Wiadomości z Świętochłowic

Budynek przy Bukowego 17 w Świętochłowicach – dalsze losy [ANKIETA]

 • Dodano: 2021-03-04 08:15, aktualizacja: 2021-03-17 06:15

We wtorek władze miasta oraz przedstawiciele MPGL i Straży Pożarnej odwiedzili zabytkowy budynek przy ulicy Bukowego 17, który od kilku lat jest opuszczony.

2 marca 2021 r. prezydent Daniel Beger oraz jego zastępcy Sławomir Pośpiech wraz z przedstawicielami MPGL w osobie m.in. prezesa Tomasza Lemańskiego oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach Arkadiusz Labocha odwiedzili i dokonali inspekcji budynku przy ulicy Bukowego 17. Celem tej wizyty było zobaczenie w jakim obecnie stanie jest budynek i zastanowienie się nad jego przyszłością.

Chcemy zapytać Was jaka Waszym zdaniem powinna być przyszłość tego budynku (wiedząc, że koszt remontu to ok. 10 mln zł, a wartość budynku to ok. 1 mln zł). Ankietę znajdziecie poniżej.

Historia budynku przy ul. Bukowego 17

Okazały, trzypiętrowy gmach został zbudowany w latach 1904 – 1906 jako siedziba Szkoły Ludowej nr IV. Uroczystość poświecenia odbyła się 3 stycznia 1907 r. Po 1951 r. zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową nr 14, w latach 1977 – 1994 mieściło się tu Liceum Medyczne, potem Liceum Ekonomiczne i od 2003 r. Zespół Szkół Ekonomiczno – Informatycznych. W 2013 r. budynek stał się siedzibą Domu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Od 2019 pozostaje on opuszczony

Okres Powstań Śląskich był bardzo burzliwy w dziejach Lipin. Tutaj właśnie, w budynku przy ul. Bukowego w sierpniu 1920 r. zakwaterowana była sotnia SIPO (Sicherheitspolizei) licząca 150 uzbrojonych policjantów. 20 sierpnia 1920 r. (podczas II powstania śląskiego) uzbrojeni powstańcy z okolicznych miejscowości udali się pod koszary SIPO, otoczyli je i zmusili sotnię do kapitulacji. Po złożeniu broni oddział SIPO odmaszerował do Królewskiej Huty. Powstańcy przebywali w koszarach do 28 sierpnia, sformowali Straż Obywatelską oraz grupy zabezpieczające miejscowe zakłady przemysłowe i urzędy administracyjne.

Podczas III Powstania Śląskiego, 3 maja 1921 r., w budynku szkoły zainstalował się 4. Królewsko –  Hucki Pułk Piechoty im. Czwartaków, dowodzony przez podporucznika Karola Gajdzika (1883-1955). 22 maja Pułk, przemianowany na 10 Pułk Piechoty Grupy „Wschód”, opuścił koszary i skierował się w okolice Kędzierzyna i Koźla.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń 10 listopada 1992 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku ówczesnego Liceum Medycznego. Tablicę ufundował Zarząd Miasta Świętochłowice.

Co dalej z budynkiem przy ul. Bukowego 17 – ankieta

Komentarze (31)    dodaj »

 • leopold

  Ponieważ jutro niedziela to rzeknę Wam słowo na niedzielę. Onego czasu w naszym miasteczku, które słynie z gospodarnych władców godnie gospodarujących miasto, że tak powiem wykupiło kilka lokali w jakimś budynku. Pewnie geniusz, a może Dyzma co tym kierował kazał wyremontować te mieszkania z przeznaczeniem dla ludu. Nie znam ceny zakupu, ale w remont wsadzono po 100 tysięcy na lokal. Potem ogłoszono przetarg na sprzedaż onych lokali. No i poszły....jak ciepłe bułeczki po 60 tysięcy. Kupili ludzie spoza miasta. Czyli nie licząc kosztów zakupu lokali każdy kupujący dostał w prezencie od dziadowskiego miasta po 40 tysięcy w postaci robót remontowych. I ktoś się jeszcze dziwi, że kasa miejską pęka od gotówki? No i jak słychać i widać ten wtedy pionierski sposób "zarabiania pieniędzy" to nadal nasz priorytetowy kierunek.

 • Taka prawda

  Ja osobiście jak bym mieszkała na Lipinach tez bym nie płaciła czynszu administracja nie daje od siebie nic prez lata klatki schodowe rozwaline nie pomalowane wszystko na samo pas a jak już maja coś zrobić to takie fuszery od[...]ją ze program usterka siada

 • Zabytek

  a co z dawnym ratuszem na Chropacxowie? Również niszczeje, a zabytek. Podobno miał tam być dom kultury.

 • Jola

  Miała być przeniesiona biblioteka ze wzgórza.

 • Gość G

  Cały świat dba, odnawia i utrzymuje swoje zabytki a my - bo się nie opłaca to do wyburzenia, a dotacji nie ma, co to za władza że nie potrafi ich załatwić oraz wyznaczyć celu jakiemu ten obiekt ma służyć. Przecież miasto nie ma żadnych potrzeb i fundusz (a prawda upadłość nam groziła czy grozi i likwidacja miasta) !!!. Wstyd panowie urzędnicy

 • Janka

  Lipiny z wyglądu przypominają Czeczenię, strach patrzeć a co dopiero mieszkać. Rozpadające się kamienice, zaniedbane ulice ( brudne i ob[...] przez psy ). Na każdym rogu menel , który żebrze o datek do flaszki.

 • Gr

  To juz lekka przesada, ze na kazdym rogu ktos zebrze. A Lipiny od lat sa zaniedbywane. Nic sie nie remontuje. Zreszta cale miasto straszy.

 • Jaga

  A czemu nie żłobek i przedszkole zawsze są problemy

 • mieszkaniec

  Cały kompleks edukacyjno-kulturalny, tak jak dom kultury na Batorym plus przedszkole i świetlice.

 • Janka

  Lipiny to dzielnica menelstwa, pijaństwa, bezrobocia ,biedy. Wszystko to na życzenie naszych władz, kiedy przenosili z innych dzielnic wszystkich nierobów, tych co zalegali z płatnościami. Efekt jest taki , że strach przejść przez Lipiny, bo kamienice się rozpadają, straszą swoim wyglądem. Mało tego na każdym rogu albo w bramie stoją pijący którzy nagabują ludzi o pieniądze żeby dobić do flaszki.

 • Helmut

  Chytnie tam zrobic Puf, dla bez domnych

 • leopold

  Jakiś czas temu ogłaszano zapisy na zagospodarowanie domów fińskich po remoncie za jaki zabierał się prezydent Beger . Zatem mam pytanie ile pan prezydent chce wydać na remont tych domów , co w tych domach będzie ( zakończono zapisy) i kiedy zwrócą się nakłady na remont tych domów???

 • Efeje do paje

  Włodarze miasta zapuścili Lipiny przez dziesięciolecia.ktos wyszedł z więzienia, na Lipiny. Ktoś nie płaci czynszu, na Lipiny.jak eksmisja to na Lipiny. I tak odkąd pamiętam.

 • Julita

  Za t pieniądze bym wyremontowała kamienice zamieszkałe. A ludzi którzy siedzą i nie płacą wywaliła. A tak administracja i miasto nic nie robi z takimi lokatorami. Budynek nie wart swej ceny.Można by było zrobić jak w innych miastach. Pustostany wyburzyć. Niepłacących wywalić. I remonty porobić.

 • Jaga

  Chyba niy urodziłaś sie na Lipinach

 • Thomas

  Niech dadzom to Rydzykowi, on wszystko łyko.

 • Alicja i Krzysztof

  Jacek i Alina to jedna rodzina

 • Prawdziwy lipiniorz z dziadka

  A czy co niektórzy wiedzą co tam było w czasie wojny i co tam się działo co niektórzy nie mają pojecia to niech popytają starszych ludzi co mieszkają tam od urodzenia a nie będą decydować ludzie co mieszkają tam 4 lata i oni się nazywają lipinirze wstyd to niech nie zabierają głosu

  • Prawdziwy lipiniorz z dziadka
   2021-03-04 17:44
  • odpowiedz
 • Centruś

  Co tam było w czasie wojny i której ?

 • gość

  Najlepiej zrobić inkubator czegokolwiek, żeby znajomi i przyjaciele króliczka dostali ciepłe posadki. A na poważnie to dobrze umocować na liście zabytków i sprzedać na wolnym rynku, ale z umową taką, żeby nie można było tego rujnować i wyburzyć. Tzn. Renowacja elewacji zewnętrznej i całkowita dowolność wewnątrz. Problem tylko w tym kto chciałby inwestować w takim miejscu?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również