Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice uznane jednym z najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce!

 • Dodano: 2017-06-27 14:00, aktualizacja: 2017-06-29 13:59

Tegoroczne badanie „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta”, przeprowadzone przez Fundację Schumana może napawać niepokojem mieszkańców Świętochłowic. Jak wynika z danych zawartych w raporcie nasze miasto jest jednym z piętnastu najniebezpieczniejszych i najmniej otwartych w Polsce!

Fundacja Schumana opublikowała z początkiem czerwca ranking, w którym za miasto bezpieczne uznaje „miasto, w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od ich religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój”.

W ocenie 66 miast na prawach powiatu z całej Polski specjaliści Fundacji Schumana zastosowali pięć kryteriów:

 • bezpieczeństwo publiczne (ogólny poziom przestępczości),
 • poczucie bezpieczeństwa jednostkowego (oceniano m.in. poziom przemocy domowej),
 • bezpieczeństwo komunikacyjne (przede wszystkim liczba kierowców zatrzymanych za jazdę po alkoholu i liczba śmiertelnych wypadków drogowych),
 • bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne (badano poziom zarobków, stopień bezrobocia, dostęp do miejsc w publicznych żłobkach)
 • otwartość na osoby spoza Polski, w tym przyjmowanie pracowników z innych krajów (głównie Ukraińców)

W ogólnopolskim rankingu Świętochłowice zajęły bardzo kiepską lokatę. Nasze miasto znalazło się w wśród ostatnich 15 miast plebiscytu (miejsca 51-66) wraz z Białymstokiem, Bytomiem, Chorzowem, Częstochową, Dąbrową Górniczą, Jelenią Górą, Krosnem, Łodzią, Mysłowicami, Piekarami Śląskimi, Piotrkowem Trybunalskim, Rudą Śląską, Siemianowicami Śląskimi, Wałbrzychem i Włocławkiem. Wśród dwudziestu najbezpieczniejszych miast Polski pojawiły z miast województwa śląskiego jedynie Żory, osiągając 12. miejsce.

Nasze notowania prezentują się bardzo źle również w kategorii miast według liczby ludności (9 miast poniżej 60 tysięcy mieszkańców). Obok Krosna Świętochłowice zostały w tej części badania ocenione najgorzej.

W kategorii bezpieczeństwa publicznego, gdzie ocenia się skuteczność działania organów ścigania, poziom różnego rodzaju przestępczości i występowanie sytuacji zagrożenia, m.in. pożarów również nie osiągnęliśmy dobrej lokaty. Zgodnie z oceną Fundacji Schumana trafiliśmy do niesławnej piętnastki, obok Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Legnicy, Nowego Sącza, Rudy Śląskiej, Sopotu, Sosnowca, Wałbrzycha, Włocławka, Wrocławia i Zabrza.

Co ciekawe, plasujemy się w średniej krajowej, jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw przez świętochłowicką policję – ponad 65 proc. spraw zostaje rozwiązanych. Niestety, plasujemy się wysoko również w rankingu pożarowym – 4. miejsce w kraju, które dzielimy z Bytomiem, Zabrzem i Dąbrową Górniczą. Średnio dochodzi do 6 pożarów rocznie na 1000 mieszkańców (średnia krajowa to 4/tysiąc mieszkańców).

W rankingu otwartości na innych również ciężko w naszym przypadku szukać pozytywów. Odnotowaliśmy jeden z najsłabszych wyników, a przy tym najniższą atrakcyjność dla obcokrajowców. Co interesujące, Ruda Śląska i Chorzów, nasi najbliżsi sąsiedzi dzielą z nami tę samą lokatę. W tej kategorii badana była liczba wydanych pozwoleń na pracę na tysiąc mieszkańców. Wydaliśmy do tej pory jedno pozwolenie, tak samo jak Ruda Śląska.

Źle jest również w sprawie bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, w tym zaspokojania potrzeb socjalnych, stabilności rynku pracy, poziomu ubóstwa, a także jakości zabezpieczeń zdrowotnych i senioralnych. Osiągnęliśmy tu najniższe wyniki razem z Bytomiem, Chorzowem, Łodzią, Piekarami Śląskimi i Sosnowcem.

Niestety, fatalnie prezentujemy się również w kwestii opieki zdrowotnej osób w wieku produkcyjnym (do 65 roku życia). Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce z najwyższym wskaźnikiem śmierci z powodu chorób nowotworowych (5,49 na tysiąc mieszkańców), a dogania nas sąsiedni Chorzów z wynikiem 5,04.

Specjaliści z Fundacji Schumana ocenili negatywnie także poziom zarobków mieszkańców Świętochłowic. Znaleźliśmy się w dole stawki miast na prawach powiatu, ze średnią pensją na poziomie 3142 złotych, obok Piotrkowa Trybunalskiego i Krosna.

– Przyczyny to brak inwestycji, transformacja ustrojowa, wysokie bezrobocie, sezonowość oraz niedopasowane kompetencje pracowników do potrzeb rynku – ocenia Fundacja Schumana.

Są także pozytywy – Świętochłowice wygrały w kategorii bezpieczeństwa komunikacyjnego! Jesteśmy uznani za najbezpieczniejsze miasto w Polsce, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową:

Świętochłowice są liderem zestawienia z powodu najbezpieczniejszej infrastruktury drogowej – mają najwyższą długość utwardzonych dróg lokalnych (501 km na 100 km2) i dużą liczbę latarni w stosunku do powierzchni miasta (262 latarni na km2) – uzasadniają swój wybór specjaliści Fundacji Schumana.

Zajęliśmy również 3. miejsce wśród najlepiej oświetlonych miast w Polsce, co przekłada się na bezpieczeństwo drogowe (262 latarnie na km2). Mieszkańcy Świętochłowic czują się stosunkowo bezpieczne jako jednostki. W tej kategorii plasujemy się w środkowej części listy. Miasto jest dobrze monitorowane, znaleźliśmy się bowiem na 18. miejscu wśród miast o największej liczbie kamer na km2 (wskaźnik 1,2).

Uważacie, że dane raportu Fundacji Schumana oddają prawdziwy obraz Świętochłowic? Weźcie udział w naszej sondzie!

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (40)    dodaj komentarz »

 • Lipińska od urodzenia

  Lipiny ale i chropaczow pijaństwo sty hazardowe pod przykrywką starychbud rodziny przez to cierpią i nic się z tym nie robi

  • Lipińska od urodzenia
   2018-05-24 12:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Usia

  Wieczorem w Świętochłowicach jest niebezpiecznie.Chuligani wychodzą ze swoich nor, ze skałki pijane,dziewczyny też i zaczynają się popisywać krzycząc i klnąć od najgorszych.Najwięcej z piątku na sobotę i na niedzielę.A policja w samochodzie jeżdzi po ulicach i na skałkę.Boję się wieczorem wychodzić.Im młodsza młodzież tym gorsza,a dziewczyny z nimi,często pijane.

 • stasiek

  No ale najwazniejsze ze w niedziele pojdziecie do kosciola i poudajecie dobrych,wiecej procesji,ksiezy darmozjadow ,dzieciorobow,nierobow i to sie podoba katolickiemu pis-owi!Czyli smrod,brod i ubostwo jak widac!!!

 • Niedbamomiasto

  Te statystyki to jest najlepsza ocena gospodarza tego miasta (prezydenta). Pełna profeska jak wynika z raportu.

 • Krzyś

  Mówicie wszyscy że Lipiny są niebezpieczne a wcale się nie zgadzam na Lipina dużo się zmieniło teraz niebezpiecznie to jest w centrum a dokładniej Henryka Sienkiewicza tam jest dopiero patologia najwięcej interwencji policji to właśnie tam szkołę odremontowali i co wrzucili tam alkoholików i narkomanów strach wejść do klatki zniszczone dziury w ściana wibite szyby światła nie ma a na klatce zawsze siedzą policja przyjedzie ale do sieni nie wejdą po prostu wstyd

 • 0020

  Jestem z Świętochłowic. Mieszkam tak od urodzenia i może trochę i wstyd przyznać,ale ja sama twierdzę,że bezpiecznie to nie jest. Budynki się walą i nic się nie robi w dobrym kierunku,żeby to naprawić. A gdy pytałam czemu nic z tym nie robią to usłyszałam,że nie ma za co,bo większość ludzie nie płaci za czynsz a to,że ja płacę to mało ważne ma mi się dach na głowę walić!!. Same eksmisję. Nie szanują niczego. Wiele osób chce dobrze dla miasta,ale co z tego jak większość woli demolowac i nie interesuje ich nic. Chamstwo i pijactwo się poszerza. W weekendy dyskoteki na których ludzie już się całkiem nie szanują po wypiciu kilku głębszych!! Gdyby każdy zrobił by choć raz dla miasta coś dobrego od razu było by inaczej,ale niby po co jak, lepiej,pić, kraśc,demolowac, napadac,mieć najgorszom opinie żyć z pieniędzy dzieci,bo do pracy się niechce iść!! Potem nie ma się co dziwić,że Świętochłowice są rozpoznawane z nie najlepszej strony. Młodzi, mądrzy ludzie gdy chcą żyć na jakimś poziomie wyprowadzają się. Nie jest to fajne uczucie,bo wiem po sobie,ale nie mam zamiaru patrzeć na pijaństwo,nocne awantury i oglądać pijane matki z wózkami i dziećmi pod ręką. Bolesna,ale szczera prawda.

 • Anonim

  No cóż. Są i będą pewnie najniebezpieczniejsze. Zwłaszcza jedno miejsce ,kilka osób trzeba by było nauczyć kultury.

 • Adam

  wiecej placow zabaw a budynki niech sie walą

 • mama

  Adam, ale pomyśl...co te dzieciaki na Świonach mają robić ?? to przynajmniej na plac zabaw pójdą

 • Byly policjant

  Wiycie, ze to idzie ze statystyk policyjnych? Te badania? A w statystykach lipiny som na zadku w przestepczosci. Od lot w cyntrum je kilkaset wiyncy przestepstw dokonywanych niz na lipinach ;p to tak do tych co mysla ze to o lipiny lazi.

 • Hanys

  Bo na kupony boją się jeździć hahaha

 • Lipiniorz

  Jo jest z Lipin i jest mi sam dobrze

 • ...

  Niestety po zmroku strach samemu chodzić u nas. Już zostałam raz napadnięta i wystarczy

 • Baxter

  No i wlasnie m.in. takie podejscie - mowienie "Jak nam tu wrzuca islamskich dzikusow to dopiero bedzie eldorado" stawia nas w zascianku ciemniakow i syfu, a podkreslam - te muslimy wcale nie chca tutaj przyjezdzac. On juz by wolal jeden z drugim w oborze u Niemcow spac niz tu mieszkac

 • Baxi80

  Taki pomysł.. .. wszyscy emigranci przesiedleni na Lipiny... Taki eksperyment społeczny

 • Mirek

  Sam se do domu wez ich a nie na lipiny. Sadzisz ze lipiny sa niebezpieczne? To jedz se na katowice giszowiec tam po 20 juz z domu nie wyjdziesz bez dostania w[...]u za nic

 • Jo

  Do cb do dom sie ich wez xd

 • antyPO

  Zapewne nie tylko ja doceniam Twoje poczucie humoru:-) Ale... pamiętajmy o "prawie Lityńskiego", które mówi, że "nie istnieje taki absurd, którego władza nie byłaby wstanie wprowadzić w życie". Tak więc na Twój ironiczny wpis, odpowiem cytatem z Jana Lityńskiego "Przestań! Jak oni to usłyszą, to zaraz to zrobią" :-)

 • JARJAR

  Dobra,dobra już się wyprowadzam.... zaraz się zrobi bezpieczniej :D :D :D

 • Keczup

  Wszystko jest możliwe ..Czarna Honda tylko że nie ta sama ..Parówa wiemy..

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.