Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczne zakupy w sieci! Bankowcy edukują

  • Dodano: 2024-05-17 07:45, aktualizacja: 2024-05-17 07:56

Pamiętajmy o bezpieczeństwie w trakcie zakupów online! Przestępcy dla potrzeb przestępstwa otwierają fałszywe sklepy internetowe oraz wysyłają e-mailem numer konta bankowego. Zastanów się pięć razy, czy zrobić taki przelew, bo to operacja nieodwracalna!

Znany polski aktor i satyryk przestrzega

- Pamiętaj, zawsze, zanim cokolwiek kupisz w sklepie internetowym, przeczytaj komentarze. Sprawdź opinie. Jeżeli będą złe, to omijaj ten sklep szerokim łukiem. Tak jak w życiu – kupuj tylko w sklepie, który znasz. I te super okazje. – jeżeli już musisz kupić, to zamów i płać przy odbiorze. Jak przyjdzie kurier, to przy nim sprawdź, czy dostałeś, co zamówiłeś – przestrzega Jerzy Kryszak w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji – Bezpieczne zakupy w sieci

Już prawie 90% Polaków kupuje w sieci. Jest taniej i szybciej. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. Przestępcy dla potrzeb przygotowywanego przestępstwa otwierają fałszywe sklepy internetowe, wysyłają mejlem numer konta bankowego, dlatego zastanów się pięć razy, czy zrobić taki przelew, bo to operacja nieodwracalna.

Jak temu przeciwdziałać – opowiada Jerzy Kryszak w filmie poniżej:

Bądź rozsądny

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości. Twarzami tegorocznej edycji są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wraz z bankami oraz Policją apelują:

  • Sprawdź, czy sklep internetowy korzysta ze znanego operatora płatności internetowych.
  • Sprawdź adres sklepu, czy nie ma w adresie literówki i ktoś nie próbuje wprowadzić Cię w błąd.
  • Płać kartą płatniczą i w razie oszustwa skorzystaj z chargeback-u.
  • Używaj wyłącznie aplikacji pobieranych z oficjalnych sklepów.
  • Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również