Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczni jeszcze przed feriami

  • Dodano: 2019-01-28 08:30, aktualizacja: 2019-01-28 08:48

Przerwa zimowa coraz bliżej. Za oknem śnieg, a to sprawia, że w głowach najmłodszych ferie praktycznie się już zaczęły.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach jak co roku będą przypominać najmłodszych o podstawowych zasadach bezpieczeństwa czy to w mieście czy też na stoku narciarskim.

Apelujemy do rodziców o włączenie się do edukacji swoich pociech

W myśl działań „Bezpieczne Ferie”, jak co roku, policjanci ze świętochłowickiej komendy będą przypominać dzieciom m.in. podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Apelujemy do rodziców aby także przyłączyli się do edukacji swoich pociech, gdyż dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze

Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.