Wiadomości z Świętochłowic

Chroń swój dom w trakcie letniego wypoczynku!

  • Dodano: 2022-07-11 09:30

Trwają wakacje. Zdecydowana większość z nas udaje się na zasłużony odpoczynek, najczęściej wyjeżdżając z dala od domu. Jest to najlepszy okres w roku dla wszystkich. W tym i dla złodziei. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Uchroń się przed utratą mienia, gwarantując sobie spokojny wypoczynek.

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania to priorytet za każdym razem, gdy pozostawiamy je bez nadzoru na kilka dni, a nawet kilka godzin. Szczególnie warto zadbać o swój dobytek w trakcie okresu urlopowego, kiedy wiele osób wyjeżdża, aby udać się na zasłużony odpoczynek.

15 czerwca obchodziliśmy w tym roku Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów, o czym pisaliśmy na stronie internetowej Policji kilka dni temu. Przy okazji tego wydarzenia już po raz czwarty ruszyła kampania „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu. Kampania organizowana jest przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 26 krajami europejskimi.

Nie dajmy szans włamywaczom! Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Przypomnij sobie zasady bezpieczeństwa - klikając w podświetlony na niebiesko link.

Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!

Udając się na zasłużony wypoczynek, często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, gdyż te pozostawione na kilka dni bez opieki może stać się łatwym celem potencjalnego włamywacza. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamaniem do Twojego mieszkania.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących zabezpieczenia mieszkania, by ograniczyć to ryzyko:

  • w pierwszej kolejności warto poprosić zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować,
  • dobrym rozwiązaniem są też programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników,
  • warto też zwrócić uwagę na to, by w naszej skrzynce pocztowej nie nagromadził się nadmiar makulatury. To znak dla złodzieja, że mieszkanie lub dom stoją puste,
  • ważne jest także dokładne sprawdzenie okien oraz drzwi czy przypadkiem nie pozostawiliśmy ich otwartych,
  • zakręćmy zawory z wodą i gazem, gdyż niespodziewana awaria podczas naszej nieobecności może skutkować nawet utratą dorobku całego życia,
  • starajmy się informować o naszym wyjeździe jak najmniejszą liczbę osób. Unikajmy także wrzucania zdjęć czy postów z wakacji na media społecznościowe w trakcie ich trwania. Nigdy nie mamy pewności kto może z takich informacji skorzystać.

- Apelujemy także do tych osób, które pozostają na okres wakacyjny w swoich domach. Nie bagatelizujmy podejrzanych zachowań osób kręcących się w pobliżu lokali mieszkalnych naszych sąsiadów. Jeżeli mamy podejrzenie, że może dojść do prób włamania, poinformujmy o tym niezwłocznie Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania może w znacznym stopniu ochronić nas przed niechcianymi zdarzeniami, ale przede wszystkim zapewnić spokój i odpowiednie warunki do właściwego wykorzystania urlopu. Wakacje przecież są po to, by się odprężyć oraz odpocząć i tego właśnie życzymy wszystkim mieszkańcom Świętochłowic - przekazują świętochłowiccy policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również