Oszczędzanie może wydawać się łatwe, ale kiedy przyjdzie zmierzyć się z nagłymi pokusami lub spadkiem poziomu mobilizacji, okazuje się, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Aby ułatwić sobie proces oszczędzania, poznaj siedem skutecznych zasad, które pomagają w organizacji i sprawią, że gromadzenie oszczędności staje się satysfakcjonujące i przede wszystkim efektywne.
1. Trzymaj się wyznaczonych celów
Jeśli planujesz oszczędzać pieniądze, musisz określić sobie pewne warunki i zasady, według których będziesz postępować. Wyznacz cele na podstawie zarobków, systematycznych wpływów i miesięczne wydatki. W tworzeniu strategii ważne są także Twoje dążenia, czyli to, jak dużo i jak szybko chcesz oszczędzić. Pamiętaj, żeby zachować rozsądek i odpowiedzialność. Analiza finansów pomoże Ci ułożyć realny plan, który będzie uwzględniał Twoje możliwości. Nie stawiaj sobie niewykonalnych zadań i nie wyznaczaj zaporowych kwot, bo one tylko zniechęcają Cię do oszczędzania.
2. Kontroluj stan swoich finansów
Monitorowanie wydatków i wpływów na konto to ważny aspekt oszczędzania, ponieważ dzięki niemu cały czas masz wiedzę na temat kondycji swojego budżetu, więc możesz zaplanować pewne wydatki z wyprzedzeniem i reagować na nagłe sytuacje. Nie zapominaj, że w oszczędzaniu znaczenie ma pewna elastyczność. Jeśli nie jesteś w stanie odłożyć tyle, co zwykle, to śmiało zrewiduj kwotę i nie narażaj się na obniżenie standardu życia.
3. Nie postępuj pochopnie
Po pewnym czasie oszczędzania zgromadzone środki mogą zacząć Cię kusić, a Ty będziesz czuć potrzebę ich szybkiego skonsumowania. W takiej sytuacji miej na uwadze swój pierwotny cel i pozostań lojalny wobec przyjętej strategii. Nie ulegaj emocjom czy namowom znajomych. Każdy większy zakup przemyśl na spokojnie, w czym pomoże Ci zasada 24 godzin, o której piszemy poniżej.
4. Stosuj zasadę 24 godzin
Jeśli poczujesz nagłą chęć zakupu kolejnych pięknych butów bądź pod wpływem promocji jesteś o krok od zapłaty za nowy gadżet elektroniczny, zastosuj sprawdzoną zasadę 24 godzin. Polega ona na eliminacji emocji, które działają podczas zakupów pod wpływem chwili: zrezygnuj z kupna i daj sobie czas na zastanowienie. Po 24 godzinach zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz danego przedmiotu. Może okazać się, że Twoje nastawienie się zmieni, a pieniądze ciągle będą w portfelu. Podobnie postępuj w przypadku zaciągania szybkich pożyczek, o których przeczytasz pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowka-24-7/.
5. Korzystaj z okazji
Oszczędzać można poprzez odkładanie pieniędzy, ale także wybierając korzystne oferty. Mniej pieniędzy wydasz w sklepie z atrakcyjnymi cenami lub szukając salonów oferujących programy lojalnościowe. Dodatkowo możesz śledzić informacje o promocjach na interesujące Cię wyroby czy wyjeżdżać na wakacje last minute.
6. Zwracaj uwagę na drobnostki
Oszczędzając, często trzymamy się zasad, jeśli chodzi o większe wydatki, ale zapominamy się przy drobniejszych. Okazuje się, że wysoka częstotliwość mniejszych wydatków, na przykład codzienny zakup kawy, przekąsek czy słodyczy, może na koniec miesiąca skutkować całkiem pokaźną kwotą. Nie oznacza to, że masz całkiem zrezygnować z przyjemności i zachcianek, ale po prostu kontroluj się i nie przesadzaj z rozrzutnością.
7. Wybieraj korzystne produkty bankowe
Przy zakładaniu konta i wyborze rozmaitych produktów bankowych zawsze sprawdzaj obowiązujące warunki i stawiaj na najbardziej atrakcyjne oferty. Zwracaj uwagę na koszty prowadzenia rachunku czy występujące opłaty dodatkowe. Zgromadzone oszczędności umieszczaj na możliwie najlepiej oprocentowanych lokatach lub inwestuj w obligacje skarbowe czy fundusze inwestycyjne. Dzięki temu zgromadzone środki będą pracować same na siebie. Więcej porad finansowych i porównań produktów bankowych znajdziesz pod adresem sowafinansowa.pl.