Wiadomości z Świętochłowic

Będzie ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. I to bardzo szybko!

  • Dodano: 2020-10-28 08:30, aktualizacja: 2020-10-28 08:45

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska zarządziła ogłoszenie wyroku TK w sprawie aborcji. Ma to się stać najpóźniej 2 listopada.

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, jaki podjął Trybunał Konstytucyjny ma zostać niezwłocznie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tak zarządziła prezes TK, Julia Przyłębska. Wg Rządowego Centrum Legislacji – ma się to stać nie później, niż 2 listopada.

Wyrok ws. aborcji Trybunał Konstytucyjny ogłosił 22 października, orzekając jako niezgodne z Konstytucją RP prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Takie orzeczenie TK zapadło większością głosów, tylko dwóch sędziów trybunału złożyło w tej kwestii zdanie odrębne.

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, iż niezgodne z polską konstytucją jest przerywanie ciąży, jeżeli przesłanka jest eugeniczna. A to oznacza, że zgodnie z polskim prawem, aborcji będzie można dokonać już tylko w dwóch przypadkach – jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia matki, a także kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża nastąpiła na skutek czynu zabronionego – np. gwałtu.

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego,w setkach polskich miast kobiety wyszły na ulice. Protesty trwają nieprzerwanie od ubiegłego czwartku i z każdym dniem przybierają na sile.

Co oznacza decyzja prezes TK o publikacji wyroku ws. aborcji? To, że wyrok zostanie opublikowany niezwłocznie w odpowiednim dzienniku urzędowym – w takim, w którym publikowana była ustawa z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – czyli w Dzienniku Ustaw.

Jak informuje TVN – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało już wydane i trafiło do Rządowego Centrum Legislacji. W Dzienniku Ustaw pojawi się najpóźniej 2 listopada. Wyrok TK ws. aborcji znajdziecie TUTAJ

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • antyPiS

    Będą mieli krew i cierpienie całych rodzin! Tego chce ta władza? Obłudnicy z Bogiem na ustach, a z diabłem w sercu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.