Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świony w PL

 • Dodano: 2008-01-15 11:04, aktualizacja: 2008-10-29 08:49
Świony w PL

Styczeń to zwyczajowy czas podsumowań tego, co przyniósł ubiegły rok. Zestawienia najważniejszych wydarzeń przygotowywane są przez wszystkie media i nie ma chyba kategorii, której taki bilans by nie dotyczył.

Omówiono już chyba wszystko – wydarzenia polityczne, gospodarcze, najhuczniejsze śluby i najbardziej spektakularne rozwody w show biznesie. Znamy sportowca roku, najlepszy projekt architektoniczny, laureatów pośmiertnych nagród Darwina i ranking najaktywniejszych posłów.
Postanowiliśmy więc dołożyć kolejne – własne podsumowanie 2007 roku. Wraz Państwem śledziliśmy wszystko, czym żyło nasze miasto przez ostatni rok. Dziś przedstawimy te wydarzenia, dzięki którym Świętochłowice zaistniały w regionalnych i ogólnopolskich serwisach informacyjnych.

STYCZEŃ

 • Pierwszą okazją do zapoznania się przez Polaków z nazwą naszego miasta było zatrzymanie poszukiwanego pedofila. W mieszkaniu świętochłowiczanina Zbigniewa D. znaleziono 1,5 tys. zdjęć i 345 filmów o charakterze pedofilskim. Zarzuty przedstawiła górnikowi prokuratura w Koninie.
 • Lokalna prasa natomiast rozpisywała się o powstałym w grudniu stowarzyszeniu „Ruch Społeczny Inicjatywa” i cennych ideach, jakie mu przyświecały. Grupa młodych ludzi, którzy chcieli zmienić oblicze swojego miasta, ruszyła dziarsko do pracy.

LUTY

 • Ten miesiąc zdecydowanie kojarzy się z miejską służbą zdrowia. Ruszyła pracownia tomografii komputerowej w jeszcze wtedy – Miejskim Szpitalu nr 2. Zakończył się też konkurs na patrona placówki. Wpłynęło ponad 20 propozycji, z których dokonany miał zostać ostateczny wybór.
 • Grupa młodych ludzi, którzy chcieli zmienić oblicze swojego miasta, z powodu nieporozumień wewnątrz stowarzyszenia zakończyła swoją działalność.

MARZEC

 • Na sesji Rady Miejskiej miała zapaść decyzja o nadaniu szpitalowi – już Powiatowemu – imienia. Radni uznali jednak, że tak ważna sprawa musi zostać poddana szerokiej ocenie społecznej.
 • Ustalono też pojemność stadionu na Skałce. Dzięki wydanemu zakazowi organizacji imprez masowych maksymalna liczba osób, które mogły się na nim odtąd znaleźć to 999. Ostatecznym argumentem do wyłączenia stadionu z organizacji masówek stał się odwołany mecz Śląska z GKS Tychy. Kibice z Tychów okazali się zagrożeniem większym, niż stan trybun obiektu.
  Tyszanie nie zagrali, po trybunach, nieświadomy niebezpieczeństwa, hulał wiatr.

KWIECIEŃ

 • Przegrana Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze zakończyła się podpaleniem przez niezadowolonych kibiców z Warszawy pociągu relacji Gliwice – Częstochowa. Cały kraj śledził akcję świętochłowickich strażaków, którzy gasili skład. Na szczęście obyło się bez ofiar.
 • Nie sposób przecenić też wkładu, jaki miejski ZOZ wniósł w dziedzinę polityki kadrowej. Asystentka dyrektora została zwolniona za domniemane ćwiczenie precyzji rzutu strzałkami do tarczy z wizerunkiem swojego szefa.
 • W tym samy czasie mistrzostwo Europy w Darcie stało się współudziałem jednego z mieszkańców Świętochłowic. Może warto pomyśleć o jakimś miejskim klubie sportowym? Bo z pewnością w tej dyscyplinie odnieślibyśmy wielkie sukcesy.
 • Dużym echem odbiła się próba samobójcza jednego z lokatorów bloku przy ul. Granitowej. Policyjni negocjatorzy byli nieco zdeprymowani zachowaniem gapiów, którzy ochoczo namawiali desperata do skoku. „Skokej, nie rób wiochy”, „Co ty, chopie, jaj nie mosz?”, „Lecisz, synek, lecisz” – to tylko nieliczne próbki dopingu, z jakim spotkał się niedoszły samobójca. Nie wiadomo, czy to przekora, czy utrudniająca usłyszenie namów odległość dzieląca mężczyznę od publiczności, pozwoliła mu na odstąpienie od zamiaru pożegnania się za światem.
 • Wrodzona skromność nie pozwala nam na pominięcie jeszcze jednego kwietniowego wydarzenia – w tym miesiącu powstał portal Świony.pl.

MAJ

 • Tak, jak w całym kraju, również w naszym mieście zawiązały się komitety strajkowe. Niezadowoleni z warunków pracy i płacy byli lekarze i pracownicy MPGK. Ci ostatni weszli w spór zbiorowy z zarządem, żądając podwyżek o 500 zł. Udało się wynegocjować o 300 zł mniej.
 • Lekarze Szpitala Powiatowego zorganizowali manifestację przed bramą placówki. Ich postulaty nie przekonały jednak wszystkich. „Już zarabiają dużo, a dodatkowo nie wiadomo, ile otrzymują na boku” – skwitowała pacjentka, pani Barbara, w wypowiedzi dla naszego portalu.
 • W maju Świętochłowice pojawiły się w mediach także za sprawą budowy bloku przedpogrzebowego na ul. Szpitalnej. Kontrowersyjna inwestycja wzburzyła zwłaszcza mieszkańców ul. Polnej, skazanych na wysłuchiwanie uciążliwych maszyn, a w przyszłości na wątpliwe sąsiedztwo prosektorium. Ich punktem widzenia zainteresowały się m.in. Aktualności TVP 3 i program reporterski „Na Celowniku” emitowany przez TVP1.
 • Lokalna prasa z kolei doniosła o powstaniu stowarzyszenia „Ruch Samorządowy Inicjatywy” i cennych ideach, jakie mu przyświecały. Grupa młodych ludzi, którzy chcieli zmienić oblicze swojego miasta, znów ruszyła dziarsko do pracy.

CZERWIEC

 • Wszystkie gorole przed telewizorami w całej Polsce zamarły z zachwytu, oglądając migawki z procesji Bożego Ciała w Lipinach. Grupa Tradycji Śląskiej ze swoim założycielem Grzegorzem Stachakiem sprawiła, że ulice znów wyglądały jak dziesiątki lat temu podczas czerwcowego święta.
 • Zupełnie inny wydźwięk miała informacja o zerwaniu trakcji tramwajowej na ul. Bytomskiej. Przez kilka godzin nie kursowały tramwaje po tym, jak samochód należący do „stajni” MPGK zaczepił metalowym ramieniem przewracając dwa słupy i zrywając około 200 metrów kabli. Pikanterii sprawie nadawał fakt, że za kierownicą siedział świętochłowicki radny.
 • Po raz pierwszy w mieście z takim rozmachem obchodzono Dzień Dziecka. Największą imprezę, na terenie przed CH Echo, zorganizował „Ruch Samorządowy Inicjatywy”. Najmłodsi mogli oglądać pokaz pracy strażaków, skakać na wielkich dmuchanych zabawkach i z wielką frajdą przejechać się zabytkowym tramwajem.


LIPIEC

 • Mieszkańcy Lipin zastanawiali się, czy nie zgłosić swojej dzielnicy na listę zabytków UNESCO. Może wtedy pojawiłaby się szansa na remonty w wymagających ich od lat kamienicach. Sprzedawca z piekarni na rogu ulic Barlickiego i Średniej nie mógł opanować zdumnienia, gdy po wejściu do sklepu okazało się, że podłoga znajduje się w piwnicy. Mimo niewątpliwego plusa, jakim był ułatwiony dostęp do węgla, lokal został zamknięty. Rodziny, które po incydencie zostały z kamienicy ewakuowane, powróciły do mieszkań już następnego dnia, a parter i piwnicę zabezpieczono niezawodną i ekologiczną metodą „sztompli”. Na remont oczekują do dziś, a sklep z pieczywem przeniósł się w inne miejsce.
 • Dużym echem odbiło się zdobycie przez zawodników Astromalu Szawera Leszno mistrzostwa świata w speedrowerze w konkurencji par. Dokonali tego na torze OSiR Skałka, współgospodarza zawodów, żarliwie dopingowani przez kibiców.
 • Stanko, administrator i założyciel świętochłowickiego forum dyskusyjnego świony.info, ku rozpaczy użytkowników oznajmił, że udaje się na zasłużono penzyjo i postanowił oddać forum w dobre ręce.

SIERPIEŃ

 • Stanko, podtrzymując decyzję, desygnował na swojego następcę Lolasza. Nowy admin dziarsko ruszył do pracy.
 • Cały kraj śledził akcję przewiezienia czworaczków z Żor do świętochłowickiego Szpitala Powiatowego. Rodzice maleństw bardzo chcieli mieć już swoje pociechy bliżej domu, ponieważ dotychczas przebywały one w Warszawie. Dzięki temu, że nasz szpital dysponował czterema wolnymi inkubatorami i oferował doskonałą opiekę, wybór padł właśnie na niego.  Doniesienia ze Świętochłowic obserwować było można we wszystkich programach informacyjnych.
 • Kilka dni później ulewy i powodzie, które były ich skutkiem, sparaliżowały ruch w newralgicznych punktach miasta. Nie kursowały tramwaje, a niecki pod wiaduktami zamieniły się w jeziora. Rwący potok przepływał przez „Koreę”, czyniąc spustoszenia w piwnicach i ogródkach.
 • Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w Świętochłowicach spadło do poziomu 19%. Uradowani mieszkańcy natychmiast donieśli o tym swoim znajomym w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
 • Pod koniec miesiąca zdenerwowani internauci bezskutecznie próbowali wejść na stronę świony.info.

WRZESIEŃ

 • Jak co roku, na Skałce odbywał się Międzynarodowy Festiwal Polki. Podczas trzech festiwalowych dni publiczności zaprezentowało się ponad 20 zespołów z różnych krajów. Największym powodzeniem cieszyły się wieczorne koncerty, w czasie których posłuchać można było m.in. Łez, Kasi Kowalskiej, Piotra Szczepanika, Bayer Full, Karpowicz Family i Alana Silsona z zespołu Smokie. Choć aura nie była łaskawa i deszcz padał właściwie przez cały czas, „Polka” tradycyjnie zgromadziła na Skałce tłumy. Mieszkańcy przyznawali w rozmowach, że przydałoby się więcej tego typu imprez w mieście.
 • Faktem stał się Górnośląski Związek Metropolitalny. Podczas I Zgromadzenia związku w Rudzie Śląskiej jednym z członków zarządu GZM wybrany został Prezydent Świętochłowic Eugeniusz Moś.
 • Nowy administrator świony.info nie mogąc się uporać z problemami technicznymi, zmuszony został do abdykacji. Na jego następcę forumowicze poprzez aklamację wybrali Adama, który przywrócił stronę na łono globalnej sieci.

PAŹDZIERNIK

 • Górnośląskie Dni Dziedzictwa, organizowane na terenie całego regionu, miały również swoje świętochłowickie akcenty. W kościele pod wezwaniem św. Józefa na Zgodzie można było posłuchać wykładów dotyczących historii parafii i miasta.
 • Trwała przedwyborcza gorączka. Jednym z jej objawów była wypowiedź ówczesnego Ministra Transportu Jerzego Polaczka, który podczas swej konferencji prasowej obiecał modernizację dworca w Świętochłowicach. Bardziej dociekliwi zastanawiali się, co ma zostać zmodernizowane, ponieważ budynku dworcowego na próżno dziś szukać na mapie miasta.
 • Wojewoda Śląski, do którego odwołali się lokatorzy z ul. Polnej, zrozpaczeni budową kompleksu pogrzebowego pod swoimi oknami, odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta dotyczącej wydania zgody na realizację tej inwestycji. Spotkało się to z gorzkimi konkluzjami.  – Widać, że miasto dba o emerytów – podsumował jeden z internautów.
 • Wydarzeniem, które elektryzowało cały kraj, były wybory parlamentarne. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 48,84%, a zwyciężyła Platforma Obywatelska, uzyskując 52,95% głosów. Do sejmu nie dostał się jednak żaden ze świętochłowickich kandydatów ubiegających się o mandat.

LISTOPAD

 • Psychozę, podsycaną doniesieniami mediów z innych regionów, wywołała wiadomość, że w Piaśnikach leczono pacjentkę z sepsą. Przez kilka dni oddział był zamknięty, a personel i pacjenci zostali zaszczepieni. Lekarze uspokajali jednak, że nie jest to ognisko epidemiologiczne. 
 • W mieście trwały imprezy związane z obchodami Dnia Seniora, organizowane przez wiele związków i instytucji. Nasz redakcyjny kolega, który pisał dla Państwa relacje z tych uroczystości, do dziś nie dał skusić się na kawałek ciasta, z rozrzewnieniem jednak wspomina, jak potrafią bawić się świętochłowiccy seniorzy.
 • Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, dzięki renowacji zabytkowego budynku dawnego Ratusza w Lipinach, został laureatem X Jubileuszowej Gali Budownictwa. Odnowiony gmach przykuwa swoją odmiennością uwagę wszystkich, którzy odwiedzają tę dzielnicę Świętochłowic.
 • Szerokim echem w mediach odbiły się kontrowersje związane z tablicami upamiętniającymi ofiary obozu pracy na Zgodzie. Po zdjęciu tych ufundowanych przez byłych więźniów i rodziny pomordowanych, przed bramą stanęły takie, których tekst w trzech językach uzgodniony został z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak się jednak okazało, na nowych tablicach odkryto błędy gramatyczne i językowe, a sformułowanie, że był to obóz dla osób podejrzanych o kolaborację z hitlerowcami wzbudził, delikatnie mówiąc, oburzenie żyjących więźniów i rodzin tych, którzy zginęli. Postanowiono więc, że tablice czeka kolejny demontaż i powstanie nowa wersja epitafium.

GRUDZIEŃ

 • Odbyły się obchody 40 rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Świętochłowic i 30. rocznicy funkcjonowania Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach. Świętowano w Młodzieżowym Domu Kultury, który jest dziś zarówno siedzibą TMŚ jak i nieoficjalną filią Muzeum. Ze względu na katastrofalny stan budynku Muzeum, który wyklucza prowadzenie działalności wystawienniczej i organizowanie Poranków Muzycznych, poniedziałkowe koncerty odbywają się właśnie w MDK.
 • Urząd Miejski przeprowadził akcję promocyjną dla wszystkich mieszkańców, którzy zgłoszą swój adres email w celu otrzymywania newslettera. W nagrodę można było otrzymać  kalkulator opatrzony znanym wszystkim logo I love SW. Przyda się on z pewnością przy planowaniu domowego budżetu.
 • Na stronach miejskiego forum pojawiły się doniesienia o zmianach w stowarzyszeniu „Ruch Samorządowy Inicjatywy”. Grupa młodych ludzi, którzy chcieli zmienić oblicze swojego miasta, nie uniknęła wewnętrznych niesnasek.
 • Świętochłowiczanie hucznie bawili się w sylwestrową noc, najchętniej na domowych imprezach ze znajomymi. W przypadku jednych był to świadomy wybór, inni po prostu nie mieli alternatywy, ponieważ popularna w innych miastach uliczna zabawa u nas po raz kolejny nie odbyła się. Na otarcie łez pozostał pokaz sztucznych ogni i nadzieja na:
  Nowy, Lepszy Rok.


Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Kudłaty Świętochłowice

  Według Kabaretu Młodych Panów:najlepsza dyskoteka w Świętochłowicach to Urząd Miasta, bo tam cały rok jest bal haha czysta prawda

  • Kudłaty Świętochłowice
   2014-01-19 16:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • lm

  https://silesia.info.pl/portale/all/gfx/people/016.gif

 • schleissen

  W tym mieście są ważne wstążki które przecina bibliotekarz w obecności klakierów a nie mieszkańcy. Jak długo mamy czekać żeby Baba od promocji miasta wzięła się do roboty i w końcu zaktualizowała mapę!!!!! Prezydencie kup sobie nawigację sam. i przejedz wdł. wskazań odcinek Pocztowa 1- Pocztowa 7!!! Wstydź się Pan za tego promotora miasta!! Kierowcy TIR-ów mają o naszym mieście swoje zdanie. Posłuchaj na falach SB. WSTYD mi za ...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.