Wiadomości z Świętochłowic

Zapłacimy więcej za śmieci

 • Dodano: 2013-01-17 10:00, aktualizacja: 2016-09-30 13:11
Na sesji Rady Miasta radni m.in. podnieśli stawkę za wywóz śmieci. Poruszenie na sali wywołały też słowa radnego Rafała Łatasia o „bandzie leniwych brudasów”.
 
Sesja zaczęła się stosunkowo spokojnie. Bez problemów przegłosowano zmianę budżetu na 2013 rok, obciążenie hipoteką nieruchomości gminnej, kupno od Arcelor Miittal nieruchomości przy DTŚ oraz zgodę na zwrot bonifikaty na zakup lokalu gminnego.
 
Następny punkt dotyczył ponownie ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W listopadzie rada uchwaliła cenę za wywóz śmieci segregowanych na poziomie 11 zł za osobę. Beata Grzelec-Spetruk, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Ekologii przedstawiła poszczególne elementy, które składają się na tę kwotę i wnosiła o podniesienie tej stawki do poziomu 11,90 zł od osoby. Dowiedzieliśmy się także, że miasto zrezygnuje ze stworzenia kolejnych punktów selektywnej zbiórki odpadów. Rozpoczęła się dyskusja o możliwości obniżenia stawki bardziej, ale także z czego zrezygnować w wypadku mniejszej liczby pieniędzy wpływających do budżetu. 
 
-  Widzę niekonsekwencję. Z jednej strony przedstawiamy świętochłowiczan jako bandę leniwych brudasów, którym nie chce się przejść do wysypiska… - rozpoczął swoje wystąpienie radny Łataś, jednak nie dane mu było dokończyć, gdyż radni Ruchu Ślązaków oburzyli się jego słowami i wyszli z sali posiedzeń. Gdy radny z Chropaczowa skończył swoje wystąpienie wrócili oni na swoje miejsca. Ostatecznie uchwała została podjęta 12 głosami „za” przy 10 przeciw (Ruch Ślązaków i Marcin Bawej). 
 
Kolejna dyskusja wywiązała się przy uchwale dotyczącej podniesienia czasu pracy pedagogów. Związki zawodowe negatywnie ustosunkowały się do niej. Radna Wojciechowska-Zbylut chciała przenieść podjęcie uchwały na kwiecień jednak większa część rady nie zgodziła się na to. Skarbnik miasta zaznaczyła, że taka zmiana dla budżetu to oszczędność blisko pół miliona złotych. Ostatecznie uchwałę przyjęto 12 głosami za. 
 
W Radzie Miejskiej doszło także do przetasowań klubowych, o których wspominaliśmy już w zeszłym roku. Powstał klub Aktywni i Niezależni, do którego należą Jerzy Wawrzyczek, Urszula Owoc-Kania, Marek Palka, Henryk Kurek, Andrzej Morawiec i Jerzy Lesik oraz przewodniczący klubu Jerzy Migoń. Niezrzeszeni zostają Gerda Król oraz Marcin Bawej. Ruch Ślązaków zasili natomiast dotychczasowi radni Platformy Świętochłowickiej: Bożena Wojciechowska-Zbylut, Zbigniew Mośko i Michał Wagner. 

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • ka

  masło maślane, nikt nie myśli o naszych dzieciach, czego je nauczymy, co pozostawimy po sobie, w szkołach nie maja gdzie segregować śmieci, nie moga przechowywać makulatury, na wielkim osiedlu Korea jest tylko kilka kontenerów do segregacji a to rzut kamieniem od wysypiska, przy górniczej wspólnota nie ma w ogóle koszy do segregacji, a cena - to chyba jakis żart... 11 zl za co - zobaczcie gminy które nie maja wysypiska - jakoś potrafią to zorganizować...do naszego wysypiska nawet dojechać sie nie da takie dziury ale take Panowie i Panie radne nie wiedza bo nie byli....i tak naprawde dawno juz nie mieliśmy tak nieudanej, bezwolnej i zapatrzonej w siebie Rady...jacyś zupełnie oderwani od rzeczywistości ludzie, jeszcze do Pani Joli j/w, poziom wykształcenia ma rzeczywiście wielki wpływ na ustalanie ceny za wywóz śmieci, czy sugeruje Pani, że np. bedąc nauczycielem ma Pani wieksze prawo i kwalifikacje do decydowania o tym, że miasto zadłuży się strasznie na remont Skalki - nie sądzę, nawet nie potrafi sobie Pani wypbrazić tej sumy...

 • ili

  buhahahhaha porównywać Świętochłowice do Pińczowa to trzeba być "gupim" ;););)

 • marcus

  Ciekawe że w innych gminach jak np. Pińczów mogą płacić 8 zł./osobę, a nie mają swojego wysypiska. Mamy podobno takie nowoczesne wysypisko i to w naszym miesćie czyli znikome koszty transportu i co ? mamy jedną z nadroższych opłat. Miasto miało jeszcze zarabiać na odbiorze śmieci z innych gmin a wychodzi na to że lepiej skubnąć swoich mieszkańców niż podpisać umowy a może komus się nie chce......

 • Mieszkaniec

  Władze naszego miasta zrujnują i tak już doświadczone miasto Świętochłowice

 • Sylwia

  Rafał Łataś - FARBOWANY LISEK. Startował z PIS , a teraz przewodniczący PO....nie wiem jakich słów użyć , żeby wyrazić co czuję i myśle ....

 • On

  Ostatni raz glosuje na tych ZŁODZIEI !!

 • joli

  Co tacy radni jak Pan Nowak, Garbaciok są w stanie wnieść do pracy RM, coś doradzić, pomyśleć. Nie mają wykształecenia ani umiejątności, nie chcą się też nic nauczyć ani nic zrozumeić. Kto na nich głosuje, kto ich wybiera. To przez takich ludzi Polska jest w maraźmie.

 • vik

  Radny Nowak otrzymał w wyborach 447 głosów i był to drugi wynik wśród wszystkich startujących /najwięcej 490 głosów p.Król/Obydwoje swoją aktywnością i pracą na rzecz wyborców zasłużyli w pełni na taki wynik wyborczy.

 • eko

  ale teraz wszystko jedzie na wyspisko a jak wejdzie ta nowa ustawa to trzebabędzie śmeici segregować, nie będzie można skadować. To i tak niski koszt.

 • Miły gość

  Wy byście chyba chcieli wszystko za darmo... dobrze robi nasz prezydent...

 • świon

  Niech mi ktoś wytłumaczy: teraz płacę 8,zł. za wywóz śmieci. MPGK nie zbankrutowało, śmieci wywożone są 2x/tydzień. Będzie 1x/tydzień i mam zapłacić 11,90,zł. Dlatego, że inna "banda" wg. słów Rafała Łatasia chce okraść mieszkańców. Dlaczego teraz można i się opłaci wywozić śmieci za 8, zł? A miasto załatwi ten wywóz za 11,90, zł i raz na tydzień.A może radni na następnej sesji obniżą stawki za wywóz śmieci.Jak widzimy tak można.

 • sir

  Pan Łataś jak zwykle błyszczy na salonach.. Szkoda pięniedzy publicznych, a więc naszych na takich "polityków"...

 • mm

  Są tak niezależni że zagłosowali jak Kontener nakazał, dzięki niezależnym inaczej wzrosły koszty wywozu smieci, odwołac tę bandę bezideowców.

 • Amir

  Widać PO sobie wykupiło nowych członków za stanowiska dla córek i tym podobne... niby nowy prezydent a stare metody... i na kogo tu teraz głosować...

 • Maximus Segregatus

  Jest sposób aby dużo segregując w łatwy sposób - mało płacić za odpady - ale dlatego, że mało się płaci - to rady gmin i grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" oraz hasła system eko ab - można czytać a nawet oglądać...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.