Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicki smród

 • Dodano: 2013-09-17 08:30, aktualizacja: 2013-09-17 08:48
Mieszkańców okolic Ajski od dłuższego czasu męczą zapachy dobiegające z pobliskiej hałdy. Postanowiliśmy zadziałać w tej sprawie. 
 
Do naszego portalu wpłynęło zgłoszenie mieszkanki Świętochłowic, która uskarżała się na smród unoszący się nad Świętochłowicami prawie po każdym deszczu. Dostaliśmy także zdjęcia, które można oglądać powyżej. 
 
- Ustaliłam, że fetor pochodzi z działek o numerach 900/174, 2918, 1149/177. Nie wiem jednak do kogo należy ten teren. Jakiś czas temu przesłałem nawet zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale nie raczyli nawet na nie odpowiedzieć. Zamierzam oczywiście przesłać je ponownie tyle, że w formie papierowej. Myślę, że to jest ważne czym oddychają mieszkańcy Świętochłowic. Śląsk i Zagłębie i tak już zostały wystarczająco skazane na ekologiczną zagładę i Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego zezwalają tutaj na budowę prawie wszystkiego – mówi Pani Irena.
 
Po zgłoszeniu zajęliśmy się tą sprawą, a prezydent Kostempski obiecał przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Przedstawiciele Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami przeprowadzili w dniu 19 lipca 2013 r. wizje w terenie i potwierdzili, że działki stanowią własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Katowickiego Holdingu Węglowego. Spółka ta przekazała ten teren w celu rozbiórki zwałowiska i niwelacji terenu
Stwierdzono, iż przedmiotowe działki znajdują się w bliskim sąsiedztwie zaś występowanie nieprzyjemnego zapachu wynika z faktu występowania zgrzewania wewnątrz zwałowiska odpadów co przy naruszaniu struktury zwałowiska poprzez jego rozbiórkę powoduje stany zapożarowania.
 
- Zapożarowanie terenu jak i w jego efekcie powstające gazy oraz zadymienie są główną przyczyną uciążliwości zapachowych. Podczas kontroli przypomniano wykonawcy robót na przedmiotowym terenie o konieczności zabezpieczenia i podjęcia działań p.poż. zgodnie ze złożonym w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach zgłoszeniem planowanych działań związanych z wykonaniem zabezpieczenia p.poż. na przedmiotowym terenie. O zaistniałej na terenie prac sytuacji został również poinformowany Katowicki Holding Węglowy S.A. – dowiedzieliśmy się w Wydziale Ekologii i Gospodarki Odpadami
 
Mamy nadzieję, że problem zostanie pozytywnie zakończony. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona następna wizja w celu potwierdzenia wykonania działań mających na celu likwidację emisji gazów oraz zadymienia stanowiącego główną przyczynę nieprzyjemnego zapachu.

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • wkurzony mieszkaniec

  minęły 3 lata i nadal nie ma czym oddychać!

  • wkurzony mieszkaniec
   2016-07-27 07:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ewa

  nie dziwie sie ze nie dostała pani odpowiedzi bo kto by podpisał to pismo wszyscy w urzedzie sie boja i tylko szukaja winy w mieszkancach i to na każdym kroku. wyeksmitowac tych samorzadowcow co biora przykład stad skad przyszli czyli z katowic od uszxoka

 • realista

  Ugaszenie palącej się hałdy to kosztowna sprawa i zadanie raczej na lata niż na miesiące.

 • ex

  Była fajna hałda, która nie wydzielała gazów - odbywały się tam kiedyś zawody motocrossowe - parę lat temu zadomowił się tam off-road, to komuś ona przeszkadzała i postanowiono ją rozebrać. No to teraz się dzieje, jak się dzieje. Teraz to trzeba cały teren zneutralizować wapnem, tak jak to zrobiono kiedyś pod Chebziem, koło stawu. Tam też wiecznie się paliły gazy pod ziemią i powstawały niebezpieczne leje, tuż pod gruntem, do których można było wpaść - że o smrodzie nie wspomnę. Człowiek siedział na rybach i człowieka prawie mdliło z tego smrodu.

 • jo

  A coż to za nowomowa: "Zapożarowanie"?Też sobie ktoś wymyślił słowo!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.