Wiadomości z Świętochłowic

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

 • Dodano: 2019-05-20 20:30, aktualizacja: 2019-05-20 22:18

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził dzisiaj Świętochłowice. Podczas swojej wizyty nieco po godzinie 18 złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach, a następnie odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Na końcu spotkał się z mieszkańcami na placu tuż przy muzeum, gdzie najpierw wygłosił przemówienie, a następnie spotkał się już bezpośrednio z zebranymi na miejscu mieszkańcami naszego miasta.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach

Wizyta głowy państwa na Lipinach nie trwałą długo. Prezydent ograniczył się do złożenia wieńca i oddania hołdu powstańcom, po czym w zasadzie od razu udał się pod eskortą Służby Ochrony Państwa w stronę Muzeum Powstań Śląskich, gdzie rozpoczął zwiedzanie.

Pomnik Powstańca Śląskiego jest przecież znakomitym symbolem upamiętniającym trzy wielkie karty historii naszej ziemi, ale jest również na swój sposób symbolem odrodzenia - w 1939 roku zniszczony przez Niemców, w 1981 roku został w czynie społecznym odbudowany na 60 rocznicę III powstania. W tym roku z kolei obchodzimy stulecie powstań, a rok 2019 został przez Sejm RP ustanowiony rokiem powstań śląskich. Prezydent Andrzej Duda, chociaż pod pomnikiem powstańca nie mógł spędzić wiele czasu, już podczas spotkania z mieszkańcami nie szczędził ciepłych słów dla tych, którzy za Śląsk i Polskę przelali krew w powstaniach. Prezydent zadeklarował, że złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która ma przedłużyć okres świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę do 2022 roku, a więc w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Śląsk.

Składam te podziękowania tutaj w Świętochłowicach na państwa ręce, bo jesteście państwo potomkami powstańców śląskich, prawnukami, wnukami, czasem dziećmi. To było wielkie wielkie dzieło. Jakże cenna jest ta ziemia, o którą walczono trzy razy wtedy, po to,  żeby ją odzyskać dla Polski, także w sytuacjach, które wydawały się beznadziejne - po plebiscycie, który został przecież przegrany, to właśnie w proteście wybuchło III powstanie śląski, żeby pokazać, że to jest jednak Polska, bo tu żyją i mieszkają Polacy (...). Wielki szacunek dla Górnego Śląska, wielki szacunek dla Ślązaków, wielki szacunek dla tych Polaków, którzy tutaj o polski Śląsk walczyli - mówił prezydent Polski Andrzej Duda.


Zobacz relację na żywo ze spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Świętochłowic


Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami mówił również o dużym potencjale Śląska

Po zwiedzaniu Muzeum Powstań Śląskich prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta na placu przy muzeum. Na początku, zanim prezydent opuścił gmach, oczekiwania umiliły występy śląskich, młodych artystów. Następnie, gdy głowa państwa i wszyscy goście pojawili się na placu, odśpiewano hymn państwowy.

W dalszej części spotkania do zgromadzonych przemówił prezydent RP Andrzej Duda, a że Świętochłowice to miasto, które leży przecież w samym sercu śląskiej aglomeracji, nie zabrakło zatem słów o naszym regionie nie tylko w kontekście historycznym, ale również współczesnym:

Śląsk się odradza. Górny Śląsk powstaje, staje się coraz piękniejszy i wierzę w to, że będzie to ta część Rzeczpospolitej, która będzie nie tylko kolebką pracowitych ludzi, przyzwyczajonych do najcięższej pracy, ale że będzie się też dynamicznie rozwijała, że będą tutaj kolejne inwestycje, i że przemysł - ale tym razem nowoczesny, idący absolutnie z duchem czasu - znajdzie się tutaj i będzie miał tutaj swoje siedziby, że Śląsk będzie przykładem działalności przemysłowej nie tylko nowoczesnej i innowacyjnej, ale także ekologicznej, z dbałością o środowisko naturalne - mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się również do lokalnych problemów Świętochłowic:

Wiem, że miasto ma ogromne trudności finansowe i wierzę, że pomoc ze strony rządu jest dla miasta możliwa. Trzeba rzeczywiście wdrożyć plan naprawy miejskich finansów i będzie trzeba w jakiś sposób spłacić zadłużenie. Ale ja apeluję o jedno - o zgodę i legalizm, bo to jest sprawa najważniejsza. Trzeba razem prowadzić miejskie sprawy! (...) Ja zdaję sobie sprawę, że polityka jest trudna i oczywiście w polityce są spory, ale nie przejmujemy się nimi za bardzo, dlatego, że spory są naturą demokracji. Gdyby nie było sporów, nie byłoby demokracji - i odwrotnie. Demokracja jest po to, żeby można był się spierać, żeby można było mieć swoje zdanie, dyskutować i mieć swoje poglądy - mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

Galeria zdjęć

« poprzednie zdjęcia     następne zdjęcia »

Komentarze (107)    dodaj komentarz »

 • Fiona

  Ty też te długi będziesz spłacał jeśli jesteś mieszkańcom tego miasta wiec nie ma co przygadywac i się cieszyć.

 • długi

  No nie bardzo, mnie ten cyrk nie dotyczy. Nie mój cyrk, nie moje małpy.

 • maks

  A dlaczego w programie naprawczym nie ma ani słowa o obniżeniu pensji prezydenta miasta? Łatwo oszczędza się cudzym kosztem.

 • Mieszkaniec

  Byłem widziałem,wszystko przeżyłem,było super,piękne przemówienia naszych Panów Prezydentów bardzo się cieszę,po raz pierwszy Prezydent Polski odwiedził nasze miasto i prowadzil rozmowy bezposrednie z mieszkańcami,coś wspaniałego takie przeżycie to tylko mogą o tym powiedzieć ci co tego doświadczyli.

 • Jaca

  Zsikałeś się ze szczęścia? Widać nic dobrego w zyciu Cię nie spotkało skoro podniecasz się odwiedzinami niby prezydenta i to 1/3 Polaków.

 • zefel

  Jak coś piszesz to się najpierw doinformuj. 18-go maja 2015 Komorowski też odwiedził Świętochłowice.

 • Xd

  Po pierwsze.... gdyby Beger zaprosił Dudę bez zbliżających się wyborów to ten na pewno zawitałby w Świonach.

 • Fiona

  Czytam te komentarze i płacze. Ludzie co się z Wami dzieje ?.Brak szacunku dla Prezydenta Polski , brak szacunku dla Prezydenta Miasta a chcecie by nas inne kraje szanowały. Mam wrażenie że nie pojmujecie istoty demokracji. Szanujcie wybory innych.Uczucie się od Amerykanów im nie przeszkadza że ich Prezydent jest rudy czy czarny.Ważne że jest Amerykaninem.

 • maks

  Widać, że nie wiesz co się dzieje w Stanach. Trump jest pierwszym prezydentem, który podzielił rodziny tak jak u nas PiS i PO i też go krytykują i nabijają się z niego na Instagramie.

 • Fiona

  Mogę tylko powiedzieć o zdziczeniu obyczajów.

 • maks

  Taka właśnie jest demokracja i wolność słowa

 • Czekolada

  Gdzie się podziała lala z Kubiny, czyżby była na L4 i kombinowała ?

 • afisz

  Lala z Kubiny już rozmawiała z prezydentem, z tego co pamiętam to w belwederze, jako dziennikarz, a nie jak kelner.

 • Zwykły...zawstydzony mieszkani

  Zaznaczam, że nie jestem i nie będę zwolennikiem Andrzeja Dudy, ale jego wystąpienie były:- na poziomie,- na temat,- przemyślane i przygotowane 9dopracowane),- z wykorzystaniem odpowiedniej narracji i gestykulacji przy akcentowaniu najważniejszych kwestii, - naprawdę dobre.Jeśli chodzi o "Naszego reprezentanta" Beeee...gera, to wstyd pisać:- czytane z kartki!!! (ciężko mu się nauczyć kilku zdań na pamięć gdy przyjeżdża Prezydent RP, a chce "rządzić " miastem i je "godnie reprezentować"....żenada),- nie na temat,- brak jakichkolwiek emocji, narracji, akcentowania...może poza ziewaniem mieszkańców- to mu się faktycznie udało,- chwali się muzeum, które na każdym kroki neguje i chce przerobić na mieszkania socjalne!!!- gada bzdury o problemach miasta i programie naprawczym...co to interesuje Prezydenta RP? On przyjechał promować pośrednio PiS w wyborach do UE, a nasz BEEEEE...ger powinien promować miasto- zamiast tego znowu pie...y swoją śpiewkę ( " To inni nie ja...ja chcę zrobić dobrze- chyba sobie!!!"- zwykły wstyd i żenada, nawet nie mogę się znajomym pochwalić, że u nas w Świonach był Prezydent RP, bo powiedzą, że przyjechał zobaczyć: " Bankrutujące miasto...." lub co gorsze, zobaczą BEEE...gerka i jego wystąpienie

  • Zwykły...zawstydzony mieszkani
   2019-05-21 12:55
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Franc

  Masz rację. Świętochłowice prezio mógł opowiadać o zwolnieniach i jak to się zwołuje sesje....

 • czytelnik

  Człowieku weź sie już nie kompromituj bo dzięki PiS i dzięki Panu Begerowi Świony mogą się odrodzić. Przypominam, że zrujnowali je poprzednicy Begera.

 • zefel

  A ja przypominam, że Daniel Beger w 2010 roku kandydował do naszej Rady Miejskiej z listy "Platforma Świętochłowicka" czyli PO.

 • voytek81

  Wstydem według ciebie jest czytanie z kartki - dla mnie wstydem byłoby doprowadzić Miasto do bankructwa, ale jak widać tego sympatycy i członkowie (można również przeczytać przez "ch") stowarzyszenia "razem ..." wraz byłym prezydentem i vice jakoś się nie wstydzą tylko dalej ciągnie ich do koryta - tak bezwstydnie, nie z myślą o Mieszkańcach, dziurawych drogach które trzeba remontowac, rozpadających się kamienicach które trzeba modernizować, tylko bezwstydnie z myślą o sobie by być przy korycie i bezkarnie rujnować Nasze Miasto ...

 • Zwykly...zawstydzony mieszkani

  voytek81...może zacznij się podpisywać tak jak powinno- Grzegorz. Kolejny przy....s Beeeeegera, którego zwolniono, a teraz się pojawił, bo daje sobą kręcić jak marionetką i jedyne co potrafi, to "udzielać się" na forach...i całować d..ę Beeegera. Jeśli chcesz odpowiadać na komentarze, to przynajmniej postaraj się przeczytać je ze zrozumieniem...już się wszystkim odbija od tego gadania jak było źle, a teraz będzie lepiej. Prawda jest taka, że na ten moment NIC się nie zmieniło dla miasta na lepsze, a bardzo dużo na gorsze. Smutne...bo taka sytuacja zapowiada się na kolejne kilka lat :(((

  • Zwykly...zawstydzony mieszkani
   2019-05-28 15:41
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • korwik w oczach

  Z tym bankructwem to ściema, zbankrutować to może przy obecnych władzach, które udają, że pracują, wystarczy podsumować liczby. Ile funduszy pozyskano dla miasta za poprzednika, ile za obecnego po tym samym czasie urzędowania. Z tym niszczeniem miasta idealnie pasuje do obecnych władz.

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.