Wiadomości z Świętochłowic

Bukszpan w zamian za stary telewizor

 • Dodano: 2017-04-10 08:30, aktualizacja: 2017-04-10 20:29

Niektórym z nas od lat w domu zalega stara drukarka, niedziałające radio lub monitor. W sobotę około 150 mieszkańców nie tylko pozbyło się elektrośmieci, ale jeszcze dostali za to upominek! Kolejna edycja akcji „Graty z chaty” jeszcze w tym miesiącu. 

W sobotę 8 kwietnia na parkingu przy sklepie Lidl w dzielnicy Zgoda odbyła się kolejna edycja akcji „Graty z Chaty”. Tego dnia każdy, kto przyniósł elektrośmieci, otrzymał upominek - były to np. sadzonki bukszpanu, żywotnika czy cyprysa oraz cebulki i nasiona kwiatów, worki na odpady i ekologiczne gadżety.  Dla najmłodszych przygotowano m. in. balony, kredki ekologiczne oraz kolorową kredę.

Segregujemy śmieci i uważamy na to, co i gdzie wyrzucamy. Dziś mam ze sobą bardzo stary  minitor i ekspres do kawy. Najważniejsze, że nie będę zaśmiecał, a ludzie w tej kwestii leniwi są, wyrzucają gdzie popadnie, ale niby w domu mają porządek - mówił pan Stanisław ze Zgody, któremu towarzyszył wsobotę wnuczek

Czego jeszcze pozbywali się świętochłowiczanie? Przede wszystkim lodówek,  telewizorów, odbiorników radiowych, telefonów, tosterów, drukarek, żarówek, kabli,maszyn do szycia, blenderów, urządzeń mierzących ciśnienie, starych komputerów i niezliczonej ilości baterii. Odpady przyniosłookoło 150 mieszkańców, wśród nich 19-letnia Dominika.

Fajnie, że można dostać coś w zamian, to zachęca. Może dzięki temu zamiast wyrzucić te śmieci gdzieś w lesie, ludzie przyjdą tutaj - mówiła młoda świętochłowiczanka, która w zamian za dwie drukarki i stary piecyk po babci otrzymała sadzonki i cebulki. 

Organizatorem Festiwalu Recykling jest świętochłowiki magistrat.

Zainteresowanie jest egromne. Zaczęliśmy o godzienie 9,a już pół godziny wcześniej ustawiła się kolejka chetnych, żeby oddaćsprzęt, to cieszy. W poniedziałek dowiemy się, ile ton śmieci udało nam się zebrać tym razem  - mówiła Beata Grzelec – Spetruk, naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami świętochłowickiego magistratu.

Przypomnijmy,  podczas pierwszej edycji Festiwalu Recyklingu w Świętochłowicach w2011 roku zebrano ponad 7 ton odpadów. Ci, którzy jeszcze nie skorzystali z okazji, będą mieć jeszcze jedną szansę. Kolejna edycja akcji „Graty z chaty” już 22 kwietnia w dzielnicy Chropaczów na ul. Bieszczadzkiej (na parkingu sklepu Lidl). 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Gosc

  A bagno to Ty mosz w szczewikach gorolu

 • Mieszkaniec

  Jak bys chcial wiedziec to kalendarz przygotowal urzad miejski z pomylkami

 • Nasza kasa:)

  Tego typu akcje są organizowane z naszych pieniędzy, które płacimy za odbiór śmieci nic nie ma za darmo. Wiadomo,że MPGK, które zbiera sprzęt itd. otrzyma za to pieniądze. Mieszkam w zabudowie jednorodzinnej otrzymaliśmy kalendarz, w którym jest dużo błędów odnośnie terminów wywozu śmieci. Dostałem email,że to błędy druku. Niezły żart. Ktoś musiał ten kalendarz przygotować.

 • Macgyver

  I tu jest odpowiedz na proste pytanie!Dlaczego 99% właścicieli garaży nie płaci za śmieci?Bo z góry wiedzą jak to będzie wyglądało! M.P.G.K tak samo jak M.P.G.L to bagno jakich mało z miejscami pracy dla partyjnych kolesi nad którymi miasto nie panuje.Gdyby było płacone za wykonaną pracę a nie przed to sytuacja wyglądała by inaczej i nie było by tematu!

 • Garażowy

  Tacy jesteście eko ale kartki z informacją o wywozie śmieci z pod garaży to tydzień wcześniej nie potraficie wywiesić tylko z dnia na dzień tak żeby przypadkiem ktoś nie zdążył ich wystawić!Ostatni raz zapłaciłem za cały rok!W następnym dostaniecie wała!Lenie śmierdzące!

 • ze świon

  Tak tak spisek masoński. Jakbyś był choć w minimalnym stopniu rozgarnięty to byś wiedział ze harmonogramy odbioru tych śmieci są od dawna opublikowane i ogólnie dostępne. Nie będę ci jednak mówił gdzie, bo to zburzyłoby twoją spiskową teorię dziejów...

 • też z Świon

  Wysoce rozgarnięty się znalazł!Kasę brać a o resztę martw się sam tak!A może ktoś nie ma czasu sprawdzać i szukać info na ten temat w necie?Ale czego tu oczekiwać od mpgk jak tam komuna panuje w najlepsze.

 • Zatroskany

  A skad czas na narzekania w necie.... byle stękać ot i cała prawda.

 • Garażowy

  Po to płacę cymbale jeden żeby śmieci były odbierane a ogłoszenie o tym ma wisieć w wyznaczonych punktach tak samo jak informacja gdzie składować worki!I nie będę szukał tego w internecie z prostej przyczyny,robiąc opłaty w UM pani poinformowała mnie że takowe ogłoszenia wcześniej zostaną rozwieszone tak aby każdy znał terminy!Więc japa w kubeł!Ja wiem że masz tylko jeden zwój mózgu więcej od owczarka Niemieckiego,tylko po to żeby nogi przy sikaniu nie podnosić lecz to nie moja wina.Pewnie dlatego twój mały rozumek tego nie ogarnia co napisałem!

 • ajska

  olaboga oszukali mnie banda złodziei decydentów:) za piniondze z mojej renty... weź zezłomuj to co trzymasz w tym garażu, schowaj się do nory i daj światu od siebie odetchnąć

 • piaśnik

  ale z ciebie agresywny frustrat, pewnie jesteś jednym z tych nieudaczników co za swoje porażki życiowe obarcza wszystkich tylko nie siebie. Pani mu powiedziała! hahhaa. A jak ci inna śniada pani powie: podaj hasło do konta to będziesz miał szczęśliwe życie to też podasz? skąd się tacy biorą?

 • puchacz

  za robotę się weźcie a nie o [...]ach pisać..nie macie większych problemów??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.