Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Będzie 70% podwyżki opłaty śmieciowej? Jutro głosowanie nad jej podniesieniem do 22 zł!

 • Dodano: 2019-07-03 13:15, aktualizacja: 2019-07-03 14:38

Na zwołanej na jutro w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta zapadnie decyzja w sprawie podniesienia opłaty za wywóz śmieci - nowa stawka ma wynosić aż 22 złote miesięcznie!. Wzrost wyniesie zatem 70%!

Dla czteroosobowej rodziny jest to dodatkowy koszt 432 złotych rocznie!

Warto zwrócić uwagę, że jest to koszt na osobę, w związku z czym np. w przypadku czteroosobowej rodziny wyniesie 432 złote rocznie!

To nie wszystko, odbiór odpadów z ogródków działkowych wzrośnie jeszcze bardziej, bo z kwoty 48 zł zmieni się na 105 zł - podwyżka wyniesie więc ponad 100%.

Do sprawy odnieśli się już niektórzy świętochłowiccy radni w portalu społecznościowym:

Podwyżki są konieczne. Wszystkie gminy w Polsce podnoszą opłaty za śmieci. Wzrastają ceny paliw, energii elektrycznej, rosną koszty pracy. W mojej ocenie 70 procent to jednak ogromny przeskok i na pewno warto się tej kwocie jeszcze raz przyjrzeć. Wnioskodawca w uzasadnieniu – niestety - nie prezentuje też żadnych wliczeń, nawet tych szacunkowych. A dla czteroosobowej rodziny miesięczne opłaty wzrosną o ponad 36 zł - pisze radny Łukasz Respondek.

Z kolei Bartosz Karcz zauważa, że radni znów zostali postawieni przed faktem dokonanym, bez konsultacji i spotkań, ze stosunkowo krótkim czasem na rozpoznanie sprawy:

I znowu, jak zwykle z dnia na dzień bez konsultacji. Bez wcześniejszych spotkań z radnymi. Bez informowania z należytym uprzedzeniem mieszkańców!!!! Bez szczegółowego uzasadnienia. Sesja Rady Miejskiej w najbliższy czwartek rano. Zwołana na niecałe 40 godzin wcześniej. Wszystko byłoby w porządku gdyby sprawy były niecierpiące zwłoki. Tak nie jest jednak w tym przypadku. Każda z uchwał jest oczywiście ważna ale powinny być procedowane w normalnym trybie, określonym w art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - zauważa radny Bartosz Karcz.

Niestety w uzasadnieniu zgłoszonej przez Daniela Begera uchwały nie ma żadnych wyliczeń, na podstawie których stawka zostanie tak drastycznie podniesiona, więc zapewne więcej na ten temat dowiemy się podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta.

Jutrzejsza sesja będzie transmitowana na żywo na naszym profilu Facebook - już dziś zapraszamy do oglądania.

Zobacz także

Komentarze (68)    dodaj komentarz »

 • Jaś

  Świętochłowice, pod względem powierzchni, są najmniejszym miastem w GOP-ie. Jest więc oczywistym, że długość tras wywozu jest także najniższa. Mieszkańcy naszego miasta mają także najniższe dochody co skutkuje mniejszymi zakupami a tym samym mniejszym tzw. "wskaźnikiem nagromadzenia". Mimo tego, że śmieci jest mniej i ilość przejeżdżanych kilometrów jest mniejsza to - ceny są najwyższe! Obawiam się, że "ktoś nas robi w konia"!

 • Henry

  Na wsiach na wysp jadą po 90km u nas wysyp mają pod nosem a opłata 3razy wyższa Kpina.

 • Dzierzgoń'SKY

  W Dzierzgoniu opłata za wywóz śmieci od 1 lipca br. to 18,00 zł (UCHWAŁA NR VII/66/2019RADY MIEJSKIEJ W DZIERZGONIU z dnia 24 maja 2019 r.)

 • pan garażowy

  Jeszcze jedna uwaga dotycząca odbioru śmieci z garaży!" worek należy wystawić o godz 6.00 w dniu odbioru" Chyba was poj.....ło Tak wygląda wasze działanie,zapłacić i najlepiej nic nie wystawić bo mało komu będzie się chciało wstać przed szóstą po to aby tylko wystawić worek ze śmieciami przed garaż! Kpina totalna! Teraz wiecie dlaczego wokoło kaliny jest taki syf! Sami swoimi głupimi decyzjami doprowadzacie do tego że niektórzy wolą śmieci wywalić w krzaki. Ale czego można oczekiwać od karierowiczów dla których liczy się tylko stołek i idąca za tym kasa.

 • Świętochłowicka39

  Szanowny panie my też mamy garaż i nie ma problemu dla nas wystawić śmieci wieczorem dzień wcześniej a z tego co wiem to w mpuk pracują od 6.00 ja nie chcę nikogo bronić ale widzę że dookoła sąsiedzi też tak robią jak idę po samochód około godziny 8.00 jest już czysto

  • Świętochłowicka39
   2019-07-04 18:43
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • pan garażowy

  Oczywiście że nie ma problemu! Można nawet tydzień wcześniej wystawić,tylko tyle że już na drugi dzień rano worek jest rozerwany i przekopany przez menelstwo szukające skarbów. A część śmieci wala się po okolicy. Tak że te mądrości lub uwagi proszę sobie zostawić bo ja wiem o czym mówię.

 • Świętochłowicka39

  Widać mieszka pan w takiej dzielnicy bo u nas tak nie jest no chyba że wystawia pan jak to napisał tydzień wcześniej.My wieczorem wystawiamy i jakoś się nie zdarzyło żeby ktoś coś zrobił

  • Świętochłowicka39
   2019-07-08 13:09
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • pan garażowy

  Ta miesiąc wcześniej.Proszę przeczytać z zrozumieniem co jest napisane a nie tworzyć domysły. Postawienie kontenera na tydzień rozwiązało by problem,ale co tam będę język strzępił. Nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni więc nie będę płacił za śmieci których nie wystawiam.

 • dłuto

  Co już blokada komentarzy?Wole media hahaha

 • Macgyver

  Olewanie wszystkiego na każdym kroku! Paru gałęzi nie mogą przyciąć żeby chodnikiem można było normalnie przejść,ale szczycą się że założyli stronę internetową pt. Naprawmy to! A tam zamiast naprawiać to olewają to! Złóżcie kwity o wykup mieszkania (ponoć miasto potrzebuje pieniędzy) tam też na wszystko mają czas! Najprościej jest natomiast podnieść opłaty i golić tych co jeszcze płacą,no bo od tych drugich za chiny kasy nie potrafią ściągnąć! Można by jeszcze całą litanię wymienić tych usprawnień i ulepszeń,a prawda wygląda tak że w zasadzie nic się nie zmieniło a nawet jest jeszcze gorzej niż było. Wstyd mi za to że glosowałem na tych ludzi.

 • Bartek K.

  No proszę jak wszystko poleciało na łeb na szyję. A tak rozkwitalo nasze miasto.Gałęzie odrosly. Wszystko olane a było suche. Co było ulepszone znowu nie jest .Aj waj .I tak można pieprzyc bez końca.

 • Daniel z lasu

  Tak jak ty pieprzysz?

 • Grzesiek

  Mafie śmieciowe - mówi to Państwu coś

 • wieloletnia mieszkanka Korei

  Pan przewodniczący Rady Miasta w miejscu swojego zamieszkania , gdy nie był u władzy to na tablicy powywieszane mia l informacje jaki jest aktywny w zapytaniach do władz miasta. Jak tylko po tylu latach nareszcie objął jakieś stanowisko w Radzie Miasta to aktywność informacyjna spadła do zera. Poza informacjami o akcji humanitarnej czy imprezie typu disco polo śląskie nic nie ma.i to jest bardzo ciekawe.

  • wieloletnia mieszkanka Korei
   2019-07-04 10:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ze związków

  Bo przedtem był związkowiec łamane przez radny a teraz jest Pan Przewodniczący a w związkach go nie uraczysz. A kasa na konto leci.

 • jo

  Wybraliście takiego gada to macie,tylko łape w naszej kieszeni trzyma bo to najłatwiej.Zamiast sam działać to nas łupi

 • chfhcvoj

  To jest ku#wa skandal! W domu mam wiecej koszy na smieci niz misek! Nie dosc, ze sami musimy je segregowac to jeszcze trzeba placic kokosy za to! Niech podnosza jak chca ale niech za te pieniadze sami to segreguja! Mam pojemnik na biodegradowalne, na plastik, na metal, na papier, zaraz bede miala na zuzyte ku#wa powietrze! Do ch#ja wafla! Juz mnie szlag trafia! Jak jestem spokojna tak mnie ta sytuacja rozwala na strzepy!

 • Ten

  Podziękuj begerowi za ten syf co nam zgotował

 • cogito

  Ciekawość każe mi zapytać czy śmieci są również selektywnie odbierane? Pytam bo u mnie stoi jeden pojemnik na bio i drugi na selektywne (tzn papier, plastik, metal) bez podziału na frakcje. Szkło jedynie osobno. Selektywne są segregowane na sortowni (mam taką nadzieję). Jak u Was wygląda sprawa odbioru? Bo mam wrażenie, że ktoś tu podwójną robotę musi robić.

 • Zniesmaczony wyborca

  Dziady kalwaryjskie nie potrafią kasy od dłużników ściągnąć,ale ciągle łapska wyciągają od mieszkańców uczciwie płacących co miesiąc! Już za wodę cichaczem podnieśli o dwa złote a teraz za śmieci. Może za oddychanie będzie jakaś opłata? A dłubacz siedzi cicho,zrobił kloca do własnego gniazda,wychwalał pod niebiosa jaki to ten paprykarz jest ach i och i co to on niby nie zrobi i co? Łapa w nocniku a w niej klocek.

  • Zniesmaczony wyborca
   2019-07-04 08:44
  • Ocena:
  • odpowiedz

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.