Wiadomości z Świętochłowic

Chroń swój dobytek. Stop włamaniom do domów!

 • Dodano: 2022-05-25 07:45, aktualizacja: 2022-05-25 07:58

Złodzieje wykorzystują różne okazje, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Ich działalność nasila się w okresie urlopowym. Nie dajmy im szansy i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a przede wszystkim zamykajmy nasze domy i mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania na parterze i najniższych piętrach. Co zrobić, aby nie dać się okraść ? Jak się zachować, jeśli zabezpieczenia zawiodą, a my zastaniemy mieszkanie po wizycie nieproszonych gości?

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania to priorytet za każdym razem, gdy pozostawiamy je bez nadzoru na kilka dni, a nawet kilka godzin. Szczególnie warto zadbać o swój dobytek w trakcie okresu urlopowego, kiedy wiele osób wyjeżdża, aby udać się na zasłużony odpoczynek.

Policja przypomina zasady bezpieczeństwa, poprzez które zachęca do właściwego zabezpieczenia dobytku, mieszkania czy domu w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”.

Mieszkania, w którym zgromadzony jest dobytek wielu lat pracy, stanowią łakomy kąsek dla złodziei

Te, które umiejscowione są na najniższych piętrach oraz parterze są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody: wyważenie okna, stłuczenie szyby, wyważenie drzwi balkonowych. Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie, nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru. By ograniczyć to ryzyko, w pierwszej kolejności warto poprosić zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Nie każdy wyjeżdża daleko od domu, dlatego warto porozmawiać na ten temat z najbliższymi sąsiadami. Dobrym rozwiązaniem są też programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników. Warto też zwrócić uwagę na to, by w naszej skrzynce pocztowej nie nagromadził się nadmiar makulatury. To znak dla złodzieja, że mieszkanie lub dom stoją puste. Ważne jest także dokładne sprawdzenie okien oraz drzwi czy przypadkiem nie pozostawiliśmy ich otwartych. Zakręćmy zawory z wodą i gazem, gdyż niespodziewana awaria podczas naszej nieobecności może skutkować utratą dorobku całego życia. Mimo wszystko starajmy się informować o naszym wyjeździe jak najmniejszą liczbę osób.

- Apelujemy także do tych osób, które wakacyjny czas spędzą w miejscu zamieszkania. Nie bagatelizujmy podejrzanych zachowań osób kręcących się w pobliżu lokali mieszkalnych naszych sąsiadów. Jeżeli mamy podejrzenie, że może dojść do próby włamania, niezwłoczni poinformujmy o tym policję, dzwoniąc na nr alarmowy 112 - czytamy w komunikacie świętochłowickiej policji.

WYCHODZĄC Z DOMU

 • zamknij wszystkie okna i drzwi. Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno? Pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do pomieszczenia,
 • nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” ( pod wycieraczką, za doniczka na oknie, za framugą drzwi). Złodziej najpierw te miejsca przeszukuje, zanim dokona włamania do twego domu,
 • dziecko z kluczami do mieszkania na szyi, to równie fatalny pomysł – włamywacz potrafi wejść niepostrzeżenie w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk,
 • wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników,
 • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „będę za dwie godziny albo wracam jutro”, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje , że mieszkanie jest puste,
 • wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

NIE RYZYKUJ NIEPOTRZEBNIE

 • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica są dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności,
 • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy,
 • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj w banku,
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów ( komputer, telewizor, kamera), oznacz je w indywidualny trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA

Dobrze znający się sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Dlatego też porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „Sąsiedzką czujność”: Dzwoń na Policję jeżeli:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub parkingu,
 • staniesz się świadkiem włamania,
 • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanej Ci osobie lub sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

 • zapalenie codziennie chociaż na kilka minut światło w różnych pomieszczeniach,
 • otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych,
 • wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji,
 • usuwanie spod drzwi materiałów reklamowych i ulotek.

Odpowiednie zabezpieczenie naszego mieszkania może w znacznym stopniu ochronić nas przed niechcianymi zdarzeniami, ale przede wszystkim zapewni nam spokój i odpowiednie warunki do właściwego odpoczynku.

Co, jeśli w naszym mieszkaniu doszło do włamania ?

Po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Istotne dla dalszego rozwoju sytuacji jest to, aby nie zacierać śladów. Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij na miejsce Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób unikniemy zatarcia śladów pozostawionych przez włamywaczy. Po przyjęciu zgłoszenia przez Policję, do mieszkania przyjedzie technik, który zabezpieczy dostępny materiał dowodowy. Mundurowi dokonają oględzin miejsca zdarzenia oraz spiszą oszacowane przez poszkodowanego straty. Każda informacja mogąca pomóc w schwytaniu sprawców przestępstwa jest istotna, dlatego nie należy bać się zadzwonić do najbliższej jednostki Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również