Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co powinieneś wiedzieć przed wyrobieniem karty EKUZ?

  • Dodano: 2020-02-04 09:15

Polacy coraz chętniej podróżują zarówno w celach turystycznych, zarobkowych, jak i naukowych. Jesteśmy mobilni i nie czujemy już się przykuci do własnych czterech ścian. W przypadku zagranicznych wyjazdów warto jednak zadbać o odpowiednią ochronę zdrowia. Dobrym pomysłem jest przystąpienie do programu EKUZ. Z tego artykułu dowiesz się o kilku najważniejszych kwestiach związanych z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Czym właściwie jest EKUZ?

Karta EKUZ to dokument, który uprawnia posiadacza do korzystania z usług medycznych na takich samych prawach jak obywatele kraju, w którym się aktualnie znajduje. Wystarczy tylko pokazać kartę w publicznej placówce zdrowia, by móc zostać objętym pomocą lekarską. Z opieki mogą korzystać obywatele krajów należących do Unii Europejskiej oraz Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeśli więc jesteś obywatelem: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, możesz śmiało przystąpić do programu. Więcej informacji na temat programu, jego zakresu działania oraz warunkach uczestnictwa znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/.

Jakich świadczeń nie pokrywa karta EKUZ?

Program ma dosyć szeroki zakres działania, ale warto wspomnieć o kilku wyłączeniach. Z karty EKUZ nie skorzystasz w przypadku:

- planowanych zabiegów,

- dodatkowych zabiegów, które nie stanowią konieczności,

- transportu medycznego do kraju,

- ubezpieczenia OC,

- opóźnionego lotu,

- zagubionego bagażu,

- ratownictwa,

- transportu zwłok,

- gdy placówka nie ma podpisanej umowy z lokalnym ubezpieczycielem.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste. Wystarczy, że złożysz wizytę w najbliższym oddziale NFZ i tam wypełnisz odpowiedni wniosek. Po kilku minutach będziesz już szczęśliwym posiadaczem karty. Jeśli nie chcesz osobiście fatygować się z wnioskiem, pobierz go ze strony NFZ, wypełnij i:

- wyślij mailem,

- wyślij faksem,

- wyślij tradycyjną poczt

- za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePuap.

Jak widzisz, możliwości jest wiele, ale co najważniejsze każda z nich jest bezpłatna. Tak, wyrobienie karty EKUZ nic nie kosztuje, a do tego jest bardzo szybkie. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Katowicach.

Czy karta EKUZ jest bezterminowa?

Niestety nie. Termin ważności dokumentu jest ściśle zależny od statusu osoby ubezpieczonej. Najdłuższej z udziału w programie mogą cieszyć się emeryci - 5 lat, potem są osoby zatrudnione, przedsiębiorcy, rolnicy i renciści - 12 miesięcy, a na samym końcu osoby bezrobotne - 2 miesiące.

Podsumowanie

Program EKUZ to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które planują nieco dłuższy wyjazd i zależy im na dostępie do służby zdrowia. Pamiętaj, żeby nie odkładać wyrobienia karty na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku kolejek cały proces rejestracji oraz wyrobienia fizycznego dokumentu może wydłużyć się nawet do kilku dni!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.