Wiadomości z Świętochłowic

"Bezpieczeństwo nad wodą" w Świętochłowicach. Policjanci patrolują miejskie akweny

 • Dodano: 2023-07-21 07:30, aktualizacja: 2023-07-21 07:49

W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", świętochłowiccy mundurowi prowadzą działania, które mają na celu promowanie bezpiecznych kąpielisk oraz podnoszenie świadomości mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych.

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą!". Kampania ochrony kąpielisk w Świętochłowicach

W okresie letnim świętochłowiccy policjanci podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie miasta, informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli, gównie dla życia i zdrowia. Z uwagi na to, że do rozpoczęcia wakacji został zaledwie jeden dzień oraz odnotowane przypadki utonięcia na terenie województwa śląskiego mundurowi nie tracą czujności i apelują o zachowanie rozwagi. Policjanci przypominają, że kąpiel w miejscu zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii.

Świętochłowiccy mundurowi nie tracą czujności i systematycznie patrolują okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie zbiorników wodnych. Mundurowi pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone i wskazują główne zasady (które przypominamy poniżej), jakie należy przestrzegać. Jednocześnie wzorem lat ubiegłych prowadzą działania o nazwie "Bilet na basen zamiast mandatu" w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Akcja, którą stróże prawa prowadzą już po raz siódmy, ma na celu promowanie bezpiecznych kąpielisk oraz podnoszenie świadomości mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych. Osoby ''złapane'' na kąpieli w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz, zamiast mandatu otrzymują od policyjnej profilaktyk bilet na basen. Tak jak w poprzednich latach policjanci przekazują także profilaktycznie bezpłatne bilety osobom przebywającym i odpoczywającym w okolicy akwenów. Wszystko po to, aby przestrzec ich samych przed kąpielą w miejscu, gdzie jest ona niebezpieczna oraz aby zachęcić ich do promowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Dzikie kąpieliska to ryzyko!

Najbliższe prognozy pogody wskazują, że za kilka dni czeka nas słoneczny i gorący czas. Mogą się znaleźć osoby, które zapragną pierwszych kąpieli w miejscowych akwenach. Pamiętajmy jednak, że wszystkie tzw. "dzikie kąpieliska" na terenie Świętochłowic nie są przeznaczone do kąpieli.

Na kąpiących się pomimo zakazów i ostrzeżeń, czekać będą wysokie grzywny.

Nie każdy bierze sobie apele policjantów do serca, dlatego stróże prawa systematyczne patrolują okolice zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby dzielnicowi sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie akwenów. Pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli.
Przypominamy również o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych, z których część opisana jest poniżej, a kilka najważniejszych zawartych jest w załączonej grafice.

W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", świętochłowiccy mundurowi prowadzą działania, które mają na celu promowanie bezpiecznych kąpielisk oraz podnoszenie świadomości mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych. Jedną z akcji prowadzonych przez świętochłowickich stróżów prawa jest "Bilet na basen zamiast mandatu". Wszystkie działania ukierunkowane są na to, by wypoczynek nie zmienił się w tragedię.

Pamiętajmy o korzystaniu z kąpieli tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników wodnych. Zawsze stosujmy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratownika. Nigdy nie skaczmy "na główkę" do nieznanej wody.  Zwracajmy uwagę na osoby obok nas, upewnijmy się, czy nie potrzebują naszej pomocy. Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Pływając łódką czy kajakiem, zawsze sprawdźmy ich stan techniczny, zawsze zakładajmy kamizelki ratunkowe. Podczas wodnych wypraw na bieżąco oceniajmy pogodę, szacujmy nasze możliwości. Warto zainstalować aplikację RATUNEK lub zapisać odpowiednie numery ratunkowe. Nie wchodźmy gwałtownie do wody bezpośrednio po opalaniu.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
 •  Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
 • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
"Bezpieczeństwo nad wodą" w Świętochłowicach. Policjanci patrolują miejskie akweny / fot. KMP Świętochłowice

Komentarze (6)    dodaj »

 • Wkurzony

  Policja na ULICE MIASTA bo wieczorami strach chodzić , elewacje budynków dewastowane , pijane bandy straszą i atakuja mieszkańców , parki są dewastowane .Policja gdzie jest ?????

 • gdzie jest Jaworek

  klauny ze szkółki chodzą w godzinach 16-18. Próbują wlepiać mandaty komu popadnie i jak nie znasz prawa to możesz dostać mandat za wymyślone wykroczenie. Na szczęście są na tyle głupi, że wystarczy zacząć rzucać dowolnymi paragrafami, wyjąć telefon, włączyć kamerkę i wtedy magicznie znika problem, a klauny śpieszą się, żeby znaleźć inną ofiarę...

 • marian56

  A kiedy policja zacznie patrolować ulice Świętochłowic ? PIESZO !!!!!!! Zaoszczędzicie na paliwie to komendant da wam premię

 • psy do budy

  Bo tu się publikuje tylko posty z pochwałami dla bolidzjandów, a krytykę usuwa. Mieszańce zamiast zająć się znalezieniem Jacka Jaworka, czy choćby Kamila Żyły to łażą po krzakach i straszą ludzi zgodnie z mottem "silni wobec słabych, słabi wobec silnych". Ja to już się na kiblu boje usiąść żeby mi z pod spodu kundel jakiś nie zaczął szczekać.

 • autochtōn

  To zwyczajne ograniczanie swobód obywatelskich i wyręczanie ludzi z myślenia. Tego nie pal, tamtego nie wyrzucaj, nie chodź tam i siam, kupuj kaski bo głowę rozbijesz itd., itp. A biznes się kręci... No i dziękuję redakcji za blokowanie moich postów, w sumie już z 10 nie zamieściliście.

 • Hilda

  To nie jest wyręczanie z myślenia, to myślenie za tych co nie myślą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również