Wiadomości z Świętochłowic

Festiwal Dziedzictwa Przemysłowego w ramach Industriady

  • Dodano: 2018-06-11 11:45

Na terenie kompleksu Wieże KWK Polska w Świętochłowicach odbył się największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.Tegoroczna Industriada w naszym mieście przeniosła wszystkich uczestników w klimat okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Rodzinny piknik, animacje dla dzieci, występy arystyczne, gry, zabawy i sporo konkursów - to wszystko czekało na mieszkańców Świętochłowic pod Wieżami KWK Polska. Odbyły się także warsztaty tworzenia industrialnych pocztówek świętochłowickich, najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wybrano też najpiękniejsze kosze piknikowe. Zorganizowano  pokaz mody strojów z okresu międzywojennego, odbył się także konkurs na stworzenie najlepszej stylizacji z tych czasów.

Industriada na terenie kompleksu Wieże KWK Polska odbywa się już od kilku lat, organizowano ją tu zanim obiekt został odrestaurowany. 30 czerwca miną trzy lata od oficjalnego otwarcia kompleksu. Wcześniej obiekt niszczał i zamieniał się w ruinę. Dzięki pozyskaniu środków unijnych wieże dawnej kopalni Polska odzyskały blask. Dzisiaj są symbolem naszej przemysłowej przeszłości i wizytówką Świętochłowic.

- Wieże KWK Polska z niszczejącego obiektu przeobraziliśmy w miejsce, które żyje przez cały rok i ma sporo do zaoferowania zarówno młodszym, jak i starszym gościom. Są symbolem Świętochłowic i najlepszym przykładem, że w rozwijającym się mieście zawsze warto pamiętać o jego przemysłowych tradycjach i górniczej przeszłości - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez świętochłowiczan, jak i turystów z całego świata. Do tej pory obiekt gościł już ponad 25 tysięcy osób, m.in. z Niemiec, Ukrainy czy Brazylii. Coraz cześciej mlode pary wybierają Wieże KWK Polska jako miejsce swojego ślubu. Takich uroczystych ceremonii było tu już sześć, kolejny ślub zaplanowano jeszcze w tym roku. Odbywają się tu także profesjonalne sesje fotograficzne.

Kompleks stał się kolejnym wyrazistym punktem na kulturalnej mapie zarówno miasta, jak i całego regionu. Regularnie spotykają się tutaj świętochłowiccy seniorzy, którzy w każdy wtorek wspólnie śpiewają, rozmawiają i spotykają się z ciekawymi osobistościami. W czwartki natomiast organizowane są wernisaże, koncerty, spotkania autorskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Festiwal Dziedzictwa Przemysłowego w ramach Industriady

Komentarze (5)    dodaj »

  • ŚLĄZOK

    A CO GOROL TO NIE CZŁOWIEK

  • Mieszkaniec

    Nie no człowiek,człowiek a jak,PRZYJACIEL,bratnia dusza na gorola zawsze mozna liczyć i udać.GOROL NIGDY NIE WBIJE NOZA W PLECY RODAKOWI I NIGDY GO NIE SPRZEDA ZA JUDASZOWE SREBRNIKI.

  • Hanys

    Prawdziwy Ślązok już sie połapoł o co chodzi tymu nieudacznikowi, jesień będzie wielką jego klęską

  • dd

    Prawdziwy Hanys Gorola nie kopnie :)

  • Mieszkaniec

    Jako że temat był Śląski to po frekwencji bylo widać jaki procent goroli zamieszkuje Świętochłowice.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również