Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Bilans weekendowej wichury w Świętochłowicach - uszkodzone budynki, samochody, nagrobki

  • Dodano: 2019-03-11 07:15, aktualizacja: 2019-03-11 08:54

Wichura, która przetoczyła się w weekend przez Polskę poczyniła również duże straty w województwie śląskim - uszkodzone budynki i samochody, połamane drzewa, zerwane kable, odcięty prąd i mnóstwo interwencji straży pożarnej - wiatr pędził z prędkością przekraczającą nawet 100 km/h!

W całym kraju bez prądu było niemal 400 tysięcy odbiorców, a w samym województwie śląskim z jego odbiorem miało problem chwilami nawet 100 tysięcy odbiorców.

W sobotę w dziesięciu województwach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało wiadomościami SMS o zbliżającej się wichurze:

Uwaga! Dziś (9.03) wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz - brzmiała treść wiadomości.

I faktycznie, już w sobotę w nocy silny wiatr poczynił duże spustoszenia, a w niedzielę w nocy sytuacja się powtórzyła.

Świętochłowiccy strażacy w związku z wichurami interweniowali w ubiegły weekend 23 razy, przy czym tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek 13 razy. Wyjazdy były związane przede wszystkim z powalonymi drzewami, ale bilans szkód jest o wiele większy.

Powalone drzewa blokowały jezdnię, w jednym miejscu uszkodzeniu uległa również trakcja tramwajowa. Na cmentarzu przy ul. Wiśniowej drzewo przewracając się uszkodziło aż 15 nagrobków. W Świętochłowicach zerwane zostały trzy dachy wiat śmietnikowych, a także dach jednego garażu. Na trzech budynkach wichura uszkodziła pokrycie dachowe, na dwóch kolejnych nie obędzie się bez naprawy elewacji. Do tej pory zgłoszono również 7 uszkodzonych samochodów.

Wracam teraz z działku, bo bałem się, że wichura zniszczyła mi szklarnię. Na szczęście u mnie nic się nie stało, ale widziałem nadłamane drzewo u sąsiada, więc zaraz będę do niego dzwonił - mówił pan Krzysztof, mieszkaniec Świętochłowic.

Dziś w nocy prawdopodobnie będzie spokojniej, będziemy jednak monitorowali prognozy pogody pod tym kątem.

Bilans weekendowej wichury w Świętochłowicach - uszkodzone budynki, samochody, nagrobki

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • patryk

    drzewa połamane Chorzów

  • Jelonek

    Na cmentarzy przy kościelnej też masakra - dużo potrzaskanych zniczy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.