Wiadomości z Świętochłowic

Wojewoda śląski: sytuacja epidemiczna stabilna z trendem spadkowym

  • Dodano: 2021-04-30 06:00, aktualizacja: 2021-04-30 06:07

Sytuacja epidemiczna w woj. śląskim jest stabilna z trendem spadkowym – ocenił w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Miesiąc temu, w szczycie trzeciej fali pandemii, minister zdrowia Adam Niedzielski oceniał ją jako "krytyczną".

Sytuacja w regionie wydaje się sytuacją stabilną z trendem spadkowym, regularnym od 3 tygodni. To daje naprawdę dużą szansę i nadzieję powrotu do normalności, oczywiście drobnymi krokami" – powiedział wojewoda śląski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Parku Śląskim w Chorzowie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o kolejnych 1328 zakażeniach koronawirusem w woj. śląskim. To znów najwyższy wynik w kraju, ale znacznie lepszy, niż w czwartek 1 kwietnia, kiedy odnotowano 5997 przypadków - zaledwie o 95 mniej niż w najgorszy od początku pandemii dzień w regionie – 31 marca (6092 przypadki).

Ponad 1 tys. dodatnich wyników zaraportowanych z dnia dzisiejszego to i tak jest znacznie mniej niż w czwartek w ubiegłym tygodniu, czy dwa, trzy, cztery tygodnie temu, stąd możemy mówić o tym, że sytuacja w regionie jest coraz lepsza, również w kontekście hospitalizacji. Każdego dnia w ostatnich 7 dniach mamy mniej zajętych łóżek covidowych na terenie szpitali regularnych i tymczasowych, to oczywiście bardzo cieszy. Jedynym niepokojącym symptomem jest jeszcze bardzo wysoka liczba zajętych miejsc respiratorowych i oczywiście dalej wysoka liczba zgonów – powiedział wojewoda Wieczorek.

Dodał, że poprawiająca się sytuacja pozwala na "odmrażanie" łóżek zarezerwowanych w szpitalach dla chorych na COVID-19 na potrzeby innych pacjentów. Priorytetem mają być – jak mówił – łóżka internistyczne, neurologiczne i chirurgiczne. W sumie do połowy maja ma zostać "uwolnionych" ok. 800 łóżek. "Bufor miejsc w szpitalach covidowych jest wysoki i satysfakcjonujący" – ocenił wojewoda.

Według ostatnich danych w szpitalach woj. śląskiego jest obecnie 5307 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 1770 wolnych, oraz 479 miejsc respiratorowych, w tym 103 wolne. W szpitalu tymczasowym utworzonym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w czwartek leczonych było 103 chorych na COVID-19, w tym 28 na respiratorach, a w drugiej placówce tymczasowej - w Pyrzowicach - 82, w tym 9 korzystających ze wsparcia respiratora.

Wojewoda Wieczorek poinformował też, że trwają już przygotowania strategii dla służby zdrowia na okres jesienno-zimowy.

Liczymy na uzyskanie odporności populacyjnej, ale mamy też świadomość, że nie wiadomo, co nas będzie czekało jesienią, może pojawią się jakieś zagrożenia związane z mutacjami – wskazał. Podstawowym naszym zamiarem jest leczenie pacjentów w szpitalach regularnych, w związku z tym w najbliższym czasie będziemy zmierzali do tego, żeby wygaszać szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym – chcemy wracać do normalności, a to ważny obiekt dla kultury, kongresów, wystawiennictwa - powiedział Jarosław Wieczorek.

Nie wykluczył, że w pierwszej kolejności będzie zlikwidowany szpital tymczasowy w Katowicach, a placówka w Pyrzowicach - stworzona jesienią przez spółkę Węglokoks - będzie dłużej służyć chorym. Strategia na okres jesienno-zimowy ma być gotowa najdalej do końca maja. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również