Wiadomości z Świętochłowic

Lipiny: Przebudowa ulicy Bolesława Chrobrego coraz bliżej

  • Dodano: 2017-03-12 17:15, aktualizacja: 2017-03-13 09:47

Mieszkańcy czekali na to od lat. Trwa szukanie wykonawcy przebudowy ul. Bolesława Chrobrego w Lipinach na odcinku od skrzyżowania z ulicą Żelazną do granicy z Rudą Śląską. W planach jest też budowa drogi dojazdowej do osiedla Nowy Paryż. Według uchwały budżetowej miasto zarezerwowało na tę inwestycję około 5 mln zł.Trwa szukanie wykonawcy przebudowy ul. Chrobrego w Lipinach, począwszy od skrzyżowania z ulicą Żelazną, a skończywszy w pobliżu ulic Lipińskiej i Lipa po stronie Rudy Śląskiej - Goduli. Roboty obejmą ok. 900 metrów ulicy Chrobrego (w tym: budowa chodników, ciągu pieszo-rowerowego i stanowisk postojowych) oraz ok. 60 metrów ul. Żelaznej.Ponieważ ulica Chrobrego nie posiada dziś żadnego systemu odprowadzenia wód deszczowych w planach jest budowa odpowiedniej kanalizacji i budowa przyłączy wpustów deszczowych, w tym przebudowa zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej i sanitarnej na terenie Przedszkola Miejskiego nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 19 (obecnie ścieki sanitarne z budynków przedszkola i szkoły odprowadzane są do lokalnych zbiorników bezodpływowych, skąd wywożone są na oczyszczalnię ścieków). Co więcej, w okolicy obu placówek mają powstać nowe miejsca postojowe – przy MP nr 7 ma to być prawdopodobnie sześć, a przy SP nr 19 siedem miejsc postojowych, w tym jedno przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Decyzja o remoncie cieszy niewątpliwie właśnie rodziców, odprowadzających do tych placówek swoje pociechy.

Oczywiście, że się cieszę bo ta droga w tej chwili wygląda strasznie. Dziura na dziurze, a tu jest przecież szkoła i przedszkole. Mam nadzieję, że będzie tu jakieś ograniczenie prędkości, bo boje się, że jak to będzie droga przelotowa na Rudę, to będą tu jeździć jak szaleni, a wiadomo bezpieczeństwo dzieci jest ważne – ocenia i apeluje pani Anna, pracująca w SP nr 19.

Jak obecnie wygląda przejazd ulicą Chrobrego? Poniżej film:


Przebudowa oznacza oczywiście rozbiórkę istniejących warstw nawierzchni, krawężników i obrzeży oraz betonowej i kamiennej kostki brukowej. Nie obejdzie się bez wycinki drzew i krzewów oraz przebudowy kolidującej infrastruktury elektroenergetycznej i teletechnicznej. Przebudowane zostanie też istniejące oświetlenie uliczne.

To nie wszystko, gmina Świętochłowice zawarła z Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o porozumienie, które ma celu zharmonizowanie wspomnianych prac z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie m. in. ulicy Lotniczej. Te prace, realizowane na zlecenie Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, nie są objęte przedmiotem widniejącego na BIP zamówienia.

Oprócz przebudowy ul. Chrobrego planowana jest także budowa drogi wewnętrznej KW11, o długości ok. 300 metrów,  łączącej ul. Chrobrego z terenami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową. Będzie to dojazd m. in. do powstającego właśnie osiedla Nowy Paryż. Wszystkie te inwestycje – przebudowa ul. Chrobrego, budowa nowej drogi i zakończenie I etapu budowy osiedla -  mają się zakończyć jeszcze w grudniu tego roku. Dla niektórych mieszkańców nie jest to zbieg okoliczności.

Ponad 5 mln chce się wydać na coś prywatnego. Tyle lat mieszkańcy czekają na ten remont, a miasto sobie przypomniało akurat teraz, kiedy buduje się nowe osiedle – zastanawia się pan Kamil z Lipin

Potencjalni wykonawcy inwestycji jeszcze do 17 marca mogą składać swoje oferty – tego dnia nastąpi otwarcie kopert. Parę minut wcześniej dowiemy się, ile dokładnie środków miasto chce przeznaczyć na to zadanie. Jakimi kryteriami będzie kierowała się gmina przy ocenie propozycji? Największą wagę ma cena wykonania inwestycji - 60 proc, pozostałe to: przedłużenie okresu gwarancji na zabudowane materiały i urządzenia- 20 proc., doświadczenie kierownika budowy- 12 proc oraz doświadczenie kierownika robót w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - 8 proc.

Lipiny: Przebudowa ulicy Bolesława Chrobrego coraz bliżej

Komentarze (35)    dodaj »

  • andre

    Od 30 lat na tej drodze nie tknięto nawet palcem,a tu buduje osiedle developer i od razu Miasto wykłada 5 mln na drogę,,,?Coś tu nie gra!Ciekawe czy nasz Prezydent Kostempski przewidział dotacje na zakup tych domów dla mieszkańców Świętochłowic???Skoro jest kasa na drogę to chyba na taki cel również powinny się znależc...

  • robcioo

    Dobrze że wwkońcu sie za to wzieli, prezydent dobrze myśli inaczej nie było by tylu inwestycji w naszym mieście.. o to chodzi deweloperka w każdym mieście buduje,a miasto zyskuje,miasto wykłada 5 mln zł na droge,dobrze ale na terenie zarobili 5 razy tyle.Na tym polega rozwój gospodarki.wszyscy ma tym zyskuja,mieszkańcy maja nowa droge,nowe inwestycje w mieście,no cóż miasto sie rozwija Tyle...

  • wulc

    Ze też człowiek co chwila potyka się o matoła!!!!Dobrze ,że się za to wzięli, zarobili pięć razy tyle, na tym polega rozwój gospodarki głosi użyteczny matoł!!!! Ciekawe skąd takie wieści i skąd ta skromność??? A może zarobili 20 razy tyle ile wydają???? Według tego do czego udało mi się dogrzebać to działka poszła za około 6 milionów, zaś miasto wyda 5 milionów na drogę ile będą kosztowały przyłącza wody , kanalizacji, energii i gazu - jak wyżej napisano tych spraw BIP nie obejmuje!!!Jak już wspomniałem wypowiadam się tu jako lokalny głupek, a mimo to wychodzi mi na to,że do planowanych tam 79 domów nasze miasteczko dopłaci do każdego z nich po około 90000zł !!!!A co ????Nie stać nas???Nas nie stać na własnego słomianego misia??? Przecież to MY nawet ponad dwa razy tyle co do jednego dodamy domu - czyli nawet całe 190000zł przeznaczyliśmy w tegorocznym budżecie na mieszkania socjalne!!!Fajnie wygląda to zderzenie??? To może już lepiej było sprzedać ten grunt pod uprawę bambusa, albo innej głupoty i pobierać podatek w takiej samej wysokości ale bez tych dopłat znanych i nieznanych!!!

  • wulc

    Dla jasności jako lokalny głupek tłumaczę i objaśniam !!!To tak jak bym sprzedał swoje mieszkanie , a uzyskane ze sprzedaży pieniądze wręczył nabywcy aby je sobie wyremontował!!! Tym sposobem nie mam ani mieszkania ani pieniędzy!, ale zdaniem niektórych mam mam biznes!!

  • antyPO

    A tyle się o tym mówi:-/ Piłeś? Nie pisz!

  • wulc

    Chciałbym jeszcze tylko dodać ,że to sami mieszkańcy marzyli od lat aby dotować dewelopera !Zresztą jak zawsze całość podlano propagandowym cuchnącym sosikiem rodem z partii POmyjowej z naciskiem na szkolę parking dla niepełnosprawnych i inne bzdety dotyczące szczęśliwości hołoty!!!Jak się komuś chce to może sobie sprawdzić ,że te cuda opisane kończą się około 213 metrów od ul. Żelaznej , a roboty obejmą 900 metrów ulicy Chrobrego - czyli około 687 metrów - ponad trzy czwarte inwestycji to taki mały dodatek do tego cudu mniemanego- tak przy okazji!!!Ni mogę tylko pojąć jak radni tak pilni i uważni zgodzili się na to,że Chrobrego to główna arteria miasta i klepneli największe pieniądze wydane z budżetu pójdą na budowę pod nazwa remontu drogi na hałdzie oficjalnie i nieoficjalnie prowadzącej do nikąd!!!

  • Zzzz

    Niewatpliwie zarejestrowano glosowanie tej niepotrzebnej inwestycji i Ci radni ,ktorzy glosowali za budowa drogi beda odpowiadac w prokuraturze i po rozliczeniu nastapi przypisanie do zwrotu poniesionych kosztow.

  • wulc

    Nasze miejskie wodociągi jak wyżej opisano zleciły samym sobie budowę sieci wodnej i kanalizacyjnej w rejonie ulicy Lotniczej!!!każdy matoł może spojrzeć na plan miasta i stwierdzić,że na ul. Lotniczej niczego nie ma. tak więc kolejny klocek dozbrajania terenu już nie na koszt miasta , ale miejskich wodociągów i jak napisano " nie są objęte przedmiotem widniejącego na BIP zamówienia." A koszt tego prezentu stanowi zapewne tajemnicę spółki, miasta i całego NATO dlatego wara hołocie od tego!!!W tym przypadku sprawa jest prosta wydatki na ten cel wliczy się w cenę wody i będzie git!!!Tym sposobem babcia z licha renciną mieszkająca np. w lipińskich slumsach oszczędzająca na wodzie i lekarstwach będzie dotowała dewelopera i przyszłych mieszkańców apartamentów!!!Babcia donatorka spokojne sobie umrze w swojej zagrzybionej i cuchnącej "ańcli" nieświadoma do końca swojego altruizmu względem znacznie od niej bogatszych!!!

  • wulc

    Może wreszcie ktoś z radnych zapyta i opublikuje: za ile sprzedano działki pod "Paryż" i ile do tego zakupu dopłaci miasto poprzez budowę drogi dojazdowej i doprowadzenie kanalizacji i wody ???I kto zapłaci za doprowadzenie gazu i energii elektrycznej???Tzw remont ulicy Chrobrego to plucie w gęby tubylczej ludności, która jak wynika z powyższego pasjami lubi być opluwana i okpiwana jak ostatni śmieć!!! Towarzysze radni DO ROBOTY!!!!

  • wulc

    Miasto sprzedało pod budowę mieszkań nieuzbrojona działkę. Teraz za miejskie grosze wybuduje drogę do tych działek jak również - co wyżej opisano nasze własne wodociągi doprowadzą do osiedla wodę i kanalizację!!! na filmiku wyraźnie widać,że ta zła droga na dzień dzisiejszy do nikąd nie prowadzi pomijam szkołę i przedszkole. Reszta to układ z budowniczym osiedla co wyraźnie widać na załączonej mapce!!!

  • urzędnik

    Sprzedali nieuzbrojone żeby cena była niska a potem dopiero dozbrajają, takie myki sobie robią ale są na to paragrafy

  • Wery Good

    Dlatego to zainteresowanie 3literami

  • max pobożny

    to się nadaje do cba

  • Fashion

    Prezydent Polski w Londynie jeździł taksówka a Kostempski chce auto za 200 tys ze skórzaną tapicerką

  • xx

    Zawiadomienie o niegospodarności do prokuratury jest niezwłocznym obowiązkiem Radnych ,tych z po tez., ponieważ w najbiedniejszej gminie Polski taki wydatek z budżetu jest przestępstwem . Zakup środka trwałego za 199.000, oo powinien być uzgodniony z władzą ustawodawczą miasta, Nadmieniam ,że zatwierdzony budżet jest przeznaczony na rozwój miasta, a nie na nowy samochód dla prezydenta.Ostatnio samochód był zakupiony w 2011r . za 100.000,oo

  • Ave

    Prezydent Polski rozbija się kolumnami po kraju na narty do Wisły etc. to mnie też boli ;)

  • xxxxxxxx

    Ale Prezydent Polski to jest ktoś i jeżdzi taksówką.

  • Ave

    Hahaha, widzę wyznawcy jedynie słusznie panującego pis'u minusują hahah Rozumiem, że zasada "Nam Wolno, Wam nie" obowiązuje na całego haha,,, a no tak, Rasa Panów :)

  • xx

    do ave. co za brednie, wstyd.

  • Jarki

    A kiedy remont ul.Bytomskiej od ul.Chorzowskiej do ul.Krasickiego? !!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.