Wiadomości z Świętochłowic

Co powinieneś wiedzieć przed wyrobieniem karty EKUZ?

  • Dodano: 2020-02-04 09:15

Polacy coraz chętniej podróżują zarówno w celach turystycznych, zarobkowych, jak i naukowych. Jesteśmy mobilni i nie czujemy już się przykuci do własnych czterech ścian. W przypadku zagranicznych wyjazdów warto jednak zadbać o odpowiednią ochronę zdrowia. Dobrym pomysłem jest przystąpienie do programu EKUZ. Z tego artykułu dowiesz się o kilku najważniejszych kwestiach związanych z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Czym właściwie jest EKUZ?

Karta EKUZ to dokument, który uprawnia posiadacza do korzystania z usług medycznych na takich samych prawach jak obywatele kraju, w którym się aktualnie znajduje. Wystarczy tylko pokazać kartę w publicznej placówce zdrowia, by móc zostać objętym pomocą lekarską. Z opieki mogą korzystać obywatele krajów należących do Unii Europejskiej oraz Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeśli więc jesteś obywatelem: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, możesz śmiało przystąpić do programu. Więcej informacji na temat programu, jego zakresu działania oraz warunkach uczestnictwa znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/.

Jakich świadczeń nie pokrywa karta EKUZ?

Program ma dosyć szeroki zakres działania, ale warto wspomnieć o kilku wyłączeniach. Z karty EKUZ nie skorzystasz w przypadku:

- planowanych zabiegów,

- dodatkowych zabiegów, które nie stanowią konieczności,

- transportu medycznego do kraju,

- ubezpieczenia OC,

- opóźnionego lotu,

- zagubionego bagażu,

- ratownictwa,

- transportu zwłok,

- gdy placówka nie ma podpisanej umowy z lokalnym ubezpieczycielem.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste. Wystarczy, że złożysz wizytę w najbliższym oddziale NFZ i tam wypełnisz odpowiedni wniosek. Po kilku minutach będziesz już szczęśliwym posiadaczem karty. Jeśli nie chcesz osobiście fatygować się z wnioskiem, pobierz go ze strony NFZ, wypełnij i:

- wyślij mailem,

- wyślij faksem,

- wyślij tradycyjną poczt

- za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePuap.

Jak widzisz, możliwości jest wiele, ale co najważniejsze każda z nich jest bezpłatna. Tak, wyrobienie karty EKUZ nic nie kosztuje, a do tego jest bardzo szybkie. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Katowicach.

Czy karta EKUZ jest bezterminowa?

Niestety nie. Termin ważności dokumentu jest ściśle zależny od statusu osoby ubezpieczonej. Najdłuższej z udziału w programie mogą cieszyć się emeryci - 5 lat, potem są osoby zatrudnione, przedsiębiorcy, rolnicy i renciści - 12 miesięcy, a na samym końcu osoby bezrobotne - 2 miesiące.

Podsumowanie

Program EKUZ to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które planują nieco dłuższy wyjazd i zależy im na dostępie do służby zdrowia. Pamiętaj, żeby nie odkładać wyrobienia karty na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku kolejek cały proces rejestracji oraz wyrobienia fizycznego dokumentu może wydłużyć się nawet do kilku dni!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.