Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczny powrót do szkoły ze świętochłowickimi policjantami

  • Dodano: 2020-09-01 07:45, aktualizacja: 2020-09-01 07:59

Świętochłowiccy policjanci przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego przez najmłodszych mieszkańców miasta. Mundurowi sprawdzają, czy w rejonach szkół oraz przejść dla pieszych znaki są prawidłowo ustawione, oraz czy są czytelne. Jednocześnie przypominają o zachowaniu ostrożności, bowiem wraz z początkiem roku szkolnego wzrasta natężenie ruchu drogowego w pobliżu szkół. Bezpieczeństwo uczniów, którzy już jutro rozpoczną kolejny etap swojej edukacji, jest w tym okresie jednym z priorytetów.

Początek roku szkolnego to bez wątpienia ważne wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty

To również początek codziennej drogi do szkoły i powrotu do domu. Droga ta każdego dnia powinna być bezpieczna, dlatego mundurowi ze świętochłowickiej komendy w pierwszym tygodniu powrotu dzieci i młodzieży do murów szkolnych obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonach placówek oświatowych. Policjanci ze świętochłowickiej komendy będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci m.in. poprzez dyscyplinowanie stwarzających zagrożenie kierujących, ale również poprzez przypominanie najmłodszym podstawowych zasad prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię.

Przede wszystkim jednak rodzice i opiekunowie muszą odpowiednio przygotować dziecko do samodzielności, poprzez częste rozmowy na temat zagrożeń i sposobów ich unikania oraz dając swoim zachowaniem właściwy przykład. Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i to od nas dziecko najwięcej się uczy.

Dziś po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, młodzież zawitała ponownie w mury szkolne. Dla wszystkich będzie to bez wątpienia inny niż dotychczas powrót. W związku z panującą w Polce epidemią koronawirusa koniecznym jest przestrzeganie obostrzeń sanitarnych, by nie narażać siebie i innych na zakażenie wirusem. Mundurowi miejscowej komendy każdego dnia dbają o to, by mieszkańcy miasta czuli się bezpiecznie. Apelują o to by świętochłowiczanie i osoby przyjezdne zachowywały 1,5 m odległości od innych w przestrzeni publicznej oraz obowiązkowo zakrywali usta i nos m.in. w komunikacji miejskiej, w sklepach i galeriach handlowych, a także w kościele i szkole.

Teraz gdy wakacje dobiegają końca a dzieci wracają do szkoły zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa to również priorytet miejscowej drogówki. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego jeszcze przed końcem wakacji przeprowadzili kontrole oznakowania w okolicach szkół i przejść dla pieszych. Sprawdzali, czy wszystkie znaki są czytelne oraz prawidłowo ustawione. Policjanci podjęli też działania związane z przeglądem oraz oceną dróg i ulic pod kątem bezpieczeństwa w rejonach wszystkich szkół i placówek oświatowych na terenie całego miasta.

Apelujemy do kierowców, by zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu szkół i przedszkoli głównie w okolicy przejść dla pieszych. Tym wszystkim, którzy wybierają się jutro do szkół na uroczyste akademie, przypominamy również, aby w trakcie parkowania pojazdu pamiętali o konieczności zachowania odległości 10 m pod przejścia dla pieszych i skrzyżowań, oraz min.15 m od tablicy informującej o przystanku komunikacji zbiorowej.

Mundurowi życzą wszystkim dzieciom sukcesów w nauce, przede wszystkim jednak bezpiecznej drogi do szkoły!

Przy okazji przypominamy podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:

  • dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat,
  • każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych,
  • pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
  • na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.

Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.