteśmy z panem ,wielu mieszkańców naszego miasta.PRAWDZIWYCH.Życzymy dalszych sukcesów.Powodzenia.

 • gość

  łubudubu, łubudubu , niech żyje nam. miejscowa co na groby jeździ do gorolyji!!!

 • mieszkaniec

  To już schizofrenia polityczna, na sesji rady miasta informował zebrane tam gremium, iż należy podążać w jednym kierunku, po czym zmienia zdanie i jako głos doradczy w innej spółce informuje, iż należy podążać w wielu kierunkach, logika poziom prezydent Świętochłowic, takiego kabaretu i cyrku jeszcze w Świętochłowicach nie było, na szczęście ten wstyd i żenada, która spotkała mieszkańców dobiega już końca. Miasto będzie placem budowy, jak wjadą buldożery zaorać większość zasobów mpgl, których stan techniczny powoduje zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców. Ile budynków firma stowarzyszenia przywróciła do należytego stanu technicznego, bo z tekstu mamy rozumieć, że MPUK to nie miejska spółka, tylko prywatną firma stowarzyszenia?

 • mieszkaniec

  Dobrze czytam, gościu, który nawet nie zna gościa od podawania ręczników w kadrze, próbuje się porównać do kapitana kadry narodowej, panie amatorze, gdyby się pan przynajmniej starał jak gracze z amatorskiej ligi, wtedy jeszcze by panu uszło na sucho porównywanie się do profesjonalistów, jeszcze stwierdzenie, że koledzy z większym doświadczeniem pytają się go o zdanie, chcą po prostu posłuchać tych mądrości i opowiadać jako kawały, żeby się pośmiać z kolegami i w domu, jeśli opowiada pan takie same mądrości jak w wywiadach. Jak mi smutno, jak mi źle odpalam portal swiony i dla rozrywki czytam te kabarety i cyrki prezydenta miasta Świętochłowice. To trzeba przyznać w kategorii najśmieszniejszego prezydenta miasta, prezydent miasta Świętochłowice zajmuje miejsce numer jeden w całym kraju, szkoda tylko że po tych ludziach to już wstyd się przyznać, że człowiek się urodził lub pochodzi z Świętochłowic. Za tą rozrywkę złote koryto się należy, szkoda że mieszkańcom nie będzie tak śmiesznie, jak przyjdzie rozliczenia.

 • Ecik

  Chopie idź już do dom

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.