Wiadomości z Świętochłowic

Zabytkowe „parówki” z Lipin

  • Dodano: 2007-10-25 12:05

Na terenie byłych zakładów Metalurgicznych Silesia rozpoczęło się odnawianie zabytkowych maszyn parowych z walcarkami. Spółka Metalco, właściciel terenów przy ul. Chorzowskiej, nie zamierza jak na razie udostępniać ich dla zwiedzających. W planach jest otwarcie Izby Tradycji w Lipinach.

Tego typu maszyny możemy oglądać tylko w dwóch miejscach Polski: Katowickich Szopienicach, gdzie zabytki pochodzą z 1903 roku oraz Lipinach. Świętochłowickie urządzenia są o wiele starsze, mogą mieć nawet 130 lat.

Rozpoczęło się odnawianie pierwszej maszyny. Druga czeka na swoją kolej. Razem do odnowienia przeznaczono 6 urządzeń tego typu. Stare elementy bardzo dobrze komponują się w zabytkowej hali. Są tylko częścią produkcji. W zakładzie cały czas trwa produkcja cynku i jego stopów. Dzięki temu udało się zachować zabytki.

Planowana Izba Tradycji ma mieć miejsce w jednym z budynków zakładów. Mają być eksponowane stare stroje, mapy, zdjęcia, plany zakładów, sztandary itp. Znajdować się tam będą przedmioty wartościowe i to nie tylko ze względu na wartość materialną, ale także na historyczną.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Paola

    To miłe, że coś pożytecznego robi :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.