Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Sesja RM: prezydent uzyskał od Rady Miasta wotum zaufania i absolutorium

 • Dodano: 2019-06-24 15:15, aktualizacja: 2019-06-24 16:24

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta udzieliła prezydentowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2018. Jest to jednak sytuacja dość osobliwa, ponieważ wotum dotuczyło przede wszystkim rządów poprzedniego prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego, który przecież dopiero w listopadzie ubiegłego roku w efekcie przegranych wyborów zszedł z urzędu na rzecz Daniela Begera.

Rada Miasta udzieliła prezydentowi Danielowi Begerowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu

A zatem głosowanie dotyczyły 11 miesięcy rządów Dawida Kostempskiego oraz 1 miesiąca rządów Daniela Begera. Ponadto prezydent zaprezentował pokrótce Raport o stanie gminy Świętochłowice za rok 2018 - raport ten miał być przedmiotem publicznej debaty, w której głos mieli zabrać również mieszkańcy - niestety ze względu na znikome zainteresowanie ze strony mieszkańców taka debata nie odbyła się z ich udziałem.

O głosowaniu nad wotum zaufania mówił również Zbigniew Nowak, przewodniczący Rady Miasta Świętochłowice:

To wotum zaufania do obecnej władzy, ale tak naprawdę za działalność roku mijającego, przynajmniej za te 11 miesięcy, To wotum oddajemy dwóm włodarzom: temu, którego dzisiaj tu nie ma (były prezydent Dawid Kostempski był na sesji nieobecny - przyp. red.) oraz obecnej władzy. Tak to wygląda pod względem formalno-prawnym, że jeżeli nie ma ciągłości władzy, jest nowy prezydent, udzielamy bądź nie udzielamy wotum zaufania obecnemu prezydentowi ale za działalność ubiegłego roku. Sytuacja jest dość nietypowa (...). Ja jako zwyczajny radny proszę wysoką radę o udzielenie wotum zaufania prezydentowi. - mówił przewodniczący RM Zbigniew Nowak.

Wynik głosowania w sprawie wotum zaufania był jednoznaczny: za 16, przeciw 0, 1 wstrzymujący się. Ponadto 2 radnych w wyniku nieporozumienia jakiego doszło przy głosowaniu nie oddało głosu, w związku z tym o reasumpcję głosowania zawnioskował jeden z nich, Bartosz Karcz. Jednak ze względu na jednoznaczny wynik głosowania przewodniczący Zbigniew Nowak nie zarządził ponownego głosowania. Ostatecznie wotum zaufania dla Daniela Begera zostało udzielone.

Za udzielenie zaufania podziękował prezydent Świętochłowic Daniel Beger:

Bardzo się cieszę, dziękuję za to głosowanie. Świadczy ono o tym, że państwo podejmujecie decyzje samodzielnie. (...) Mam nadzieję, że te decyzje podejmujecie świadomie i odpowiedzialnie, bo to państwo podejmujecie odpowiedzialność razem ze mną za to, co się w mieście dzieje. Też chciałbym, aby te spory zniknęły z sesji Rady Miejskiej, również z Internetu - mówił po udzieleniu mu absolutorium prezydent Świętochłowic Daniel Beger. 

O udzieleniu wotum zaufania prezydent poinformował również na swoim profilu w serwisie Facebook.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z XVI sesji Rady Miasta Świętochłowice

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • ???

  Czy Pani radna Beger jest niemową? czy nie ma nic do powiedzenia? żadnych wniosków, przemyśleń, propozycji, jeszcze nie widziałam jakiegokolwiek jej wystąpienia w jakiejkolwiek sprawie, ciekawe

 • Taka prawda

  Manekin do pobierania pieniędzy!

 • Mieszkanka

  Świony kwitną i to dosłownie, skwery zarośniete metrową trawą, śmieci wszędzie pełno, kto idzie o 5.00 rano do pracy to widzi i tłum meneli grzebiacych w koszach na smieci i czekajacych na otwarcie spożywczaka, kac ich meczy. Rozdawnictwo kasy menelom też kwitnie w najlepsze.

 • Włodek W.

  Hala? A czy młodzież ma wymiarowe sale gimnastyczne, boiska, bieżnie i piaskownice? Czy jest ta hala aż tak mieszkańcom potrzebna, czy będzie wykorzystana? Ranking by wykazał chyba inne potrzeby? Może kino, małe centrum handlowe, kultura. Póki co pieniądze zostawiamy w CH innych miast, a ludzie by mieli pracę. Od kierowników po sprzatających. Hala gdzie? Zamiast stadionu;)

 • Anka z zaścianka

  Radni udzielili wotum zaufania bo inaczej się nie dało, nad karkami mieli miecz komisarza a 2000 koła piechotą nie chodzi. Ciekawe czy gdyby funkcja radnego była "pro publico bono" też by się tak ochoczo garnęli do rządzenia?

 • Taka prawda

  Święte słowa!Z tym komisarzem to ściema,doskonale wiedzą że gdyby wszedł komisarz to ta banda kłamczuchów i oszustów wyleciała by na zbity pysk co do sztuki.

 • Cogito

  Pracownicy UM pokazali Begerowi środkowy palec. Dwa razy zmieniał termin imprezy integracyjnej i nikt się nie zgłosił musiał odwołać imprezę. Na spotkaniach z Kostempskim były zawsze tłumy. To mu powinno dać do myślenia ale trzeba by było myśleć. To swoiste wotum (nie)zaufania pracowników do szefa. Rekordowa ilość doświadczonych urzędników na zwolnieniach lekarskich, to też o czymś świadczy. Czegoś takiego nie było nigdy za poprzednich prezydentów.

 • Ala

  Na zwolnieniach są lenie pierwszej wody. Byli pupile P.Kostempskiego .Nie przywykli do pracy tylko do wysokich wynagrodzeń i nagród.

 • Miś Uszatek

  Na imprezach z delfinem były tłumy - a kto by się odważył nie przyjść?

 • Cogito

  Jeszcze chwila i Beger zostanie sam z ,,Garstką" przyjaznych hahah...powodzenia, to osobowość nie nadająca się do zarządzania, po prostu

 • Tomek S.

  Daniel, kochom Cie

 • hanus

  Ale jaja. Wotum zaufania za wybitne osiągnięcia za 2018rok. Pytam się w czym.

 • Mieszkaniec

  A czy lekkość wydawania kasy mieszkańców, organizowanie koncertow za darmo, jak z chęcią symboliczne 20zl by dał, zniszczenie stadionu na szybko, który przez kejne lata mógłby być jaki był słowem zadłużanie miasta to ok? No niestety nasze miasto, to nie Katowice :( Kamienice zaniedbane, dzieci w szkołach czy przedszkolach na starym sprzęcie od lat, ścieżki spacerowe zaniedbane, czyli na pokaz się działo, a zaniednano to co dla mieszkańca ważne.

 • miejscowy

  W obsryłaniu poprzednika i szkalowaniu miasta- To poprzednik dostał votum zaufania za 11 m-cy rządzenia.

 • Ala

  Poprzednik zrobił wszystko aby teraz musiał być wprowadzany program naprawczy.Amnezje macie ?

 • zefel

  "Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego". Skoro udzielono absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 to znaczy, że budżet został wykonany prawidłowo a niestety Begera wtedy nawet nie było w R, więc coś mi się tutaj nie zgadza. Od listopada 2018 obecny prezydent ciągle krytykuje postępowania poprzednika a teraz nagle się cieszy, że radni stwierdzili prawidłowość działań finansowych Kostempskiego. Czysta schiza.

 • Jan

  Wreszcie niech ucichnie tej hejt, obrażanie nowej władzy. Za wiele stara ekipa miesza, niech uszanuje demokrację. Pewne kroki są ok i mieszkańcy zadowoleni, że tramwaj już jeździ, szkoły i żłobki przetrwały, ekologia priorytetem. I wreszcie nie będzie inwestycji ponad możliwości typu fontanny, stadiony, mijanka. Skupić się trzeba na problemach, a nie awanturach politycznych!

 • Henio

  Żeby chociaż śmieci się nie walały i trawa była skoszona na skwerach, róg Wyzwolenia i Pocztowej nawet tam nie widac zasadzonych drzewek. Syf,kiła i mogiła.

 • Marek .

  Trzeba zaznaczyć że obecny prezydent został nim oficjalnie dopiero 22 listopada 2018 roku , tak że nie bardzo miał wpływ na to co się w 2018 roku działa to tak naprawdę poparcie dla działań prezydenta Kostempskiego . I to czy się wam coś podoba czy nie .

 • Ala

  Nie udziela się absolutorium byłym władzom.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.