Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Za nami finał Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

  • Dodano: 2017-09-08 16:00

8 września na terenach przy Młodzieżowym Domu Kultury odbył się VII finał Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. To w ich rękach od trzech dni znajdowały się klucze do miasta.

Siedem lat temu impreza nosiła nazwę Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, od 2016 roku to już wydarzenie trzydniowe. Finałem świętowania była tradycyjna Spartakiada. Przygotowano sześć konkurencji m.in. rzut woreczkiem do celu. Wśród atrakcji był występ zespołu "Szwarne Karlusy", pokazy ratownictwa medycznego i grill.

O to, jak niepełnosprawnym żyje się w Świętochłowicach, zapytaliśmy dyrektora DPS "Złota Jesień".

Myślę, że nie tylko w Świętochłowicach, osobom niepełnosprawnym nadal żyje się nie najlepiej. Z problemami w tej kwestii borykają się wszystkie miasta ościenne. Oczywiście, część barier siedzi w głowie i czeka nas jeszcze długa walka nie tylko z przeszkodami architektonicznymi, ale też tymi psychologicznymi. To nie jest tak, że bezinwestycyjnie uda się wszystko zrobić, ale, jak mówią: nie od razu Kraków zbudowano. Sądzę, że w przeciągu kilku najbliższych lat będziemy mogli powiedzieć, że Świętochłowice to miasto w pełni przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców. Chciałbym, aby pełnosprawni i niepełnosprawni stworzyli w społeczeństwie jedność - mówił Norbert Rózga, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych oraz dyrektor DPS "Złota Jesień"

W piątkowej Spartakiadzie wzięło udział około 200 osób, w tym  m.in. podopieczni mieszczącego się przy ulicy Kubiny Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych, członkowie świętochłowickiego koła Polskiego Związku Niewidomych, uczniowie SP nr 10, oraz podopieczni rudzkiego Domu Senior. 

Wśród gości znaleźli się: Danuta Piątek, dyrektor OPS, Ewa Jakubowska, sekretarz miasta, Hanna Przewoźniak, kierownik Urzędu Pracy, Justyna Kramorz, dyrektor CKŚ, Wojciech Przetacznik, dyrektor MDK  im. Wł. Broniewskiego, Rafał Łataś, przewodniczący Rady Miejskiej i radna Gerda Król oraz szef śląskiego PCK, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przedstawiciel biura poselskiego posła Marka Plury.

Uroczysta inauguracja tegorocznych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych miała miejsce 5 września w Środowiskowym Domu Samopomocy. Tego dnia rozpoczęły pierwsze zmagania sportowe m.in. w cymbergaja, ringo i pétanque.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!

Za nami finał Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Madzia

    Bariery stwarzają przybyli "goście"

  • ....???

    ...to znaczy kto?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.