Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Tradycyjna procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2023-06-08 10:00

Dzisiaj po uroczystej mszy świętej z kościoła pw. św. Augustyna w dzielnicy Lipiny wyruszyła tradycyjna procesja Bożego Ciała. Na czele kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci w tradycyjnych, śląskich strojach. Co jeszcze sprawia, że to jedyna taka procesja na Śląsku?

Tradycyjna procesja Bożego Ciała w Lipinach

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii p.w. św. Augustyna w Lipinach rozpoczęła się od mszy świętej o godzinie 8:00. To tutaj rozpoczęła się tradycyjna procesja Bożego Ciała w Świętochłowicach. Trasa procesji wiodła ulicami: Chorzowską, Bukową, Barlickiego, Okrzei, Świdra, Oświęcimską, Żelazną, Sądową, Moniuszki, aż do ulicy Pieczki 11, gdzie zlokalizowany był ostatni z czterech ołtarzy.


Tradycyjne stroje regionalne to wizytówka Lipin

Procesja Bożego Ciała w Lipinach uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, a na pewno najpiękniejszą na Śląsku. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy w ten uroczysty dzień ubierają tradycyjne śląskie stroje – od najmniejszych dzieci, aż po osoby w podeszłym wieku. Nie było inaczej i tym razem, a piękna pogoda dodatkowo dodała uroku uroczystej procesji ulicami Lipin. Tradycyjnie nie zabrakło starych chorągwi kościelnych, przystrojonych okien kamienic i religijnych wzorów z kwiatów na drodze procesji.

Co roku w barwnym orszaku biorą udział prawdziwe tłumy! W procesji uczestniczą nie tylko świętochłowiczanie, ale i mieszkańcy okolicznych miast, których przyciąga niesamowita atmosfera tego dnia i wyjątkowa oprawa. 


Tradycja organizacji barwnych procesji jest stara jak same Lipiny?

Mieszkańcy nie pamiętają już kiedy powstał zwyczaj tak podniosłej celebracji. Prawdopodobnie pierwszy raz procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 roku. Dokładna data pierwszej procesji nie jest jednak znana. Dziś, do Lipin przyjeżdżają wierni z różnych rejonów województwa śląskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Bidok

  Widzioł zech płatki moich piwonii

 • Zefel-Knefel

  Bawi Lipiniorze za ta pjykno Procesajo.uona je nojlepszo na OS a te ludowe klajdy som richtch super.Dziynki wom za ta robota!!!

 • SZOK

  Dzioboł dla ODZYSKANIA KORYTA udaje ŚWIĘTOSZKA i ŁOGONEM na msza chce nom w Świonach dzwonić

 • krist

  nasz były prezydent jeszcze nie siedzi? i dalej się lansuje na świonach? nawet baldachim mu nie pomoże hahaha

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również